Artic MX-4 termal macun sonrası sıcaklık değerleri arttı

Resimde görünen macunla 3-4 kere yenileme yaparsin. macunu fazla sürdügün her halinden belli.

Eki Görüntüle 479345

Üzerini iyice temizle ve sadece bezelye tanesi kadar macun sür. Sogutucuyu yerlestir tekrar dene. Macunun islemci yüzeyini iyice kaplamasina gerek yok.

Ben kendimi anlatamıyorum sanırım. Zaten şu fotoğraftaki parlak kısımlar işlemci yüzeyi. Yani bence macun az olduğu için yüzey görünüyor. Ama diyelim ki 3-4 kere daha sürülür bu macunla. Ben bu şekilde işlemciyi kapatsam macun dışarı taşacak sadece. Taşmasa daha iyi evet ama taşsada işlemci boardına biraz macun gelecek ve bunun sıcaklığa herhangi bir etkisi olmayacak. Hadi diyelim oldu kaç derece etkisi olur? Buradaki sorun işlemci boardına taşması veya taşmaması ya da benim macunu %100 olması gerektiği gibi sürmem ya da sürmemem değil. Sorunumu dile getirdim hala başka bir yere takılmışsınız.

Şu konuyu açtığıma pişman oldum resmen.

1.ben daha incesini süremiyorum. Resimdeki gayet ince bence. Ayrıca 0.001 mm fazla sürdüm diye sıcaklık mı artacak? Bende biliyorum ne kadar ince o kadar iyi olur diye.
2. bence forumdakilerin çoğu "mesaj yazmak" için mesaj yazıyor. Hazır kalıp cevaplar vs vs. yok senin sürdüğü anakartlar mefta, yok tecrübeliyim diyorsun da yok öyle yok böyle.

Bir soru sorduk o ona ceza vermiş bu öyle demiş. Konu kapansın bitsin. Gerek yok burada bir şeyler tartışmaya.
Kullanma süreleri var. Eski versiyon almışsınız ve kim bilir kaç senesinden kalma bir stok. Sonuç olarak polimer yapılı bu macunlar bozulmuş olabilir.

Viskozitesi yüksek bir macun. Şayet sürerken yüzeye tutunmakta zorlanıyorsa bozulmuş olabilir.

Kullanma süreleri var. Eski versiyon almışsınız ve kim bilir kaç senesinden kalma bir stok. Sonuç olarak polimer yapılı bu macunlar bozulmuş olabilir.

Viskozitesi yüksek bir macun. Şayet sürerken yüzeye tutunmakta zorlanıyorsa bozulmuş olabilir.
Evet olabilir, ama kıvam olarak normaldi. Belkide bozulsa da kıvamı değişmiyor olabilir. Daha önce bozmuş bir termal macun duymadığım ve görmediğim için garip geliyor doğrusu.

Evet olabilir, ama kıvam olarak normaldi. Belkide bozulsa da kıvamı değişmiyor olabilir. Daha önce bozmuş bir termal macun duymadığım ve görmediğim için garip geliyor doğrusu.
Kıvamdan kastınız cıvık cıvık ise öyle olmamalı. Diş macunu kıvamından belki bir tık daha katı olabilir. Ama dediğiniz gibi kıvamı bozulmuyor olabilir. Tam terside olmuş olabilir daha katılaşmışta olabilir.

Peki mx-4'ü sürdüğünüzde ısı bloklarını iyice sıktığınızdan emin miydiniz? Eğer arada hava kaldıysa iletim sağlanmamış olabilir.

Edit: Isı iletim katsayısı 8.5 W/mK olan ile 1.2 W/mK olan macunlardan daha düşük olanın daha yüksek performans veriyor olması çok mantıksız.

Kıvam olarak normal falan değil, masaüstü işlemcilere sürülmesi gereken macunu büllük kadar işlemciye sürüp millete hatanı söylüyorlar diye savunmaya geçiyorsun. Ben bile ilk işlemci macun denememde ne kadar sürmem gerektiğini biliyordum o resimde sürülenden 1.5 kat kadar daha ince sürmelisin, bunun için ufak ince bir karton parçasıyla yukarıdan aşağıya bastırarak macunu çek çok ince bir tabaka olana kadar. Kendi beceriksiz ve bilgisizliğini başka insanların kusuru gibi göstermeye çalışıyorsun. Macun sürmeyi bilmiyorum ne kadar sürmeliyim diye yazsan kimse sana hiçbir şey söylemez, bilgi sahibiyim teknik serviste çalıştım falan filan. Uzatma kardeşim uzatma. Al kartonu eline hallet durumu. O kadar yerde çalıştım diyorsun Artic Mx yeni duyup satın alıp birde macuna suç buluyorsun rezillik cahillik, termal macunun sadece aradaki ısıyı ilettiğini bilmeyip "bol bol süreyim buz gibi olsun" mantığıyla iş yapıyorsun üstüne yetmezmiş gibi serviste çalıştım macun sürmesini biliyorum diyorsun. 2+2=5 eder diyen birine cahil demezsek biz hata yaparız, cahillik suç değil sadece cahil olup olmadığını iddia etmek suç.

Son düzenleme:
İşlemcinizin ortasına nohut büyüklüğünde bir termal macun sıkmanız yeterli geliyor. Maalesef fazla mal göz çıkarmaz, termal macun kısmında çok büyük etken. Termal macunların amacı, ısı iletkenliğini arttırmak. İnce bir tabaka olarak ya da bahsettiğim kadar uygulanması kafidir. Fazla sürünce, ısı iletkenliği yerine, işlemci ve soğutucu blok arasına bir barikat kurmuş oluyorsunuz. Dolayısıyla ısı değerleri anormal artıyor. Geçmiş olsun, biraz zor yoldan da olsa tecrübe etmiş oldunuz.

Arkadaş hadi yeni aldığı macunu 2 defada da yanlış sürdü o yüzden işe yaramadı. E daha sonra Çin malı macun denedim, onda aldığım sıcaklık verileri daha iyiydi diyor. Yapıcı değilsiniz, hata gördüğünüz yerde insan taşlamayı çok seviyorsunuz :)

Konuya gelecek olursak ben de macunun eski tarihli olduğunu düşünüyorum. Aldığın yer ile iletişime geçip iade etmelisin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı