Arkadaşım kendine zarar veriyor

isomiso4856

Decapat
Yer
Bilecik
Daha fazla  
İlk önce konuyu bu foruma açmam doğru mu bilmiyorum. Bir arkadaşım var son zamanlarda kendine jilet gibi kesici aletlerle zarar veriyor koluna çizik atıyor. Neden böyle yaptığını sorduğumda ise kötü hissediyorum, stresliyim, ailem dışarıya çıkartmıyor gibi şeyler söyledi yakın bir arkadaşım olduğu için ondan endişe duyuyorum ve üzülüyorum. Sizce ne yapmalıyım onun bu alışkanlığını nasıl geçer? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
13-14 yaşında sanırım. Büyüdükçe geçer. Şu an yaptığı şeylerin havalı olduğunu düşündüğü bir dönemde.

Benim de öyle arkadaşım vardı, oradan biliyorum. Ne dersen de bırakmaz, kendisi bir süre sonra fark eder ancak.

Psikoloğa gitmesi lazım. Bazı insanlar havalı olacağım diye jilet atabiliyor. Jiletledikten sonra hikaye falan da atıyor olabilir.
Belki ailesi onunla ilgilensin diye de yapıyor, bilemem.
Bunu yapmasının hiçbir faydası olmadığını söyle.

Kesinlikle söylediğiniz gibi havalı olduğunu sanıyor,asıl endişem kendine kalıcı büyük zararlar vermesi.
Hocam, her koyun kendi bacağından asılır. Siz birkaç kez uyarın. Dinlemezse ne hali varsa görsün. Arkadaşlığınızı da gözden geçir derim.
Şu virgüle çok pis takıldım yalnız.
Sizi mi kıracağım hocam. Kaldırdım virgülü :D

Büyük ihtimalle arkadaşın psikolojik olarak iyi durumda değil. Bu yüzden dikkatli yaklaşmanda yarar var bunu büyük ihtimalle Tekken ve yalnız hissederken yapıyordur o yüzden bir süre sohbet ederek senle stresini paylaşmasına izin verebilirsin uzun vadede bu yaptıklarından pişman olacağını sonrasında kendine verdiği zararın izini ömür boyu taşıyacağını muhabbetin arasında söylemelisin. Sohbet etmenin yanı sıra ilgi alanı bulabilirsin kendine zarar vermesi için tek kalıp ilgilendiği bir şey olmaması lazım o yüzden gerekirse bir oyuna başlat en kötü dizi film bir şey öner ki zamanını geçirebilsin onun dışında bu konuda profesyonel yardım almasını söyleyebilirsin. Bence en önemlisi ona güven vermen. Bir insanın canını yakması biyolojisine ters o yüzden bu insanı normal bilinçli hali gibi değerlendirme aksine depresyon kanser kadar gerçek bir hastalıktır ve büyük ihtimalle bu yüzden böyle bir seçim yapmıştır. Dediklerimi yaptıktan sonra sonuçları paylaşırsan elimden geleni yaparım.

İlk önce konuyu bu foruma açmam doğru mu bilmiyorum. Bir arkadaşım var son zamanlarda kendine jilet gibi kesici aletlerle zarar veriyor koluna çizik atıyor. Neden böyle yaptığını sorduğumda ise kötü hissediyorum, stresliyim, ailem dışarıya çıkartmıyor gibi şeyler söyledi yakın bir arkadaşım olduğu için ondan endişe duyuyorum ve üzülüyorum. Sizce ne yapmalıyım onun bu alışkanlığını nasıl geçer? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Büyük ihtimal ergen konuşabilirsen ailesi ile düzgün bir şekilde anlat iyi olmadığını ama ailesi düzgün aile ise, yani bunu duyduğunda çocuğı dövecek bir aile ise kesinlikle konuşma daha kötüye gider. Bir de arkadaşına bunların gelecekte sorunlar açacağını söyle.

Geri
Yukarı