Arduino Öğrenme

BalikŞuşişi

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar birkaç tane sorum var. Sırasıyla:
1) Arduino hangi dil ile yazılıyor.
2) Hangi dil ile yazılıyorsa Udemy üzerinden Türkçe kurs önerisi yapabilir misiniz?
3) Klon ve Orjinal UNO arasındaki farklar nedir?
Bu kadardı. Yardımlarınız için teşekkürler.

1) C dilinin daha kolay bir versiyonu ile yazılıyor.
2) Kursa gerek yok. Basit bir şekilde sitelerden öğrenebilirsiniz. Örnek olarak buradaki projeleri inceleyip kendiniz de yaparsanız öğrenirsiniz.
3) Fiyat, etik (sonuçta korsan gibi bir şey) ve malzeme kalitesi harici pek fark yok ama bendeki klon Arduino, Orijinal Arduino'dan daha fazla dayandı.

Arduino ile çalışırken özellikle güç bağlantılarını doğru yaptığınızdan emin olun. Yoksa elinizde birden fazla bozuk Arduino kalır. (benimkiler gibi 😅 )

Son düzenleme:
Sadece 3. soruna cevap vereceğim, diğerleri hakkında bilgim yok.

Klon arduino ilk olarak daha uygun. Arduino sadece isim hakkını tescilledi, ama devre şemalarında falan telif atmıyor. Tabii ki kullanılan devre elamanları klonlarda daha kalitesiz ama öyle ahım şahım bir fark yok. Sadece ekstra driver indiriyorsun klon için.

Kullandığım kaynaklar robotistanın videoları ve aldığım sette bulunan ufak kitapçığı. Onun yanında Volkan Kanat'ın "Ardunio hızlı-kolay kitabını tavsiye edebilirim.

c# ve ufak web programlama becerim var. if - else, int gibi ana parametreler aynı. Ancak ardunioya özel kodlar ve değişkenler var. Analog, digital gibi bunları devre kurarak öğrenirsin. Bende yeni başladım robotistanın setlerine bir göz at başlangıç setini aldım. Biraz daha oturunca daha üst serilerini alıcam.

Son düzenleme:
Ben orijinal Arduino Uno kullanıyorum. Klon almayı düşünmedim etik ve malzeme kalitesi açısından. Hiç zor değil IDE ile kodlamak istersen öğrenmen zaman alabilir, ama mBlock gibi uygulamalar ile yaparsan kurcalayarak çözersin.

Arkadaşlar birkaç tane sorum var. Sırasıyla:
1) Arduino hangi dil ile yazılıyor.
2) Hangi dil ile yazılıyorsa Udemy üzerinden Türkçe kurs önerisi yapabilir misiniz?
3) Klon ve Orjinal UNO arasındaki farklar nedir?
Bu kadardı. Yardımlarınız için teşekkürler.

1 Arduino Java dilinde yazılmıştır kütüphaneler ise genelde C veya C# kullanılır.
2 Arduino için Udemy'den kurs almana gerek yok imternette gerekli kaynaklar var.
3 Bazı klonlarda kullanılan chipler farklı oluyor aralarında çok fark yok yalnız bazen hata payı çıkabiliyor eğer paran varsa orijinal al.
Tavsiyeler genelde ne yapacağınızı düşünürseniz daha doğru bir seçim yaparsınız ayrıca başlangıç için uno yu öneririm.
İlk olarak tabii ki dışarıdan örnek kodlara bakacaksın yalnız kodları kopyala yapıştır yapma kendin yaz ve komutların ne işe yaradığını öğren ayrıca parçalarında ne işe yaradığını öğren.
Ve bence en önemlisi analog nedir dijital nedir? Arduino iletişim protokolleri nedir? Kütüphane ne işe yarar gibisinden de araştırma yaparsın?
Beni etiketlersen bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.

3. Soruya arkadaşların eklemediği bir şeyi ekleyeceğim, klon Arduino'nun orijinalinden neredeyse hiçbir farkı yoktur ama diğer arkadaşların eklemediği önemli bir fark var. Çoğu klon Arduino -Hatta neredeyse klonların tamamı- DFU moda geçemez bu da orijinal Arduino'ya flashlanabilen UnoJoy gibi firmwareleri klon Arduino'ya flashlayamayacağınız anlamına gelir. Tabi bu büyük ihtimal sizi etkilemeyecektir, sadece en uçuk örneği vermek istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı