Asgari ücret gerçekten bir aileye yeter mi?

Bu olayın sonu ne olacak çok merak ediyorum. Asgari ücret açıklanan enflasyona göre zamlanırken memura t**** geçer gibi %5 anca veriyorlar. Bu gidişle doktor bile asgari ücret alacak.

Normalde yetmez. Yani sıradan bir Avrupalı bireyin standartlarına göre ama bizim ülke Orta Doğu ülkesi olduğu için yetebilir. Ne de olsa insanımız "şükürcü" ve "biatçı"
Et yemeyi, dışarıda yemek yemeyi, gezip- dolaşmayı, teknolojik aletleri almayı vs. "lüks" olarak gören bu millete yeter. Adamın giyecek donu yok hala "Allah devletimize zeval vermesin" diye geziyor. Bir de sosyal devlet olacağız şaka gibi. "Her şeyi devletten beklemeyin kardeş, bizim zamanımızda şöyleydi, böyleydi.." diyen bu millet halinden memnun ki malum parti her dönem rahatlıkla iktidara gelebiliyor. Ülkenin yaklaşık yüzde 49'u asgari ücretle çalışıyor. Hesaplayın işte hocam. Adam halinden memnun ki desteklemeye devam ediyor. Tabi yaşadığına "yaşamak" denmez. Survivor gibi hayat yaşıyorlar.

Beyler asgari ücret, evi olan birisine gerçekten yetebilir mi? Geçen bir arkadaş evi olan birisine rahat yetebileceğini söyledi. Böyle bir şey mümkün mü? Sadece geçinmek konusunda ve ihtiyaçlar konusunda soruyorum.
Evinde olsa, kirada da olsan o para ile doğru düzgün beslenemezsin bile.

Beyler asgari ücret, evi olan birisine gerçekten yetebilir mi? Geçen bir arkadaş evi olan birisine rahat yetebileceğini söyledi. Böyle bir şey mümkün mü? Sadece geçinmek konusunda ve ihtiyaçlar konusunda soruyorum.
Günümüz şartlarında 4 Kişilik Ailenin sadece yemek için harcadığı para yani AÇLIK SINIRI: 2431 TL
Diğer temel ihtiyaçlarda dahil edilirse yani YOKSULLUK SINIRI: 7942 TL
Yani Asgari Ücretle 4 kişilik bir ailenin geçinmesi İMKANSIZ.
Bu olayın sonu ne olacak çok merak ediyorum. Asgari ücret açıklanan enflasyona göre zamlanırken memura t**** geçer gibi %5 anca veriyorlar. Bu gidişle doktor bile asgari ücret alacak.
Doktor asgari ücret alsa asgari ücretliler asgari ücret alamaz emin ol.

Yaşadığı yere ve beslenme alışkanlığına göre değişir. Rahatça yetinen de var, ucu ucuna yetiştiren de. Bazıları da kira, fatura derdinden dolayı hiç yetiştiremiyor.

Teknolojik ürünlere lüks deyip te almayın diyenler var. Arkadaşlar teknoloji bir ihtiyaçtır.

Bence bunu kabullenmek lazım teknoloji lüks. Çünkü, masaya kuru fasulye pilav koymak lüks yeme onu gezersin diyen bir teyzem(tanıdığım) var. Çevremde çok fazla şikayet edip, halinden memnun olan çok kişi var. Ben bu örnekleri gözlerimle gördüğüm artık kaşara lüks desen yadırgamam. Ama bazılarına da acımam ne demiş Ebuzer Gıfari...

Yeni konular

Geri
Yukarı