Arkeolog olmak zor mu?

kartalkerem123

Femtopat
Daha fazla  
Ben 8. sınıfım ve ileride arkeolog olmak istiyorum yıllardır ne olacaksın diye sorduklarında hep aynı şeyi söyledim ama okuldaki hocalara söylediğimde sen iş bulamazsın, aç kalırsın, olamazsın falan diyorlar. Gerçekten öyle mi olur, arkeolog olma süreci zor mu? Beni aydınlatabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet bence gerçekten de öyle. Türkiye de arkeologluk yapmak zor. Bu sektör de iş bulmak da zor.
Ama bu bu işi yapamazsın demek olmaz.

Ben 8. sınıfım ve ileride arkeolog olmak istiyorum yıllardır ne olacaksın diye sorduklarında hep aynı şeyi söyledim ama okuldaki hocalara söylediğimde sen iş bulamazsın, aç kalırsın, olamazsın falan diyorlar. Gerçekten öyle mi olur, arkeolog olma süreci zor mu? Beni aydınlatabilir misiniz?
O "ekmek bulamazsın sen" diyen hocana sor bakayım Arkeolog hakkında ne biliyormuş. Eminim söyleyebileceği tek şey "kazı yapmak" olacaktır.

Sen dinleme onları bende Arkeolog olmayı çok isterim ama subay adayıyım ben. Bence çok eğlenceli meslek. Sen işini severek yaparsan saygınlık da kazanırsın paranı da. Derdin para olmasın meslekte yeter. Emin ol seni temin ederim ki o "öğretmen" dediğin kişiler o kutsal mesleği sadece "para" için yapıyor. Ve sanıyor ki "bu çocuklar da para için çalışacak" her şey para değildir. Mesela ben subay olacağım, maaşı çok ama çok iyi. Sence ben bu işi maaş için mi yapacağım? Maaş için yapacak olsam neden namlunun ucunda, ölümün eşiğinde bir meslek seçeyim? Aynı şekilde sen; Yeri gelecek bir yeri kazarken dağın, taşın altına gireceksin. Haydi diyelim bir kaza ile üzerinize çöktü o kazdığınız yer? Neden ucunda ölüm olan bir mesleği para için seçelim ki, değil mi?

Arkeolog olman için çok iyi tarih ve coğrafya bilgin olmalı ondan sonra zaten zor gelmez nerede nasıl araştırma yapacağını bilirsin. İnsanların dediklerine de takılma bir insan istediği sürece her şeyi başarır.

Yeni konular

Geri
Yukarı