Askerlik bitince kıyafet ve tabanca bizde kalır mı?

Normal askerler için hayır. Benim zamanımda yedek subaylar için tabanca alma hakkı vardı. Alırsan zaten senin oluyordu.

Bazıları var Namık Ekin gibi adamlar askerdeki kıyafetleri ile fotoğrafları falan var, Sivil halde iken

Normal askerler için hayır. Benim zamanımda yedek subaylar için tabanca alma hakkı vardı. Alırsan zaten senin oluyordu.
Normal askerden kastınız nedir hocam ?
SAT komandosu, Amfibi gibi özel birliklerden emekli olursak?

Bazıları var Namık Ekin gibi adamlar askerdeki kıyafetleri ile fotoğrafları falan var, Sivil halde iken
Namık Ekin uzun süre boyunca TSK'ya hizmet edip emekliye ayrıldı. Emekliye ayrıldıktan sonra üniformayı almıyorlar. Sizin bahsettiğiniz şey normal askerlik.
SAT komandosu, Amfibi gibi özel birliklerden emekli olursak ?
Özel birlik olmasına gerek yok. TSK'nın zorunlu hizmet süresi 15 yıl. 15 yıl boyunca hizmet edip emekliye ayrılırsanız üniforma sizde kalır.

Uzman erbaş ve üstü olursanız zaten silah ve üniforma sizin olur. Özel birliklerde zaten normal asker olmaz. Sözleşmeli erler ise biraz daha farklı.

Hayır. Zorunlu askerliğini bitirip terhis olanlar devletin verdiği her şeyi bırakıp gidiyor. Zorunlu askerliğini yapan kimseye devlet beylik tabancası da vermiyor zaten. Yedek astsubay/subaylara da vermiyor çünkü orada geçicisin ve diğer personellerin aksine lojmanda değil, kışlada kalıyorsun. Uzman çavuşların, astsubay ve subayların beylik tabancaları oluyor. Emekli olduklarında da onlara özel süresiz silah ruhsatları veriliyor.

Namık ekin uzun süre boyunca TSK'ye hizmet edip emekliye ayrıldı. Emekliye ayrıldıktan sonra üniformayı almıyorlar. Sizin bahsettiğiniz şey normal askerlik.

Özel birlik olmasına gerek yok. Tsk'nın zorunlu hizmet süresi 15 yıl. 15 yıl boyunca hizmet edip emekliye ayrılırsanız üniforma sizde kalır.

Hocam askerlik askerliktir, 6 ay zorunlu askerliktir açıklamasını yaptım "gönüllü" dedim.
Bazı arkadaşlar gülücük attı :/

Uzman erbaş ve üstü olursanız zaten silah ve üniforma sizin olur. Özel birliklerde zaten normal asker olmaz. Sözleşmeli erler ise biraz daha farklı.

Hocam ben amfibi olmak istiyorum, amfibilerde durum nasıl?
Amfibi özel birlik diye geçiyor fakat aynı zamanda sözleşmeli er olarak da geçiyor.

Üniforma gibi şeyleri sormamın sebebi ben anısı olan şeyleri çok severim saat, kolye, kıyafetler halen lise kıyafetimi saklıyorum ilk gittiğim lisenin kıyafeti.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı