Artics Frezee Liquid 2 280mm sıvı soğutma montajı

Mehmetavc

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi anakart aldım.
Ve kasa olarak bunu düşünüyorum Corsair 4000D.
Sıvı soğutma olarak da Artics frezee luquid 2 280mm.
Bu parçalar hepsi kasaya sığar mı anakartın VRAM soğutmasına ya da RAM'lerine sıvı soğutma değme ihtimali var mı? Bir de alacağım PSU bu sizce nasıl iyi midir ve yine kasaya sığar mı cool Master MWE 750 80+
Bir de son olarak öneri olarak sıvı soğutmadan daha çok verim alabileceğim neredeyse aynı işlemi görebilecek hava soğutmada önerebilirsiniz aynı şekilde kasa ve PSU'da olur ama PSU 750W olması gerekiyor bütçe hepsi için 4500 5000 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu iki sıvı soğutmadan birini alırsanız hava soğutmalarda bu ikisini geçebilecek yok. Yakın performans derseniz şu var :
1651930121139.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4000D alırsanız kasanızın üst kısmında 280mm'lik radyatör takımına yer olduğu belirtilmiş fakat Arctic'in kullandığı radyatörler normallerden biraz daha kalın uyumlu mu kontrol edemedim. Nerde yazdığını bulamadım çünkü. Onu kontrol etmeniz lazım.

360mm'lik alıp öne takmak isterseniz alt taraftaki HDD'ye ayrılan kısmı çıkartmanız gerekiyor.
Veya 280mm'lik Arctic'i ön tarafa takabilir ve öndeki fanı üst tarafa alabilirsiniz. Size kalmış.

PSU önerim de :

Bu iki sıvı soğutmadan birini alırsanız hava soğutmalarda bu ikisini geçebilecek yok. Yakın performans derseniz şu var:
Eki Görüntüle 1380964
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4000D alırsanız kasanızın üst kısmında 280Mm'lik radyatör takımına yer olduğu belirtilmiş fakat Arctic'in kullandığı radyatörler normallerden biraz daha kalın uyumlu mu kontrol edemedim. Nerede yazdığını bulamadım çünkü. Onu kontrol etmeniz lazım.

360Mm'lik alıp öne takmak isterseniz alt taraftaki HDD'ye ayrılan kısmı çıkartmanız gerekiyor.
Veya 280Mm'lik Arctic'i ön tarafa takabilir ve öndeki fanı üst tarafa alabilirsiniz. Size kalmış.

PSU önerim de:

Yani alacağım sıvı soğutma Artics olacak ondan eminim dediğiniz gibi kalın olduğu için 240 mı 280 mi arada kaldım bu önerdiğiniz güç kaynakları tam modüler yapıda benimki değil bunlar sizce nasıl hiç kullanmadım bu markaları görmedim daha önce çünkü.

Yani alacağım sıvı soğutma Artics olacak ondan eminim dediğiniz gibi kalın olduğu için 240 mı 280 mi arada kaldım bu önerdiğiniz güç kaynakları tam modüler yapıda benimki değil bunlar sizce nasıl hiç kullanmadım bu markaları görmedim daha önce çünkü.
Önerdiğim 3 model de en üst seviye modellerdir. Sizin attığınız fiyatına asla değmez.
Modüler olması da kablo kalabalığını azaltır. Sadece ihtiyacınız olan kabloları takarsınız.

Önerdiğim 3 model de en üst seviye modellerdir. Sizin attığınız fiyatına asla değmez.
Modüler olması da kablo kalabalığını azaltır. Sadece ihtiyacınız olan kabloları takarsınız.

Çok teşekkürler daha önce tam modüler kullanmadım yanlış bağlantı yapmaktan korkuyorum sadece bir de sharkon olan 4000D kasasına sığıyor mu siz kontrol ettiniz mi acaba?

Çok teşekkürler daha önce tam modüler kullanmadım yanlış bağlantı yapmaktan korkuyorum sadece bir de sharkon olan 4000D kasasına sığıyor mu siz kontrol ettiniz mi acaba?
Attığım üç güç kaynağı da kasanıza sığıyor.
Güç kaynağına yanlış kablolama ihtimaliniz çok düşük. Hem kabloların gireceği yerlerde hem kabloların üstünde hem de kitapçıkta nereye ne gitmeli yazıyor.

Attığım üç güç kaynağı da kasanıza sığıyor.
Güç kaynağına yanlış kablolama ihtimaliniz çok düşük. Hem kabloların gireceği yerlerde hem kabloların üstünde hem de kitapçıkta nereye ne gitmeli yazıyor.

Anladım peki 850W sharkon sizce çok fazla olmaz mı 750W olanı alsam olur mu?

Anladım peki 850W sharkon sizce çok fazla olmaz mı 750W olanı alsam olur mu?
Bütçeniz hangisine elveriyorsa ona göre seçim yapabilirsiniz. Alabiliyorsanız 850W 80+Plat olan sizi yıllarca götürecektir. Olmuyorsa diğer ikisi de seçilebilir.
Fazla gelir diye düşünmeyim siz 1200W güç kaynağı da alsanız bilgisayarınız ihtiyacından fazlasını kullanmaz.
Ayrıca PSU'yu sistemin çektiği güçten daha fazla almak her zaman daha iyidir. Çünkü güç kaynakları verimlilik olarak verebildikleri toplam gücün %40-%60'ı yük altına girdiğinde en verimli hallerinde olurlar. Fazladan yüksek W güç kaynağı alırsanız yük altında bile sessiz çalışmış olur.

Bütçeniz hangisine elveriyorsa ona göre seçim yapabilirsiniz. Alabiliyorsanız 850W 80+plat olan sizi yıllarca götürecektir. Olmuyorsa diğer ikisi de seçilebilir.
Fazla gelir diye düşünmeyim siz 1200W güç kaynağı da alsanız bilgisayarınız ihtiyacından fazlasını kullanmaz.
Ayrıca PSU'yu sistemin çektiği güçten daha fazla almak her zaman daha iyidir. Çünkü güç kaynakları verimlilik olarak verebildikleri toplam gücün %40-%60'ı yük altına girdiğinde en verimli hallerinde olurlar. Fazladan yüksek W güç kaynağı alırsanız yük altında bile sessiz çalışmış olur.

Peki sıvı soğutma 240 mı 280 mi alayım RAM ve VRAM'lere temas etmiyecek şekilde.

Peki sıvı soğutma 240 mı 280 mi alayım RAM ve VRAM'lere temas etmiyecek şekilde.
Arctic'in kendi sitesinde alacağınız iki soğutmanın da ölçümleri var.
Radyatör+fanların ölçüsünü alıp sizin kasaya sığıp sığmayacağına bakabilirsiniz.
1651956739440.png

1651956769304.png

38mm+25mm = 63mm yapar 240'Lık alacaksanız.
1651956796859.png

1651956845521.png

38+27 = 65mm yapar 280'lik alacaksanız.

Kasada yeterince yer var mı üst tarafa takmak için kendiniz ölçmelisiniz. 70mm'lik yer varsa sığacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı