Aşk Abartılmış Bir Şey Midir?

Bu forum birçok genç arkadaştan oluşuyor, benim gibi 30'una merdiven dayamış belki de 10 kişi yoktur:)
Aşk ve sevgi farklı kavramlardır.
Genelde bir kişiye aşık olursunuz, kavuşamadığınız zaman ise o aşk derinleşir.
Ferhat olursun, Şirin olursun tabiri caizse.

Hayatıma 30 'a yakın kadın girdi. ama ilkokulda aşık olduğum kadın evlenip, çoluk çocuğa karışmasına rağmen hala aşığım mesela.
Tabi yanına dahi yaklaşmam o ayrı mesela :)

Peki aşık olduğunuzu nasıl anlarsanız? Şayet aşık olduğunuz kadını gördüğünüzde ,cinsellik aklınıza gelen en son şey ise, o kadına aşıksınız demektir.

Yaşım 40'a yakın. Söylediğin şeyin aşkla ilgisi yok. Aşkta yoğun bir cinsel çekim vardır. Kaldıki zaten platonik, kavuşamadığın zaman olan şey aşk değil, saplantı, takıntı vb. birşeydir. Kavuşamadığın zaman derinleşmesinin nedeni de tam olarak budur zaten. Aşk dediğin iki taraflı olur, hemde içinde cinsellik olur. Karşılıklı aşk ve cinsellik olmadıysa, hayatta hiç aşkı yaşamamış demektir kişi.
Net saçmalamışsın. Kadınları cinsellik düşünmeyen, cinsellik arzulamayan Rahibe Teresa gibi görmeye son verin. Aşkın içinde cinsellik vardır. Bak yine gireceğim Ortadoğu çöplüğü diye söylenmeye...

Bu şekilde düşünmelerinin iki nedeni var; Birincisi yaş olarak küçük olup, cinselliğin daha tam olarak gelişmemiş olması. İkincisi ortadoğu çöplüğü diyerek özetlediğin şekilde, cinselliğin kötü, kirletici, zarar verici olarak görülmesi. Bu yüzden, insan doğasına aykırı, zararlı çarpık muhafazakar ahlakın yüzüden, aklı ve duyguları karışan insanlar, gerçekten aşık oldukları ya da olacakları, güçlü bir cinsel çekim duydukları kişi yerine, hiç cinsel çekim duymadıkları kişilerle birlikte olmaya çalışıyorlar, ve hatta evleniyorlar :)

Son düzenleme:
Net saçmalamışsın. Kadınları cinsellik düşünmeyen, cinsellik arzulamayan Rahibe Teresa gibi görmeye son verin. Aşkın içinde cinsellik vardır. Bak yine gireceğim Ortadoğu çöplüğü diye söylenmeye...
Ortadoğu ile alakası yok ben sevdiğim kızın c*nsel organını düşünerek orgazm olursam bu doğru bir şey mi ?
Artık aşka ınanmıyorum aşık olduğum kız beni yetişemiyorum diye terk etti xD

Merhabalar, yazımda aşkın tam anlamıyla ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Öncelikle cinsellik kısmını geçelim, sevdiği insan hakkında cinsellik düşünen birisi o kızı sevmiyordur net. Her neyse şimdi aşık iken başka kızlara bakmazsan onu sevdiğini hissedersen onu düşündükçe sevinirsen bu aşk mıdır? Yoksa sadece aşk abartılmış bir şey mi olarak görmeliyiz. Bence aşk abartılmış bir şey. İnsanlar abartıyorlar her şeyi. Neymiş sen aşık değilsin, bu aşk değil, hoşlantı felan vb. Arkadaş aşık adam ne yapar anlatın da görelim. Bence aşk abartılmış bir şey, karşı çıkan var mı?
Aşk eğer anlatılabilir veya paylaşılabilir olsaydı dünyadaki herkes aşık olurdu. Aşkın tarifi çok zordur. Bazı konular vardır açıklanamayan işte aşk ta onlardan biri. Sözlükte yazanlar bile aşkın tanımını yapmıyor aslında. Birine karşı duyduğun aşırı sevgi değildir sadece aşk. Aşk bambaşkadır ve bunu yaşamadan bilemezsin. Bir yemeğin tadına bakmadan lezzetini anlayabilir misin ?En fazla görüntüsünden az biraz tahminin olur ama kesin olarak anlayamazsın işte senin yaptığında bu. Aşık olmadan aşkın abartı olduğunu savunmak önce aşık olabilirsen ol sonra anlayacaksın dediklerimi mesela ben platoniğim ve olmadan önce senin gibi düşünüyordum ama aşk aslında çok hoş bir zevkmiş tabii karşındaki de seni seviyorsa.

Subjektif konulara objektif açıklamalar hiçbir zaman gelemez. Aşk ölçülemez, gözlemlenemez, deneye tabi tutulamaz. Bu konuda sevgili William Blake'in iki sözünü bırakmak isterim:

"Asla uğraşma aşkını anlatmaya, aşk varolur yalnızca dile gelmeden; nasıl hareket ederse soylu rüzgar sessizce, görünmeden..."
"Kimilerini gözyaşlarına boğan ağaç, kimileri için yalnızca yolu tıkayan yeşil bir engeldir. İnsanın kendi neyse, gördüğü de odur."

Seven kişinin hisleri sevdiği kişiyi güzel zanneder ama bana göre o kişi güzel değil. Cinsel hormonların çalışmaya başlayınca böyle saçmalamalar oluyor.

Aşk yeni başlangıç heyecanıdır. Bir ömrü vardır. Beraberlikle sonuçlanmazsa bonus zaman eklenir ama eninde sonunda biter.

Yaşım 40'a yakın. Söylediğin şeyin aşkla ilgisi yok. Aşkta yoğun bir cinsel çekim vardır. Kaldıki zaten platonik, kavuşamadığın zaman olan şey aşk değil, saplantı, takıntı vb. birşeydir. Kavuşamadığın zaman derinleşmesinin nedeni de tam olarak budur zaten. Aşk dediğin iki taraflı olur, hemde içinde cinsellik olur. Karşılıklı aşk ve cinsellik olmadıysa, hayatta hiç aşkı yaşamamış demektir kişi.
O zaman buna "aşk" gibi duygusal bir anlam yüklemek yerine sadece fiziksel çekicilik de. Ki bahsedilen aşk gerçekten de sadece fiziksel çekicilikten ibaret. Bu çekiciliğe şiirsel anlam yüklemek saçma. Eğer bugün birlikte olup çok sevdiğin bir insan yarın bir kaza geçirip yüzü paramparça olduğundan hissettiğin tüm çekicilik yok olacak ve aşkın gerçekten var olmadığını anlayacaksın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı