Askeri tıp nasıldır?

metehan312123

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Aslında başlıkta da yazdığı gibi askeri tıp ile ilgili bilgileriniz var mı? Acaba şu an 9. sınıf okuyorum hedefim askeri tıp kazanmak fakat nasıl bir meslek olduğuna dair pek bir bilgim yok bilenler yazarsa sevinirim iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
askeri tıp kaldırıldı hocam. kaldırılmamış.

Askeri tıp kaldırılmadı askeri hastaneler yok şu an sadece.

Merhaba arkadaşlar. Aslında başlıkta da yazdığı gibi askeri tıp ile ilgili bilgileriniz var mı? Acaba şu an 9. sınıf okuyorum hedefim askeri tıp kazanmak fakat nasıl bir meslek olduğuna dair pek bir bilgim yok bilenler yazarsa sevinirim iyi sosyaller.

Nasıl bir meslek olduğuna dair bilgin yoksa araştır öğren büyük ihtimal öğrenince fikrini değiştirmen gerekebilir çok zor bir meslek herkes yapamaz.

Siviller ile aynı eğitimi alıp mezun olunca milli savunma bakanlığı adına hastanelerde çalışıyorsun. Normal askerler gibi rütbe atlayabiliyorsun ve ayrıcalıklardan faydalanabiliyorsun. Eğitimde ise devlet donuna kadar her şeyi karşılıyor , harçlık veriyor her ay sana. Onun dışında okuması zor diye biliyorum. Üniforma giymen gerek ve yaz tatilinin bir ayı askeri bir kampta geçiriyorsun. Birde kazandım hadi gidiyom askeri tıpa diye bir şey yok. Mülakatları da kazanman gerek. Askerliğe ve insan vücuduna ilgin varsa güzel meslek, onun haricinde sırf sıralaması düşük diye okunulacak meslek değil.

Siviller ile aynı eğitimi alıp mezun olunca milli savunma bakanlığı adına hastanelerde çalışıyorsun. Normal askerler gibi rütbe atlayabiliyorsun ve ayrıcalıklardan faydalanabiliyorsun. Eğitimde ise devlet donuna kadar her şeyi karşılıyor, harçlık veriyor her ay sana. Onun dışında okuması zor diye biliyorum. Üniforma giymen gerek ve yaz tatilinin bir ayı askeri bir kampta geçiriyorsun. Bir de kazandım hadi gidiyorum askeri tıpa diye bir şey yok. Mülakatları da kazanman gerek. Askerliğe ve insan vücuduna ilgin varsa güzel meslek, onun haricinde sırf sıralaması düşük diye okunulacak meslek değil.

Hocam ben sıralamasını 20k diye biliyorum 20k çok da düşük değil gibi.

Hocam ben sıralamasını 20k diye biliyorum 20k çok da düşük değil gibi.
20k değil 50k'ya girmen yeter Hamidiye için. Dolmadı bu sene çünkü. Ankara Gülhane ise 43 bin.

Mezun olduktan sonra tabip teğmen rütbesi ile MSB'ye bağlı birimlere atanacaksın. Sahra hastaneleri olabilir başka birimler olabilir. Üsteğmen olduktan sonra ise subay maaşına ek olarak sağlıkçı tazminatı da alacaksın. Askeri rütben ve meslekteki ünvanın yükseldikçe aldığın maaş artacak.

@metehan312123 6 sene tıp eğitiminden sonra 6 ay Samsun Sahra Sıhhiye Komutanlığında sıhhiye eğitimi görülüyor. İstekli olanlara Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezinde komando eğitimi veriliyor. Sonra da görev yerine atanıyorsun.

@metehan312123 Askeri tıp eğitimi veren 2 okul var birisi Hamidiye diğeri Gülhane. Doğrusu Türkiye'de artık "Askeri Tıp" diye bir şey yok. GATA kapandı çünkü bu eğitimi veren kurum orasıydı. Şimdi sadece Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı iki üniversitede MSB nam ve hesabına eğitim görecekler için 200-220 kontenjan açılıyor.
Eğitim tamamen sivil eğitim. Sivil öğrenciler ile aynı yerde aynı sınıfta eğitim görüyorsun. Gülhane'de askeri üniforma ile eğitim zorunlu ama Hamidiye (İstanbul) 'da zorunlu değil (Güvenlik sebebiyle).

@metehan312123 Yıl içinde askeri eğitim olmuyor sadece belli günlerde (Ankara için örnek veriyorum) Kara Harp Okulu'na gidiyorsun eğitim için ama o da ağır bir eğitim değil zaten. Yıl sonunda İzmir Menteş'de askeri yaz kampı var orada askeri eğitim görüyorsun.

Son düzenleme:
20k değil 50K'ya girmen yeter hamidiye için. Dolmadı bu sene çünkü. Ankara gülhane ise 43 bin.

Mezun olduktan sonra tabip teğmen rütbesi ile MSB'ye bağlı birimlere atanacaksın. Sahra hastaneleri olabilir başka birimler olabilir. Üsteğmen olduktan sonra ise subay maaşına ek olarak sağlıkçı tazminatı da alacaksın. Askeri rütben ve meslekteki ünvanın yükseldikçe aldığın maaş artacak.

@metehan312123 6 sene tıp eğitiminden sonra 6 ay samsun sahra sıhhiye komutanlığında sıhhiye eğitimi görülüyor. İstekli olanlara Isparta Eğirdir dağ komando okulu ve eğitim merkezinde komando eğitimi veriliyor. Sonra da görev yerine atanıyorsun.

@metehan312123 askeri tıp eğitimi veren 2 okul var birisi hamidiye diğeri gülhane. Doğrusu Türkiye'de artık "askeri tıp" diye bir şey yok. Gata kapandı çünkü bu eğitimi veren kurum orasıydı. Şimdi sadece Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı iki üniversitede MSB nam ve hesabına eğitim görecekler için 200-220 kontenjan açılıyor.
Eğitim tamamen sivil eğitim. Sivil öğrenciler ile aynı yerde aynı sınıfta eğitim görüyorsun. Gülhane'de askeri üniforma ile eğitim zorunlu ama hamidiye (İstanbul)'da zorunlu değil (güvenlik sebebiyle).

@metehan312123 yıl içinde askeri eğitim olmuyor sadece belli günlerde (Ankara için örnek veriyorum) kara harp Okulu'na gidiyorsun eğitim için ama o da ağır bir eğitim değil zaten. Yıl sonunda İzmir menteş'de askeri yaz kampı var orada askeri eğitim görüyorsun.

Beni aydınlattığınız için teşekkürler.

@metehan312123 Askeri hastaneler kapalı olduğu için ne yazık ki tabip subayların böyle bir imkanı yok eskiden GATA'dan çıkanlar askeri hastanelerde doktor oluyordu şimdi sadede karakollarda revirlerde sahra hastanelerinde operasyon bölgelerinde falan görev yapıyor tabip subaylar.

Beni aydınlattığınız için teşekkürler.
Rica ederim ne demek.

20k değil 50k'ya girmen yeter Hamidiye için. Dolmadı bu sene çünkü. Ankara Gülhane ise 43 bin.

@metehan312123 6 sene tıp eğitiminden sonra 6 ay Samsun Sahra Sıhhiye Komutanlığında sıhhiye eğitimi görülüyor. İstekli olanlara Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezinde komando eğitimi veriliyor. Sonra da görev yerine atanıyorsun.

@metehan312123 Askeri tıp eğitimi veren 2 okul var birisi Hamidiye diğeri Gülhane. Doğrusu Türkiye'de artık "Askeri Tıp" diye bir şey yok. GATA kapandı çünkü bu eğitimi veren kurum orasıydı. Şimdi sadece Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı iki üniversitede MSB nam ve hesabına eğitim görecekler için 200-220 kontenjan açılıyor.
Eğitim tamamen sivil eğitim. Sivil öğrenciler ile aynı yerde aynı sınıfta eğitim görüyorsun. Gülhane'de askeri üniforma ile eğitim zorunlu ama Hamidiye (İstanbul) 'da zorunlu değil (Güvenlik sebebiyle).

@metehan312123 Yıl içinde askeri eğitim olmuyor sadece belli günlerde (Ankara için örnek veriyorum) Kara Harp Okulu'na gidiyorsun eğitim için ama o da ağır bir eğitim değil zaten. Yıl sonunda İzmir Menteş'de askeri yaz kampı var orada askeri eğitim görüyorsun.
Askeri doktorluk mu okuyorsun

Yeni konular

Geri
Yukarı