Aşı oldum

Az akıl etseniz dediğimi bir anlasanız ve kararlarımın başkalarını ilgilendirmeyeceğini öğrenseniz.
Yahu ben bir şeyler söylüyorum yaptırmıyorum zorla bir şey az mantık.

İster inanırlar, ister yaparlar, ister ederler.
Akıl denen bir şey var benim bir dediğimle hareket edilecekse orada akıl olmaz.
Senin kararların başkasını etkiliyor. Hayatın çoğu yerinde böyle. Borsa da, yatırımlar da, virüslerde vb. yerlerde. Senin kararım, benim kararım yok. Toplum kararı var.

Ben de bundan bahsetmeye çalıştım arkadaşa ama anlamamıştır muhtemelen. Aşı virüsü önlemez biliyorum. Aşı virüsün zayıflatılarak vücude enjekte edilmiş hali falan filan hepsini okudum. Ben de bunu demek istiyorum işte. Aşı olana da virüs bulaşma ihtimali var. Tıpkı 1 kez enfekte olanın bir daha olabileceği gibi. O yüzden aşı %100 oranlı bir çözüm değildir. Yasal olarak da insanların normal hayatta zaten yapabildiği şeyleri aşı olmaması yüzünden yasaklayamazsınız. Aşı karşıtı kesinlikle değilim muhtemelen olacağım bunu da söyleyeyim. Düzenli olarak aşı olmaya da özen gösteririm ancak aşı olmadığı için bir insanın yapabildiklerini elinden alarak aşı ol demek doğru bir davranış değil. Bunu doğru kabul edenlerle tartışıyorum sabahtan beri ve beni aşı karşıtı yapacaklar bu sayede kendilerini haklı çıkaracaklar galiba ona uğraşıyorlar.
Aşı karşıtı olan kişilerin elinde bir tane bile bir kanıt yok zaten. Aşı olup ölme ihtimaliniz çok düşük. Aşı %100 bir çözüm olmasa dahi şu anda en etkili çözüm. Grip salgınlarında insanlar ne kadar dikkat ediyorsa aşı olduktan sonra da o kadar dikkat edeceğiz. Aşı olduktan sonra virüsün gripten bir farkı kalmıyor.

Sinovac kalkmış olması gerekiyor. Kol ağrısı çok yaygın bir yan etki. Aşı olduğunuz için ben teşekkür ederim.

Sinovac geleneksel bir aşı olduğu için mutasyonlar karşısında etkisi azalır. Bu yüzden devlet BioNTech aşı vurdurmak istiyor. Bundan dolayı 3.doz aşı diye bir şey var ve 3.doz aşılar BioNTech olarak yapılıyor. İlk başlarda BioNTech aşı tam olarak sağlanamadı, devlet de boş durmak yerine Sinovac aşı yaptı ama onlarda bir mutasyonda etkisinin azalacağını biliyorlardı ve önlem olarak 3.doz aşıyı aldılar.

Biraz önce 1. doz aşımı oldum. Sinovac olmak istediğimi söyleyince ısrarla BioNTech aşısı yapmak istediler. BioNTech aşısı yaptıran arkadaşlarım çok şikayetçiydi eklem ağrılarından ben de o kadar yan etkiyi çekemem. Görevliler Sinovac'ı 60 yaş üstüne yapıyoruz kalpleri zayıfladığı için BioNTech yapmıyoruz sana bir şey olmaz dediler. Bir şey olmayacağının garantisi var mı dedim hayır dediler. Niye bu kadar BioNTech yapmaya çalışıyorlar anlamadım. Ve hala caydırmaya çalışıyorlar 3 doz aşı mı olacaksın diye. Ben de adam olana 2 doz yeter evden çıktığım yok zaten aşılanmış olmak için yaptırıyorum dediğimde yaptılar artık. Şimdilik 1 saat oldu herhangi bir şikayetim yok. Kolum çok çok az ağrıyor. 2. doz aşımı da 1 ay sonra yaptırıp topluma karşı olan sorumluluğumu üzerimden atacağım.

BioNTech aşısı daha sağlıklı yani koruma bakımından. Onlarda bir şey biliyor ki söylüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı