Askere mi gideyim sınava mı hazırlanayım?

SuiCast

Kilopat
Aslında askerliğe çok sıcak bakıyorum. Uzman çavuş olarak kalmak istiyorum orada. Açık lise mezunuyum. Askerliğimi tecil ettirip üniversite için sınavada çalışabilirim. Ya da seneye askere gidebilirim. Ne yapmalıyım bilmiyorum bir fikrinizi alayım dedim. Mesleğim yok o yüzden askerlik mantıklı gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ikilemde kaldıysan ders çalışmazsın sen. Çalışsan dahi iyi yerler kazanamayıp işsizler ordusuna eklenen bir üye olursun.

Askere git, kal. En kötü TYT'ye çalışıp polis olmaya çalış.
Askeri okullara gidebilsem msü ye girerdim. Ceza ertelemem var 5 sene 2 senesi kaldı. Vede ön dişim kırılmışdı küçükken onuda sorun ediyolar. Zirkonyum var ön dişimde. Orda kalmak isteyene bazı şeyleri sorun etmiyorlar diyorlar. Ona güveniyorum.

Gidip uzman çavuş olarak kalma işi bitti. 6 ay yaparsın, istediğin ile ikinci 6 ayı da yaparsın. Sonra sözleşmeli er olarak kalabilirsin o da mülakat ile.

3-4 yıllık sözleşme sonrası uzmanlık veya asb. mülakatına girersin kazanırsan oradan geçebilirsin anca.

Ek olarak askerlikte her şey dışarıdan göründüğü gibi değil.

Son düzenleme:
İkisine de gitme, askerliğin garantisi yok ve söyleyeyim şartları çok ağır, dışardan bakıldığı gibi değil. Onun yerine maddi imkanın da varsa 2 sene adam akıllı dershaneye gidip 2022 KPSS’ye hazırlan, 87 ve üstü bir puan alırsan merkezi atama ile açılan kontenjanlara tercih yaparak mülakatsız direk atanabilirsin. Üniversite okurken 2 tanıdığım o yolla atandılar ve üniversite kayıtlarını dondurup göreve başladılar ve şimdi ikisi de işinde gücündeler. Üniversite bitirsen de bittikten sonra bu süreci yaşayacaksın. Ama dediğim gibi yapar da işini eline alırsan ekonomik özgürlüğün olur ve gelecek kaygın biter. Ondan sonra istersen açıktan üniversite de bitir yüksek lisans da yap, sana kalmış.

Dostum askere git. Zira bu ikilemde ders çalışmazsın.

Benim de durumum senin gibiydi. Fakat ben sınava hazırladım ve hata ettim. Zira askere gitmediğin taktirde uni bitmemiş gibi davranıyorsun.

Yaşın 23'ü geçmediyse ast. Subaylık sınavına gir kazanırsan git. 3-4 sene görev yaptıktan sonra tekrar sınava girip subay olarak devam edebilirsin. Ya da tam tersi uzmanlığı kazanırsan aynı şekilde belli bir süre görev yaptıktan sonra sınavı kazanırsan ast. Subay olabilirsin. Ast subay veya uzmanlık sınavları pek zor değil ama geçiş sınavları zor. Diş konusunu pek sorun etmezler, her hangi kronik hastalığın veya ileride kroniğe çevirme ihtimali olan bir hastalığın yada 2 ve 2 den fazla önemli bir hastalığın varsa ayrıca sabıkalıysan hepsini unut.

İkisine de gitme, askerliğin garantisi yok ve söyleyeyim şartları çok ağır, dışardan bakıldığı gibi değil. Onun yerine maddi imkanın da varsa 2 sene adam akıllı dershaneye gidip 2022 KPSS’ye hazırlan, 87 ve üstü bir puan alırsan merkezi atama ile açılan kontenjanlara tercih yaparak mülakatsız direk atanabilirsin. Üniversite okurken 2 tanıdığım o yolla atandılar ve üniversite kayıtlarını dondurup göreve başladılar ve şimdi ikisi de işinde gücündeler. Üniversite bitirsen de bittikten sonra bu süreci yaşayacaksın. Ama dediğim gibi yapar da işini eline alırsan ekonomik özgürlüğün olur ve gelecek kaygın biter. Ondan sonra istersen açıktan üniversite de bitir yüksek lisans da yap, sana kalmış.
Şu yazı inanılmaz doğru, askerlik meslek olarak her zaman elinin altında olacak sınav ise bir deneme birşey kaybetmezsin hayatından giden 1-2 sene olur. Eğitim ve meslek sınavları bence kaçırılmamalı bir şans verilmeli. Son çare olarak askerlik mesleğini düşünürsün zaten işsiz kalma durumların olduğu zamanda

Geri
Yukarı