Tıp bırakılıp mühendisliğe geçilir mi?

4nd1z

Decapat
Daha fazla  
Şu an birinci sınıfım. Ama sanki okumak içimden gelmiyor gibi oluyor bana. Sınava hazırlanırken aklımda neyi seçeceğim hakkında pek bir düşünce yoktu. Sadece yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışırdım hep. Aklımda hiç tıp yoktu, sınavım çok kötü geçerse tıpı seçecektim(en azından öyle düşünecek kadar aklı kıttım). Genelde, normal hayatımda, bilişime ilgiliydim. Ama tercih zamanında öyle bir stres oluştu ki üzerimde -ki ailemin ekonomik durumu da ülkenin çoğunluğu gibi o kadar da iyi değil- bu yüzden tercih zamanımda internetten okuduklarımın da etkisiyle tıp yazdım. Şu an çok pişman mıyım onu da bilemiyorum aslında. Dersleri yapabiliyorum ama içimden de gelmiyor işte, bir bıkkınlık ve daha önce yaşamadığım bir deneyimin özlemi hakim üzerimde veya daha sonra yaşayamayacağım hayatın bir özlemi de diyebilirim. Bu yılki YKS'ye girsem OBP 96'dan 48'e düşeceği için emeğimin hiçbir geliri olmayacağını düşünüyorum(zaten birçok konuyu da unuttuğumu varsayarsam şu an kötü bir lise öğrencisinden farkım bile olmayabilir). Merkezi yatay puan ile geçiş sistemi varmış acaba onla İTÜ elektronik ve haberleşme ya da acette PC geçsem mi diye düşünmüyor değilim şu aralar. Çok arafta kaldım. Bir de bunun üstüne tekrar KYK yurduna başvuru süreci falan gelecek, her şey tekrardan üst üste gelecek. Acaba ailem bu durumu nasıl karşılar, tıpı bırakmamı nasıl karşılar hiç bilemiyorum. Onları da üzmeyi hiç istemiyorum, şu ana kadar bir dediğimi ikiletmediler desem belki yalan olmayabilir. Şu an öyle bir psikolojiye girdim ki yaşama sevincim kalmadı ya da kalmadığını düşünerek kendimi daha da kötüye mi itiyorum bilemiyorum artık.

Hayat senin hayatın, gelecekte belki 30 sene yapacağın bir iş olacak önünde. İstemiyorsan yatay geçiş, tekrar sınav olur fark etmez. Bir yolunu bulup değiştir. Ailen üzülür diye düşünüp bir ömür boyu sevmediğin bir işi yapamazsın. Onlar da bugüne kadar seni anladılarsa yine bir şekilde ikna edersin diye düşünüyorum. İki sene sonra da değiştirsen yine uzun bir ömrün içinde anlamı var. Keyif alacağın şeyi yapmaya bak.

Hocam bu konuda sana öneri vermemizi doğru bulmuyorum. Tamamiyle kendi kendine oturup düşün. Olacakları, karşılaşacağın her türlü şeyi göz önünde bulundur. Bu soruna kendin cevap bulmak zorundasın. Bizim önerilerimiz seni yanıltabilir.

Benim de ablam Hacettepe'de okuyor, ilk geldiği yıl diyordu okul çok zor, bırakacağım, kim yazdırdı burayı vs. diyordu. Şimdi 4. sınıf iyi ki yazmışım diyor tıpı. Eğer derslerin zorluklarından dolayı böyle bir karar vermeye çalışıyorsanız acele etmeyin, hayalinizdeki meslek değilse ama hiç zaman kaybetmeden ÖSYM sınavına hazırlanın. Ben olsam yıl sonu komitelerine odaklanırdım.

Şu an 1. sınıftasın ve daha en az 5 yılın var okulu bitirebilmek için. Tıp kazandığına göre sıralaman iyi, iyi bir mühendisliğe yatay geçiş yapabilirsin. Ve hazırlık da dahil yine 5 senen olacak okulu bitirmen için. Yani bir kaybın olmaz. Hatta kazancın olur, çünkü 2. 3. sınıfta bölüm değiştirme düşüncesi daha da zor olabilir.

Ilk zorlukta gemiden atma kendini ayrıca tip bitirip daha sonra diğer alanlarda yüksek lisans yapman sana çok daha fazla derinlik kazandırır. Tıp eğitimi alıyor olman illa doktor olacağın anlamına gelmez.

Şu an 1. sınıftasın ve daha en az 5 yılın var okulu bitirebilmek için. Tıp kazandığına göre sıralaman iyi, iyi bir mühendisliğe yatay geçiş yapabilirsin. Ve hazırlık da dahil yine 5 senen olacak okulu bitirmen için. Yani bir kaybın olmaz. Hatta kazancın olur, çünkü 2. 3. sınıfta bölüm değiştirme düşüncesi daha da zor olabilir.
Evet haklısınız aslında, ne kadar çok kalırsam o kadar zor çıkarım. Cidden bu işi ya bu 2 yıl içinde halledeceğim ya da tamamen kapatacağım gibi görünüyor.
Ilk zorlukta gemiden atma kendini ayrıca tip bitirip daha sonra diğer alanlarda yüksek lisans yapman sana çok daha fazla derinlik kazandırır. Tıp eğitimi alıyor olman illa doktor olacağın anlamına gelmez.
Siz de haklısınız aslında ama insan vücudunun organikliği ile makineyi karşılaştırınca makine bende daha ağır basıyor.

Bu süreç içinde ne olur, nasıl olur diye de kendini fazla sıkma. En iyi sonucu zamanında almışsın, yine bir şekilde yaparsın. Yaşadığın, yaptığın şeyler hep tecrübe, anı.

Benim de ablam Hacettepe'de okuyor, ilk geldiği yıl diyordu okul çok zor, bırakacağım, kim yazdırdı burayı vs. diyordu. Şimdi 4. sınıf iyi ki yazmışım diyor tıpı. Eğer derslerin zorluklarından dolayı böyle bir karar vermeye çalışıyorsanız acele etmeyin, hayalinizdeki meslek değilse ama hiç zaman kaybetmeden ÖSYM sınavına hazırlanın. Ben olsam yıl sonu komitelerine odaklanırdım.
4. Sınıfa başlayıp da şükredeni ilk kez görüyorum 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı