Artık Konsol Almak Daha Mantıklı

Ekran Kartı Fiyatları Düşer Mi?

• Düşer

Oy: 8 10,5%
  • Düşmez

Oy: 68 89,5%

• Oy verenlerin toplamı
    76

AN0TH3R

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Evet yanlış görmediniz arkadaşlar. Yazması bile üzücü fakat artık bir oyun sistemine alınanabilecek en kötü ekran kartı neredeyse bir konsol fiyatına eş değer. Ben şahsen bu fiyatların düşeceğini sanmıyorum. Fiyatlar düşecek diyenlere de inanmıyorum. Güzel şeyler asla gerçek olmaz. Olursa da asla kalıcı olmaz. Özellikle giriş seviye oyun sistemi toplayacak arkadaşlara tavsiyem bu fikri kafalarından çıkartmaları yönünde. Çünkü 1 sene önce 1500 TL'ye toplayabilecekleri sistem bu sene 3000 TL'ye ulaşmış durumda. Yıllar neden herşeyi zorlaştırıyor? İçinizi dökebilirsiniz.

Bilgisayar bana daha çok hitap ediyor. Konsola dönmeyi düşünmem açıkçası. Fiyatlar düşmez burası açık zaten. Sonuçta her yeni çıkan ürün piyasayı tekrar canlandırır. Bu da fiyatların yukarı çekilmesine imkan tanır. Zamanında 1000TL bir telefona verilir mi diyenler bugün 5000-6000TL veriyorlar artık. Ekran kartı piyasası ne kadar yükselirse yükselsin alıcısı hep olacağı için asla düşmez.

Hayır. Konsoldaki upscale edilmiş grafiklerle oyun oynamak için pahalı bir sisteme ihtiyacım yok. Oyunlara normalden fazla para vermek istemiyorum. Online oynamak için EKSTRA para vermek istemiyorum. Birçok rekabetçi oyunun bulunmadığı bir platformda oyun oynamak istemiyorum. Kullanıcıyı kısıtlayan işletim sistemlerini kullanmak istemiyorum.

1 PS4 1000 TL. 1000 TL'ye toplanan bilgisayar PS4'ün grafiklerini, vereceği FPS'i vermesini bırakın oyunları bile açamaz. İnternetten oyun sitelerindeki oyunları oynamak istiyorsanız bilgisayar daha mantıklı bir seçim. 2500-3000 TL'niz varsa tabiki de bilgisayar almak daha mantıklım

Ben tercih meselesi olduğunu düşünüyorum ama bu zamana kadar "PC'den çok sıkıldım artık konsola geçeyim" diyen kimseyi de görmedim. Mevcut DDR3'ten DDR4'e geçme döneminden dolayı eski sistemler temelden değişiyor ve bu yüzden yükseltmeler daha masraflı oluyor. Ancak şu anda aldığınız bir bilgisayar çok uzun sürece yeni gelen yükseltmelere açık olacak.

Kaliteli oyunlarda 30 FPS'yi zor sağlayan, büyük ekranlarda görüntüyü çamur gibi yapan. Steam gibi fiyatları sabit yapmayıp mevcut kur üzerinden hesaplayan bir platformda uğraşmak istemem açıkçası.

Olaya sırf oyun açısından bakacaksak bile Steam, PS Store ve Xbox mağazayı ona katlar.

Bence PC'nin en büyük olayı rekabetçi oyunlar. Onun dışında her zaman konsol daha rahat ve konforlu gelmiştir bana. Ama çoğu insan konsola "ehehehe 30 FPS PC Master Race" diye baktığı için pek sıcak yaklaşmıyorlar. Oysa konsolda ki 30 FPS'in PC'de ki 30 FPS ile alakası yok ve exclusive oyunları kesinlikle deneyim etmek gerek. Yine de tercih meselesi elbet ama ben çoğu zaman konsolda aldığım zevki PC'de alamadım. Rahatlığa alıştığımdan dolayı olsa gerek o da. Dualshock'u alıp PS tuşuna bastığın an tüm sistem açılıyor senin yapacağın tek şey koltuğa yaslanıp oyununu oynamak.
Ancak 60 FPS olsun derseniz o zaman tek yol PC. Ama ben pek "hardcore" bir oyuncu olmadığım için o kadar takmadım bu FPS olayını hiçbir zaman.

Bence PC'nin en büyük olayı rekabetçi oyunlar. Onun dışında her zaman konsol daha rahat ve konforlu gelmiştir bana. Ama çoğu insan konsola "ehehehe 30 FPS PC Master Race" diye baktığı için pek sıcak yaklaşmıyorlar. Oysa konsolda ki 30 FPS'in PC'de ki 30 FPS ile alakası yok ve exclusive oyunları kesinlikle deneyim etmek gerek. Yine de tercih meselesi elbet ama ben çoğu zaman konsolda aldığım zevki PC'de alamadım. Rahatlığa alıştığımdan dolayı olsa gerek o da. Dualshock'u alıp PS tuşuna bastığın an tüm sistem açılıyor senin yapacağın tek şey koltuğa yaslanıp oyununu oynamak.
Ancak 60 FPS olsun derseniz o zaman tek yol PC. Ama ben pek "hardcore" bir oyuncu olmadığım için o kadar takmadım bu FPS olayını hiçbir zaman.
Sadece 60 FPS değil. Birkaç sefer Witcher 3 oyunu konsolda oynayanlar gördüm, 30 FPS bile zor alıyorlar bazen aşırı takılmalar oluyor. Hatta The Last of Us Remastered yayını izlerken bile ara ara takılmalar oluyordu.

Sadece 60 FPS değil. Birkaç sefer Witcher 3 oyunu konsolda oynayanlar gördüm, 30 FPS bile zor alıyorlar bazen aşırı takılmalar oluyor. Hatta The Last of Us Remastered yayını izlerken bile ara ara takılmalar oluyordu.
Bahsettiğiniz şey de FPS işte. Ayrıca Witcher 3 ilk çıktığında çok problemli bir oyundu özellikle konsollarda ama CD Project Red bu sorunların hemen hemen hepsini çözdü ve oyun sabit 30 FPS. Bu arada Last of Us 60 FPS ancak yayınla ilgili problem olabilir. Çünkü ben oyunu 2 kez bitirdim ancak TLOU'da Witcher veya Bloodborne'da ki gibi bazı anlarda ciddi anlamda FPS düşüşü yaşandığını hatırlamıyorum. Yine de konsol zevk meselesi sonuçta. Ben kendim de PC toplayacağım ama bazı oyunlarda yine konsolda devam ederim çünkü arkadaşlarım da orada. Kısacası PC'nin en büyük olayı oyunlar açısından 60 FPS alabilmek ve competitive oyunları barındırması.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı