Arkadaşlarımla iyi vakit geçiremiyorum

Genel olarakta böyle sinirliysen doktora gitmen gerekebilir, hangi sağlık kısmına giriyor bilmiyorum ama o alana gidip sinir ilacı kullanman gerekebilir. Tabi o alanın uzmanına göre.
Yok be hocam sinir ilacı falan hikaye basıyorlar prozac her gence afedersin mal gibi ediyor insanı günde 3 adet alıyorum üstüne şizofreni ilaçları falan filan yani işe yarıyor cidden sakinim sinir ilacı falan ayrılmıyor arkadaş bilsin diye yazdım.

İnsan psikolojisinde öfke "kısa süreli delilik" şeklinde tanımlanır. Ama merak etme, deli falan değilsin.

Aslında öfkeni bir şekilde eyleme döküyor olman bir bakıma iyi bir durum. Çünkü bastırılan öfke, depresyona dahası psikosomatik hastalıklara sebebiyet verebilir. Ayrıca insanlarla olan ilişkine ve saygınlığına zarar verir.

Peki öfke kontrolünü nasıl sağlayabilirsin?

Öfkeni eyleme geçirmelisin. Ama bu tartışma şeklinde olmamalı. Oyun esnasında arkadaşına mı sinirlendin? Oyunu veya bilgisayarı kapat. Bunu uygulamazsan bilgisayarın başından kalk ve evi bir turla. Arkadaşlarına da sinirli olduğunu belirt ki sıkıntı olmasın.

Düşünmeden tepki verdiğinden dolayı saldırganlaşarak hata yapacaksın. Bu uzun vadede hayatının her anında karşına çıkacaktır. "Dur-Düşün-Tepki ver" kuralını uygula.

Geri
Yukarı