İnceleme Arctic MX-4 vs Maxtor CTG9E

Öncelikle merhaba dostlarım, Maxtor CTG9'u çok uygun fiyata aldığım için bi' karşılaştırma yapmak istedim.

Arctic MX-4 sürdüğümde 3-4 gün içerisinde yanlara doğru aktığını görmüştüm, haliyle sıcaklıklar da istemediğim seviyeye çıkıyordu. Hatta öyle ki sürdükten 3-4 saat sonra direkt olarak etkisini yitirmişti. Sebebi ise bariz şekilde akışkan ve viskozite değerinin düşük olması, macunda suç yok ancak GPU için kullanılacak bir macun değil.

Maxtor CTG9'un bilinen özellikleri:

Termal iletkenlik: 13.5 W/m-K
Termal empedans: 0.102
Sıcaklık kararlılığı: -50 ℃ ~ + 250 ℃
Viskozite değeri: Belirtilmemiş, ancak MX-4'e göre çok daha yüksek olduğu net şekilde belli oluyor.

Maxtor CTG9 macununu süreli 8 saat oluyor. Kıvamı ne çok katı ne çok akışkan, GPU için sürmesi kolay ve sürdükten sonra kolay kolay akmayacağını anlıyorsunuz.
331198535_207470725293663_3484155336538860836_n.png

Steam'de MX-4 ile oyun oynarken fotoğraflarım vardı ancak format attığım için hepsi gitmiş haliyle oyun içi değerlerini atamayacağım. 3DMark sonucu ve FurMark değerlerini atacağım.

20230312163851_1.jpg

CTG9vsMX-4.png

FurMark testine bakacak olursak, Maxtor hem 7 derece daha serin hem 50MHz daha yüksek frekans ve 94 puan daha fazla almayı başarıyor.

3DMark sonuçları ise:

Maxtor CTG9: I scored 14 889 in Time Spy

Arctic MX-4: I scored 14 687 in Time Spy

Değerlendirme: Maxtor CTG9 fiyatına göre fazlasıyla iyi bir iş başarıyor, özellikle GPU için çok güzel değerler verdiğini söyleyebilirim. MX-4'de fan hızları genelde 1500-1800RPM fan hızlarındayken, Maxtor CT9'da 1000-1350 arası gidip geliyor yani hem fan hızlarında düşüş var hem de sıcaklıkta.

Ben Hepsiburada üzerinden kupon ile 55 TL'ye MMSX satıcısından aldım ve ürünün koduyla arattığım zaman orijinal olduğunu gördüm. 100 TL'ye satılıyor ve GPU için düşünenlere kesinlikle öneririm, zaten bu paraya bu özellikle çok macun bulunmuyor.

Güzel inceleme eline sağlık ne yapsam MX-4 bitince ben de mi alsam diye düşündüm.

Bir süreden beri MX-4 kullanıyorum laptopta da kullandık ekran kartındanda (STRIX 960 üzerindeki kuru macun daha iyiydi.) İşlemcide de olabilecek her yerde kullandım genel olarak bir sorun olmadı gayet iyi.

Şu ana kadar HTK002 de kullandım, çakma MX-4, orijinal MX-4, SilverStone TF-01'de kullandım.

MX-4 ekran kartında berbat, işlemcide de soğuttu bir süre stok soğutucu kullanırken belki soğutucudandır ama bayağı dağılmıştı, çakmasına girmeyeyim.

Herhalde aralarında en beğendiğim TF-01 oldu her ne kadar 6.5W/mK olsa da hem performans olarak MX-4'ü aratmıyordu hem normalden biraz daha katıydı hem de MX4'e nazaran çok daha kolay temizleniyordu.

Bu ürün alırım. Her 6 ayda bir aslında kasayı açmak gerekir o tozu pisliği atıp temiz bir görüntü kazanmak için ama bu devirde bu da zor geliyor demek ki.

Çakma çıkma ihtimali var çok dolu piyasada iyi bir araştırmayla alınmalı.

Son düzenleme:
İnceleme için teşekkürler.

Pump out olmasını istemeyen arkadaşlar için pek bir seçenek yok. MX6’ya mahkumlar.

Çakma çıkma ihtimali var çok dolu piyasada iyi bir araştırmayla alınmalı.

Teknobiyotik ve Amazon’dan alınırsa çakma olma ihtimali kalmıyor.

Son düzenleme:
Güncelleme: GPU hala ilk günkü sıcaklığını koruyor, boşta 21-22 dereceye düşüş gözlemledim.
Bakalım gelecek ay ne durumda olacak, sürekli güncelleyeceğim elimden geldiğince.

Güzel inceleme yapmışsınız hocam elinize sağlık.

İnceleme için teşekkürler.

Pump out olmasını istemeyen arkadaşlar için pek bir seçenek yok. MX6’ya mahkumlar.

Teknobiyotik ve Amazon’dan alınırsa çakma olma ihtimali kalmıyor.
Hocam MX6'da da pump out olduğunu söyleyen arkadaşlar vardı.

Güzel inceleme hocam eline sağlık. Sizce ATI Radeon HD 4830 için nasıl bir etki yaratır hocam? Yakında termal macun yenilemesi yapmayı düşünüyorum çünkü aşırı derecede ısınıyor boşta 52 derece görmüşlüğüm de var.

Uzun bir süredir yenilemediyseniz macunu güzel fark ediyor hocam.

Güzel inceleme hocam eline sağlık. Sizce ATI Radeon HD 4830 için nasıl bir etki yaratır hocam? Yakında termal macun yenilemesi yapmayı düşünüyorum çünkü aşırı derecede ısınıyor boşta 52 derece görmüşlüğüm de var.

4830 çok güç tüketen bir GPU sayılmaz. Maxtor CTG9 fazlasıyla yeterli gelecektir. Boştaki sıcaklığı 25-30 dereceye kadar çekebilir.

Hocam MX-6'da da pump out olduğunu söyleyen arkadaşlar vardı.
Pump out sadece macun kaynakli degil. Macunun nasil suruldugu de onemli, pressure nasil verildigi de onemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı