İnceleme Arctic MX-4 vs Maxtor CTG9E

Öncelikle merhaba dostlarım, Maxtor CTG9'u çok uygun fiyata aldığım için bi' karşılaştırma yapmak istedim.

Arctic MX-4 sürdüğümde 3-4 gün içerisinde yanlara doğru aktığını görmüştüm, haliyle sıcaklıklar da istemediğim seviyeye çıkıyordu. Hatta öyle ki sürdükten 3-4 saat sonra direkt olarak etkisini yitirmişti. Sebebi ise bariz şekilde akışkan ve viskozite değerinin düşük olması, macunda suç yok ancak GPU için kullanılacak bir macun değil.

Maxtor CTG9'un bilinen özellikleri:

Termal iletkenlik: 13.5 W/m-K
Termal empedans: 0.102
Sıcaklık kararlılığı: -50 ℃ ~ + 250 ℃
Viskozite değeri: Belirtilmemiş, ancak MX-4'e göre çok daha yüksek olduğu net şekilde belli oluyor.

Maxtor CTG9 macununu süreli 8 saat oluyor. Kıvamı ne çok katı ne çok akışkan, GPU için sürmesi kolay ve sürdükten sonra kolay kolay akmayacağını anlıyorsunuz.
331198535_207470725293663_3484155336538860836_n.png

Steam'de MX-4 ile oyun oynarken fotoğraflarım vardı ancak format attığım için hepsi gitmiş haliyle oyun içi değerlerini atamayacağım. 3DMark sonucu ve FurMark değerlerini atacağım.

20230312163851_1.jpg

CTG9vsMX-4.png

FurMark testine bakacak olursak, Maxtor hem 7 derece daha serin hem 50MHz daha yüksek frekans ve 94 puan daha fazla almayı başarıyor.

3DMark sonuçları ise:

Maxtor CTG9: I scored 14 889 in Time Spy

Arctic MX-4: I scored 14 687 in Time Spy

Değerlendirme: Maxtor CTG9 fiyatına göre fazlasıyla iyi bir iş başarıyor, özellikle GPU için çok güzel değerler verdiğini söyleyebilirim. MX-4'de fan hızları genelde 1500-1800RPM fan hızlarındayken, Maxtor CT9'da 1000-1350 arası gidip geliyor yani hem fan hızlarında düşüş var hem de sıcaklıkta.

Ben Hepsiburada üzerinden kupon ile 55 TL'ye MMSX satıcısından aldım ve ürünün koduyla arattığım zaman orijinal olduğunu gördüm. 100 TL'ye satılıyor ve GPU için düşünenlere kesinlikle öneririm, zaten bu paraya bu özellikle çok macun bulunmuyor.

@Motionless IN White Sizin en çok sıcaklık dediğiniz benim RDR2'de en düşük sıcaklık :D O da boşluğa, hiçbir yerin gözükmediği bir yere bakman lazım. Kartın garantisi bitsin, bu inceleme işime yarayacak, elinize sağlık teşekkür ederim.

Rica ederim, garanti bittikten sonra bana ulaş her türlü yardımcı olurum termal pad vs. gibi konularda :)

Bu incelemelere mesaj yazmak doğru mu bilmiyorum fakat az önce 6 aylık masaüstü ve laptop maxtor ctg9e kullanımı sonrası açtım, masaüstü olanda macun bildiğin tereyağı idi ( "[Ekleme]" ve İşlemciden aşağı doğru akmış iyi ki açmışım.), laptop da ise GPU'daki kuru ve pomp out yemiş CPU da zaten su ve pomp out yemiş şimdi ikisini de MX4 geçirdim evet ısılar 3-5 daha yüksek fakat MX4 böyle bozulup tereyağı olmayacak gibi duruyor, pomp out dediğimiz zaman süreli 5 saat oldu ve inanır mısınız laptop cihazımda normalde GPU 45 UHD ile oynuyorken CPU 70 oluyor bu sebeple arkadan ılık üflüyordu fakat MX4 de direkt sıcacık üflüyor yani iletkenliği iyi duruyor, benim buradaki tavsiyem incelemedeki insanlara, 4 ayda bir yenilerim diyorsanız ve para veririm diyorsanız performans diyorsranız maxtor, fakat normal standart performans ve 2 senelik ömür diyorsanız MX4 öneririm. Yani uzun lafın kısası, kısa vadede performans için Maxtor, uzun ömürlülük için MX4 diyorum kendi fikrim ve tecrübelerime göre.

Laptoplarda da bazı macunlar pump out olabiliyor. Şu an kullandığım laptop yeni zaten fakat ileride bu ürünü düşünüyorum bende. Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş.

Laptoplarda da bazı macunlar pump out olabiliyor. Şu an kullandığım laptop yeni zaten fakat ileride bu ürünü düşünüyorum bende. Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş.
Yazdığım mesajı okumanı öneririm. #4 , Laptop ve masaüstü için diyorsan laptop da İşlemci tarafı Pomp out veriyor Maxtor ve dediğim gibi 4 ay sonra yavaş yavaş etkisi geçiyor 6. Ay da ise 100 derece hoşgeldin :D

Ve işlemci tarafında MX4 çok çok daha iyi Maxtor da CPU Isısı, 90 dı MX4 de 68 Derece (İlk sürüldüğü anki ısıyı paylaşıyorum yani hemen pomp out yiyor gibi duruyor)

Yazdığım mesajı okumanı öneririm. #4

Tam yazarken yayımlamıştınız, okudum şu an. Laptop için düşüncem yılda 1 macun yenilemesi yapmak. Ne önerirsiniz? Thermal Grizzly nasıl bir seçim olur? Pump out yapmıyor diye biliyorum.

Tam yazarken yayımlamıştınız, okudum şu an. Laptop için düşüncem yılda 1 macun yenilemesi yapmak. Ne önerirsiniz? Thermal Grizzly nasıl bir seçim olur? Pump out yapmıyor diye biliyorum.

Ben laptop da 3 macun denedim 3. yü yeni sürdüm ki serviste de MX4 sürdüler şöyle söyleyeyim, Cooler Master htk 002 sürdüm çöp, maxtor sürdüm dediğim gibi 6 ayda bir yenilemen gerek, MX4 şu an sürdüm MX4 ilk aldığımda da sürülüydü ve 2 sene götürdü MX4, 2 yılın sonunda açtım bakmak için macun üstünde kurumuştu yani pomp out yoktu MX4 öneririm, fakat direkt sıyrılacağım diyorsan bu işten 10 sene boyunca PS5 gibi sıvı metal sürebilirsin fakat sürerken eğitici videolar izlemen gerek akma durumunda cihaz tamamen gider.

Yeni konular

Geri
Yukarı