Arctic P12 PWM PST 12cm PWM gürültü ve performans olarak nasıldır?

431728

Hectopat
Arkadaşlar selam,

Arctic P12 PWM PST hem egzoz fan olarak hem de temiz hava giriş fanı olarak kullanılabilir mi? Böyle bir ayrım var mı?
Kasam MSI MAG Forge 100M, anakartım MSI B550 Gaming Plus.

Kasamın ön tarafında 2 tane 120mm kasayla birlikte gelen fanlar var. Biri üstte, biri altta, ortası boş. Arkada ise 1 egzoz fan var. Arkadaki egzoz fanı söküp bundan 2 tane alsam birini egzoz olarak kasanın arkasına birini de kasanın önüne hava giriş fanı olarak takabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ürün açıklamalarında statik basınç için optimize edildi ifadesi var bu radyatör, soğutma bloğu gibi yerlerde kullanılabilir anlamına gelir hava akışı için ideal değil. Hiç mi kullanılmaz kullanılır sonuçta fan ama havayı yeteri kadar kasanın içine dağıtamayabilir yada çekemeyebilir.

P12 PWM PST, özellikle soğutucu ve radyatörlerde kullanım için uygundur.

Arctic P12 PWM PST fanın gürültü seviyesi devrinin yüksek olmasına rağmen oldukça düşük. Gayet performanslı fanlar, bende kullanıyorum. Fakat bu fanları içeri hava almak için kullanmanızı tavsiye ederim. Her ne kadar radyatör ve soğutucu bloklarda kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da kasa fanı olarak da kullanılabilir. Egzoz fanı olarak normal fan kullanmanız yeterli olur, zira bu fanlar sadece havayı dışarı atacak o kadar.

Ürün açıklamalarında statik basınç için optimize edildi ifadesi var bu radyatör, soğutma bloğu gibi yerlerde kullanılabilir anlamına gelir hava akışı için ideal değil. Hiç mi kullanılmaz kullanılır sonuçta fan ama havayı yeteri kadar kasanın içine dağıtamayabilir yada çekemeyebilir.

P12 PWM PST, özellikle soğutucu ve radyatörlerde kullanım için uygundur.
@Falcon78 kasa fanı için ideal olmamasının sebebi nedir? yani fazla mı gelir, gereksiz kaçar anlamında mı demek istediniz? kasa fanı olarak buna benzer, düşük dsb yüksek cfm neler önerebilirsiniz?

Arctic P12 PWM PST fanın gürültü seviyesi devrinin yüksek olmasına rağmen oldukça düşük. Gayet performanslı fanlar, bende kullanıyorum. Fakat bu fanları içeri hava almak için kullanmanızı tavsiye ederim. Her ne kadar radyatör ve soğutucu bloklarda kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da kasa fanı olarak da kullanılabilir. Egzoz fanı olarak normal fan kullanmanız yeterli olur, zira bu fanlar sadece havayı dışarı atacak o kadar.
@Ersin Erkal egzoz fan ve 2 tane kasa hava giriş fanlarım biraz sesli çalışıyorlar. Sesi azaltmak adına değiştirmek istiyorum. Kasa fanlarımın resimlerdeki şekilde.

IMG_20210604_132525.jpg
IMG_20210604_132538.jpg
IMG_20210604_132512.jpg

Ön tarafa 2 veya 3 tane iyi gider. Bahsettiğimiz bu fanlarda diğer fanlarda olmayan PST özelliği var ve paralel bağlanarak, senkronize çalışabiliyorlar.

Ön tarafa 2 veya 3 tane iyi gider. Bahsettiğimiz bu fanlarda diğer fanlarda olmayan PST özelliği var ve paralel bağlanarak, senkronize çalışabiliyorlar.
@Ersin Erkal teşekkür ederim. paralel bağlanarak derken ne demek istediğinizi anlamadım. bu fanı sadece anakarta takıp bios üzerinden fan hız ayarı yapabiliyor muyum? başka herhangi bir aparat vs. ihtiyaç duymadan? çünkü şu anlık 1 tane alacağım. kasanın ortasına takmak için.

Paralel bağlantı dediğim birden çok fan birbirine bağlanıp tek bir fan portuna takılarak hepsi aynı hızda çalıştırılabiliyor. Bu fan PWM olduğu için anakarta bağlayarak hız ayarı vs yapılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı