Arcolinux vs Fedora

Arco: Masaüstüm kötü mü?
Fedora : Erik Dubois ve Conkyleri
Biri Cinnamon biri LXQT'dir.
Öncelikle ikisini de çok beğendim.
Arco : 1 yıl kullandığım dağıtım sonra ise çöktü. Kernel LTS değildi.
Arco'nun artıları
1- VM'ler için hazır ve güzel tasarımlar yani pencere yöneticisi kullanacaksanız Arco'yu seçin.
2- ArcoLinuxB ile şekillendirebilir kurulumlar.
3- Hazır gelen Conkyler.
4- Hemen hemen her masaüstü ve pencere yöneticisine destek.
5- Tweak Tool gibi çok-fonksiyonlu uygulamalar.
Eksileri
1- LTS hariç çökme riski.
2- AUR'un riski.
Fedora : İlk Fedora 25 ile başladım. Uzun süre kullanmadım. Kaliteli buldum. İlginçtir ki Fedora'nın artıları ve eksileri kısmına yazacak bir şeyim yok. Sadece iyi olduğunu söyleyebilirim.

Son düzenleme:
Şahsen dağıtımın artıları buysa ben tercih etmem. Bunlar her dağıtımda olacak şeyler zaten.

Arco'nun artıları
1- VM'ler için hazır ve güzel tasarımlar yani pencere yöneticisi kullanacaksanız Arco'yu seçin.

VM kullanacak kişiler için hazır tasarımlar pek önemli değil zaten. Kendileri sınırsız özelleştirmeyi sevdikleri için VM kullanıyor.
2- ArcoLinuxB ile şekillendirebilir kurulumlar.
Bu normal Arch ve RebornOS dağıtımında gördüğümüz şeyler. Bu durumda Arco biraz daha önde ama. RebornOS'u en son denediğimde Arco kadar çeşitlilik yoktu.

3- Hazır gelen Conkyler.

sudo pacman -S conky-manager diyerek dilediğimiz tüm Conkyler zaten kuruluyor. Arco'nun kendi Conky'leri de zaten GitHub'ta paylaşılıyor.
4- Hemen hemen her masaüstü ve pencere yöneticisine destek.

Bu da normal Arch'ta ve diğer Arch tabanlı pek çok dağıtımda gördüğümüz türden şeyler. Manjaro da 12 tane masaüstü ve VM'e destek sunuyordu. Aynı şekilde Reborn da.

Fedora ise bağımsız ve güzel taban. Stabilitesi çok güzel. Kullandığım dönemde hiç çökertmemiştim. Arch gibi AUR'dan yüklemek yerine Windows'taki gibi, RPM'inin indirip yüklüyorsunuz. Kısacası kur-kullan tarzında sevdiğim bir dağıtımdır.

Tabii bu saydığım dağıtımlar benim için bir Debian olmaz. Debian'ın kulvarı bunlardan çok farklı. Destek vermediği işlemci mimarisi ve masaüstü yok neredeyse.

Hocam arco Linux'ta bende en son kurulumda hata verdi ne dediğini hatırlamıyorum ama Python'la ilgili kod satırları vardı calameres.py, line vb. şeyler yazıyordu. Sorun nedir?
Resim benim değil ama buna benziyor.

tVXMm.png

Geri
Yukarı