Arch vs Ubuntu

Arch diyorum. Arch'ta istediğim her tür uygulama aur paketi olarak var, Debian'da installer ile kurmaktan çok daha verimli işliyor mağazası. Performans olarak da daha hızlı geliyor (AMD ekran kartım var) ve oyun kısmında da ne Wine sorunu çektim ne de çözümsüz bir şey.

Örnek olarak kasanın ön panelleri hiçbir Linux distrosunda aktifleştirilemiyordu ki alsa-tools ile de çözülmüyor. İstediğini dene olmuyor yani, alternatif gerekiyor ya da sürücü değiştirmek gerekiyor. Debian tarafında farklı sürücü ile gelenlerde yine çabayla düzeltebiliyorsun yoksa düzeltene kadar yeni distro kurmak daha kolay ve işlevsel. Arch tarafında ise alsa-tools alternatifi programlardan bir sürü var ve benim için bir tanesini kurup ön paneli seçip aktifleştire tıklamak yetiyor.

Yazı akıcı değil kusura bakma, dalgın yazıyorum.

Arch diyorum. Arch'ta istediğim her tür uygulama AUR paketi olarak var, Debian'da installer ile kurmaktan çok daha verimli işliyor mağazası. Performans olarak da daha hızlı geliyor (AMD ekran kartım var) ve oyun kısmında da ne Wine sorunu çektim ne de çözümsüz bir şey.

Örnek olarak kasanın ön panelleri hiçbir Linux distrosunda aktifleştirilemiyordu ki alsa-Tools ile de çözülmüyor. İstediğini dene olmuyor yani, alternatif gerekiyor ya da sürücü değiştirmek gerekiyor. Debian tarafında farklı sürücü ile gelenlerde yine çabayla düzeltebiliyorsun yoksa düzeltene kadar yeni distro kurmak daha kolay ve işlevsel. Arch tarafında ise alsa-Tools alternatifi programlardan bir sürü var ve benim için bir tanesini kurup ön paneli seçip aktifleştire tıklamak yetiyor.

Yazı akıcı değil kusura bakma, dalgın yazıyorum.

Arch tabanlı düşünmeye başladım lakin bu sefer Arch ile Manjaro arasında kaldım. Pacman'e alıştıktan sonra Arch'a mı geçeyim?

Arch tabanlı düşünmeye başladım lakin bu sefer Arch ile Manjaro arasında kaldım.
Manjaro, kendi topluluğu olan bir distro. Arch tabanlı olduğu sürece distrolar arasında çok fark hissetmezsin eğer ayar yapmayı seviyorsan, direkt Arch kurmak istiyorsan rehberler var. Daha hafif oluyor ama optimizasyonları kendin yapman gerekiyor bu yüzden ne için kurduğunu söylersen öneri yapabilirim.

Manjaro, kendi topluluğu olan bir distro. Arch tabanlı olduğu sürece distrolar arasında çok fark hissetmezsin eğer ayar yapmayı seviyorsan, direkt Arch kurmak istiyorsan rehberler var. Daha hafif oluyor ama optimizasyonları kendin yapman gerekiyor bu yüzden ne için kurduğunu söylersen öneri yapabilirim.
Arch rehberleri ile yaparım teşekkürler.

Geri
Yukarı