Aşı Karşıtlığı ve Salgın Hastalık Tehlikesi

Sorum şu, siz aşı olmak istemediğiniz için üzerinizden salgın hastalık yayılırsa ne olacak?

Eğer insanın reddettiği aşı, toplumu tehlikeye sokabilecek bir hastalığın aşısı ise kesinlikle aşı olmalı. Olmuyorsa da devlet gücü kullanılmalıdır. Bulaşıcı olmayan, sadece kendisine zarar verebilecek bir mesele ise ne hali varsa görsün :)

Orasına sen karar ver. Yararlı olduğunu kendin söylüyorsun :)

Hocam yararlı ama ben hastalığı kendim yenebiliyorsam ve önceden yenmişsem yaptırmam çünkü bağışıklık kazanmışım o hastalıklara.

Sorum şu, siz aşı olmak istemediğiniz için üzerinizden salgın hastalık yayılırsa ne olacak?

Ali abinin sorduğu soruyada gelecek olursak eğer bende olan bir hastalık başkasına zarar verecekse gereken her türlü aşı, iğne, ameliyat, ilacı alırım. Başkasına zarar verme gibi bir hakkım asla olamaz.

Hocam yararlı ama ben hastalığı kendim yenebiliyorsam ve önceden yenmişsem yaptırmam çünkü bağışıklık kazanmışım o hastalıklara.

Ali abinin sorduğu soruyada gelecek olursak eğer bende olan bir hastalık başkasına zarar verecekse gereken her türlü aşı, iğne, ameliyat, ilacı alırım. Başkasına zarar verme gibi bir hakkım asla olamaz.

Dostum, o hastalığı yenebileceğinin garantisi yok. Allah korusun, hastalık geldikten sonra aşı da fayda etmez. Hayat kumar değildir. Bilinen, güvenilir aşılar kesinlikle yapılmalıdır.

Dostum, o hastalığı yenebileceğinin garantisi yok. Allah korusun, hastalık geldikten sonra aşı da fayda etmez. Hayat kumar değildir. Bilinen, güvenilir aşılar kesinlikle yapılmalıdır.

Kanka bahsettiğim hastalıklar soğuk algınlığı gibi hastalıklar. Orta halli veya ağır hastalıklarda tabii güvenilir aşılar yapılmalı.

Tabi yok ben kabuk etmiyorum falan derse de kendisi bilir aslinda zorla da olmaz gibi.
Kendisi bilir ama dolaylı yoldan bize de zararı oluyor.
Bazı aşılar saçma çünkü insanlar bazı hastalıklara karşı doğal bağışıklık kazanabiliyor. Kaldı ki bir insana zayıflatılmış virüs enjekte etmek her zaman güvenli olmayabilir.
Toplumda aşı olmayan azınlığın sayısı arttıkça, virüsler çoğalıp mutasyona uğrayabiliyor. Haliyle aşı olmuş insanları da tehdit eder hale geliyor. Herkes aşı olunca virüs barınacak yer bulamadığından yok oluyor ve haliyle mutasyon geçirip tekrar yayılma riski ortadan sonsuza denk kalkıyor. Ancak kesintisiz şekilde yeni doğanlar aşı olmalı.
@inPijamas Bu mesaj seni ilgilendiriyor olabilir. #3
İsteyen aşısını olur, salgına karşı bağışıklık kazanırlar.
İşte bu o kadar kolay değil. O anlık bağışıklık kazanabilirsin belki ama ya sonrası! Yayılan virüs mutlaka ama mutlaka mutasyon geçirecek ve aşı olup bağışıklık kazananları...
Tehdit ettiği kişiler kimler peki? Yine kendisi gibi aşı yaptırmayanlar.
Hayır, aşı olanlar da tehlikeye giriyor.
Hayır sorunun cevabı zaten soruda verilmiş. Diğer insanlara zarar verme gibi bir hakkı yok kimsenin.
Bence en iyi mesaj. (y)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı