Asgari ücret belli oldu: 8.500 TL

Belki de o bile kalmayacak hocam zamlarla.

Yani aylık Max 5K taksidi olan bekar birini örnek aldım.

Benim açımdan iyi oldu kira yok, fatura yok aldığım parayı kendime harcıyorum ve ailemle kalıyorum. Bu yaz yine otelde okuduğum bölümün işini yapacağım ve aldığım parayı keyfime harcayacağım. Üniversite de muhasebe okuyorum, yazın çalışıyorum kışın yiyorum aynı karınca gibi. Allah evli ve çocuklu ailelerin yardımcısı olsun.

"Kölelere asla özgür olacakları kadar ödeme yapmazlar.
Hayatta kalmalarına yetecek kadarını verirler ki çalışmaya devam etsinler." ~ Charles Bukowski.

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte diğer her şey daha fazla zamlanacak. 2800 küsürken 5 kg sıvı yağ 33tl , 30'lu yumurta 10 küsür tl idi. Geçim o zamanlar şuana kıyasla daha rahattı. Asgari ücretin artması sadece geçimi zorlaştırıyor. Enflasyon düşmediği sürece bir şey değişmeyecek
O artışların hiçbirinin sebebi asgari ücret değil. İnsanları böyle avutuyorlar.

Asgari ücretin artmasının bir faydası yok 15k da olsa gelecek yıl alacaklarımız ona oranla zamlanıyor. Asgari ücret zammının tek olumlu yanı geçmiş zamandaki kart borçlarını daha kolay ödeyebilmek. Başka bir artısı olduğunu düşünmüyorum.
Tamam şimdi de bu zammın olmaması durumunda ne yapılmalı onu da söyleyin lütfen. Evet artık herkes Özgür Demirtaş artık biliyoruz 1-2 aylık hafif bir rahatlıktan başka bir işe yaramıyor. E ne yapıcaz 5 lira almaya devam mı herkes ?

Tamam şimdi de bu zammın olmaması durumunda ne yapılmalı onu da söyleyin lütfen. Evet artık herkes özgür demirtaş artık biliyoruz 1-2 aylık hafif bir rahatlıktan başka bir işe yaramıyor. E ne yapacağız 5 lira almaya devam mı herkes?

Ne yapılmalı asgari ücret sunan işler yerine kendinizi geliştirip internet üzerinden uluslararası çalışmalısınız ki TL'ye olan bağımlılığınız azalsın. Bu durumu yapabilecek olsanız çoktan elinizden geleni yapardınız kısacası bir inovasyonunuz yoksa satacak yeni bir fikriniz yoksa elinizden gelen bir şey yok. Ülkeyi bu hale getirenlere sandıkta vereceğiniz cevap diyeceğim ancak bu da mümkün değil. Bir şeyleri değiştirmek için toplumun halkın değişmesi gerekiyor a b C partileri gelse de bir şey değişmeyecek. Toplum olarak çağın çok gerisindeyiz. A partisinin seçmeni ne kadar koyunsa b partisinin seçmeni de o kadar koyun. Partiler toplumsal refahı sağlamaz. Bizim gibi siyaseti halkın nabzını tutan ülkeler dışında tabii. Bizde vaadler yerine benim tuttuğum parti (takım) geçsin kafasında millet. Halk olarak ne üretiyoruz ne yapıyoruz? Ülke olarak bizim zenginlerimiz dahi aptal. Hangi açıdan diye sorarsanız açıklayayım. Normalde toplumu ileriye taşıyan zenginlerdir. Yenilikçi fikirlere destek vererek teknolojinin gelişmesini sağlarlar. Örnek olarak medici ailesi verilebilir mesela. Rönesans'ı başlatıp aydınlanma çağının temel ayağını oluşturdular. Ancak bizim ülkeye bakıyorum yatırım bir yana zenginlerin gözünü daha fazla para kör etmiş. Köylerdeki ağalık rejimini adeta şehre uyumladık. Ev alayım daire alayım satayım dükkan açayım derdinde çoğu, arge gibi yatırımlara destek veren sayısı çok az bu ülkede. Bayraktar gibi bir marka ortaya çıktı kimin sayesinde damat olmanın sayesinde normal bir geliştirici olsa bu imkanlar verilir miydi? Hayır. Kısacası halk kolay yoldan zengin olma peşinde. Sadece Müge Anlı'ya dahi ayda 5-10 zengin olma vaadiyle dolandırılan şahıslar çıkıyor. Çiftlik bank, Thodex daha nicesi. Bir kısmı çalışmadan ki daha da önemlisi düşünmeden durumunu düzeltme peşinde.

Kısacası bakıyorum halkımız rahatını bozmadan refahım yerine gelsin diyor. Bu mümkün değil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı