ASMR Nedir?

Egemen

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
ASMR (Otonom Duyusal Meridyen Tepki) kavramı 2010 yılında Jennifer Allen isminde bir kişi tarafından ortaya konulan ve kişinin belirli bir videoyu izlediğinde ya da belirli sesleri duyduğunda hissettiği rahatlamayı ve çoşku veren karıncalanma duygusunu tarif eden bir kavramdır. Havluları katlama, saç tarama, dergi sayfalarını çevirme gibi basit işlemleri içeren videolarda bazen arka planda konuşan ya da fısıldayan yumuşak bir ses duyabilirsiniz. Ses kayıtları genellikle güzel şeylerin fısıldandığı sesleri ya da dokunma, kaşıma ya da yağmur seslerini içerebiliyor.

ASMR, herkeste bir etki ortaya çıkarmıyor ve eğer bu hissi deneyimleyemiyorsanız tarif etmesi biraz güç olabiliyor. Bu hissi deneyimleyen kişiler ise genellikle kafadan başlayıp tüm vücuda yayılan hoş bir ürpertiden bahsediyor. Bu his de kişinin rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı oluyor. Uykusuzluk problemi çeken kişiler bunu uyumak için kullanabiliyor. Video ve ses kayıtları da saatlere varan uzunlukta olabiliyor. Bu videoları izlerken ya da kayıtları dinlerken uyuyan birçok insan da mevcut.

ASMR deneyimini iki şekilde yaşamak mümkün. İlk olarak basit meditasyon oluyla ya da sizi rahatlatan bir sahneyi ya da sesi düşünerek bu hissi deneyimleyebilirsiniz. Ya da bahsettiğimiz gibi sesleri dinleyerek ya da videoları izleyerek de bu hissi yaşayabilirsiniz. ASMR kavramının ardında yatan mekanizma tam olarak bilinmemekte. Ancak bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar da mevcut. Hatta ASMR hissini deneyimleyen kişilerin bu sırada yapılan beyin görüntülemelerinde beynin ödül merkezi olan nükleus akkumbens ve duygusal uyarılma bölgelerinde aktivite artışı gözlemlendi. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak ASMR videolarına ve daha fazla bilgiye ulaşmanız da mümkün:

ASMR Videos

ASMR University

ASMR olarak "Technopat dan herkese selamlar ben Recep Baltaş, ben Ali Güngör" duysak fena olmaz aslında

O hissi hep merak etmişimdir. ASMR videolarını izlediğimde sinir krizine giriyorum ben başkaları zevkle saatlerce dinliyor..

Çok merak ediyorum acaba nasıl bir his?

O hissi hep merak etmişimdir. ASMR videolarını izlediğimde sinir krizine giriyorum ben başkaları zevkle saatlerce dinliyor..

Çok merak ediyorum acaba nasıl bir his?
Mizofoni rahatsızlığı olabilir sende dostum. Bir takım seslere duyulan aşırı hassasiyet kısaca. Bazıları sakız çiğnemesine, bazıları ağız şapırdatmaya gibi mesela. Yani hassasiyet dediğim bildiğin baş ağrısını tetikleyecek kadar. İnternette araştırmanı isterim bu hastalığı.
Uyumak için dinlediğim olmuştur. 🤗
ASMR değil de White Noise var. Uyumak için çok daha rahatlatıcı ve etkili oluyor. Onları bir inceleyebilirsin. Mesela ben yağmur sesine bayılıyorum. Özellikle bebeklerin uyumasına destek ve katkı için yurtdışında çok yaygın olarak kullanılıyor White Noise.

Mizofoni rahatsızlığı olabilir sende dostum. Bir takım seslere duyulan aşırı hassasiyet kısaca. Bazıları sakız çiğnemesine, bazıları ağız şapırdatmaya gibi mesela. Yani hassasiyet dediğim bildiğin baş ağrısını tetikleyecek kadar. İnternette araştırmanı isterim bu hastalığı.

ASMR değil de White Noise var. Uyumak için çok daha rahatlatıcı ve etkili oluyor. Onları bir inceleyebilirsin. Mesela ben yağmur sesine bayılıyorum. Özellikle bebeklerin uyumasına destek ve katkı için yurtdışında çok yaygın olarak kullanılıyor White Noise.
Baş ağrısını tetikleyecek kadar değil ama oldukça rahatsız ediyor. Sizin dediğiniz türde daha önce bi site vardı tren rayları sesi,rüzgar sesi,odun yanma sesi vb. sesleri karıştırıp uyumak için kullanıyordum çok etkiliydi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı