Arctic MX-4 Ryzen 5 3500X için ısı farkı

IJ3urakPasaI

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Ryzen 5 3500X üzerine 6-7 ay önce bir sistem topladım. Stok fandaki fabrikasyon macun ile kurulum yaptım. Vakti geldi diyerek termal macun bakımı yapmak için Arctic MX-4 almaya karar verdim ve Arctic MX-4 2019 Edition 8G adlı ürünü satın aldım.
Karşılaştırmak için dün gece AIDA64 ile test yaptım. Uygulamak bugüne nasip oldu.
Test sonucu olarak önceden ilk açılıştan itibaren masaüstünde sabit 50 derecede durup fakat arada 59-60 olup hızlıca 50 dereceye düşen CPU sıcaklığı, artık sabit 44-45 derece olup gene 56-57 civarlarına aniden çıkıp hızlıca 44-45 seviyelerine düşüyor.
AIDA64 ile yaptığım stress testinde ise önceden sabit 80 derece bekleyip maksimum 81 derece gören CPU sıcaklığı, artık 74-75 derecelerde sabit bekleyip maksimum 84 derece görüyor. (84'ü anlık gördü neden oldu bilmiyorum ama bir daha 77 derece üstüne çıkmadı.)
Fabrikasyon 6 aylık macun ile arasında çok fazla bir fark olmadığını fark ettim. Hatta orijinal olup olmadığı hakkında kararsız kaldım. Sizce böyle bir şey mümkün mü? Kutusunun üzerindeki çekilişe katılım yapabildiğim için orijinal olduğunu düşünüyorum.
Kıvamından da bahsedersek Çin Mali macunlara göre biraz daha katı fakat gayet akışkan. Çok katı değil yani. 😁
Tecrübemi aktarmak istedim. Ayrıca önceden kullanıp karşılaştıran arkadaşlara bir sorum var. Sizce değerlerim normal mi?
Önceki stress testi:

BEFORE.jpeg

Sonraki stress testi:

After.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet iyi farklar oluşmuş, MX-4'den kule tipi hava soğutma performansı mı bekliyordunuz ki? Adamlar 50 liralık macun ile 4-5 derece fark oluşturuyor, daha ne kadar F/P olsun 😀

Zaten stok gelen soğutucunun macunu kalitesiz değil ve üstünden çok zaman geçmemiş.

Stok soğutucu içerisinden çıkan macun kaliteli dandik değil ayrıca 6 ay da çok uzun bir süre değil zaten. Yani beklenen 5 derece civarı olur genelde ve sizin değerler de öyle olmuş. Devasa fark olsa kimse soğutucu değişmez termal macuna yatırım yapardı :D

Dikkat ederseniz ikinci testte işlemciniz daha hızlı çalışıyor ve daha yüksek voltaj kullanıyor, macun daha ne yapsın zaten başarılı bir fark elde etmişsiniz, işlemci rahatladığı için daha hızlı çalışmaya başlamış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı