Askerde namaz nasıldır?

252217

Hectopat
Makaleler
1
2022 yılında askere gideceğim 5 vakit namaz kılan insanım neredeyse hiç kaçırmam. Askerde namaz kılmak zor mu? Karışıyorlar mı? Mesela sabah namazına kalkmak için alarm kurmam gerekiyor ama koğuştakileri uyandırmadan nasıl kalkabilirim? Askere giden kardeşlerim varsa tecrübelerini anlatabilir mi?

Her vakti kaçırmadan kılabildim hamd olsun.
Cuma namazı öğle içtimasında oluyordu.
Hep en geç katılan bendim Cuma namazından dolayı hiçbir kimse bir şey diyemiyordu.
Eğer adamlarsa onlar da gelmeli çünkü.
Kademen veya görevli olduğun yer de önemli.
Komutanın Allah korkusu varsa sorun olmaz. Eğer kâfir veya İslam düşmanı ise asla geri adım atmamalısın.
Sabah namazı alarmı için telefonu kurup sesi en düşüğe alıp yastığın altında durması yeterlidir.
Gece nöbetinden dönerken imsak girmişse sabah namazını kılıp yatarsın.
Bir taktiğim de öğle-ikindi arası nöbetindeysen abdestli ve cep seccadenle git.
Allah bahtını açık etsin.

Kalkış gündüzcüler için 05:00 sabah namazını kaçırmazsın. Gececiysen zaten nöbetten sonra veya önce kılarsın. Haftasonu kalkış 1 saat geç oluyor ufak karakollarda farklı olabilir. Namaz ile ilgili bir sorunun olmaz, olamaz. Kimse karışamaz 14.000 kişilik yerden 14 kişilik yere gittim ustalığa bizim zamanımızda yoktu ama tadilatı vardı mescit yapılacaktı. Yani bazı kışlalarda mescit var, çoğunda yakında cami de var. Komutanlar ile aranda namaz muhabbeti olamaz bu yola baş koymuşsun, ne askerlik dinleyeceksin ne ast ne üst. Önce ibadet.

Çok zor ama Allah'sız kitapsız bir kıdemli Başçavuş falan denk gelir de kafayı takarsa o biraz sıkıntı. Teğmen bile laf edemiyo başçavuşlara.

2022 yılında askere gideceğim 5 vakit namaz kılan insanım neredeyse hiç kaçırmam. Askerde namaz kılmak zor mu? Karışıyorlar mı? Mesela sabah namazına kalkmak için alarm kurmam gerekiyor ama koğuştakileri uyandırmadan nasıl kalkabilirim? Askere giden kardeşlerim varsa tecrübelerini anlatabilir mi?
Hocam Ne yaptınız nasıl geçti askerliğiniz namazınıza karışan oldu mu ?

Karışan olmadı, yanımızda mescit vardı hem orda kılar bazen de koğuşta kılardım. Komutanlara anlatırsanız her türlü size yardımcı olacaktır

Gidince yetkili rütbe ile konuş durumu. Karşı çıkarsa yapacak bir şey yok. Niyet et sen. Allah kabul eder diye umalım biz de. Boş zamanlarda kılarsın.

Bizim orada sorun yoktu. Fakat bir kere birisi kamuflajını çıkartıp girdi diye bir ton azar yedi.

Acemi birliğinde ise içtimadan kaçmak için gidenler vardı.

Gönlünde gerçekten gitmek varsa kimse karışmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı