Aga serinin temel sorunu ne biliyor musunuz? Her oyunda farklı veya özel bir hikaye sunmuyor.

Mesela AC X oyununda assasin grubuyla topluluğuyla karşılaşsak. Tapınak gibi ana yerleri olsa asassin seviyeleri olsa bazı üstatlar bize mini görevler verse. Onlara katılsak sonra o gruptan biri ihanet ediyor olsa o asassini bulmaya çalışsak vs.

Daha yaratıcı hikaye daha sürükleyici bir altyapı lazım. Sürekli belli kişileri öldürme görevi ve bölge yağmalama görevleri verip duruyor. Oyun isterse tarzını, isterse tüm mekaniklerini değiştirsin ama yine aynı görev sistemiyle başarılı olamayacak.

Sırf marka için isim için para ödemeye devam eden insanlar bitmedikçe aynı işi ısıtıp ısıtıp önünüze koyacaklar.

Şaşırdık mı? Böyle olacağı belliydi. Ubisoft+ almayı düşünüyordum da satın almamaya karar verdim. O kadar Assasin's Creed serisi oyunlarından dibi bulmuşsa demek ki gerçekten kötü. Oyun daha çıkmadan böyle olacağını birçok sefer dedik ve gerçekten de şaşırtmadı. Assasin's Creed oyunlarını satın alanlara $5 vermelerinden ne olduğu belliydi.

Ya kusura bakmayın arkadaşlar da, animasyonları o kadar kötü ki artık midem bulanmaya başladı. Son zamanlarda çok kaliteli oyunlar gördük (Cyberpunk 2077, Starfield, Baldur's Gate 3, Lies of P vs.), oyun piyasasında rekabet gittikçe artarken Ubisoft'un yaptığı şu AC Mirage gerçekten beni tiksindirdi artık. Günümüzde çıkan oyunlara göre çok geride kalan, çağımızın çok çok altında kalan bir oyun çıkmış ortaya. Bakın animasyon kalitesi bakımından biraz eleştiri alan Starfield bile bu oyunun animasyonlarından ve mekaniklerinden daha iyi. Vuruş hissi hiç tok değil, adamın kalbine hançer sapladığınızı bile hissetmiyorsunuz. Yapay zekaya değinmiyorum bile, gözünün önünde adam öldürüyorum haberi olmuyor :D Fakat oyunun atmosferi güzel, Bağdat'ta gezmek bana keyif verdi.

Özümüze dönüyoruz dediler, eyvallah ama gizlilik namına da hiçbir şey neredeyse eklenmemiş. 10 yıl önceki oyunla aynı mantık hala, maalesef 2010'lu senelerdeki gibi arkadan gizli bıçakla suikast yaptım diye zevk vermiyor oyun. Arkada bıçaklamaksa muhabbet Uncharted 4'te de var o özellik, arkadan öldürebilirsiniz düşmanlarınızı. Yani 2010 yılında Brotherhood oynarken keyif alıyordum arkadan bıçakladığımda, şimdi devir değişti. O dönem için iyi özellikti, keyif veriyordu fakat aradan uzun zaman geçti. Animasyonlar da çok tırt olunca dayanılmaz geldi bana.

Kısa bir hikayesi olduğunu duyunca belki hikaye sunumuna önem vermişlerdir dedim, o da yok. Çok sıradan sahneler, ana görevdeki görevler çok basit. Hiç özen ve uğraş göremedim.

Kısacası arkadaşlar, oyunu biraz denedim fakat kesinlikle önermiyorum. AC serisine çok çok bağlı değilseniz 800 TL gibi devasa fiyatı hak etmiyor. Ubisoft'un artık ciddi ciddi düşünmesi lazım, bu böyle gitmez. Oyuna 50 Euro istemişler Allah'tan, o yönden takdir ettim Ubisoft'u.

Son düzenleme:
Ubisoft batacak bu kesinleşti en azından.

Batmaz bunlar. Satıyor yahu bu çöp oyunlar. Hemde deli gibi satıyor. Tam delirmelik. Maalesef oyuncular o kadar alışmış ki bu dandik oyunlara. Normal geliyor bu oyunlar insanlara. Bu oyundan önce bir RDR2 oynasalar dünyaları aydınlanacak aslında Ubisoft ve o ismini vermek istemedigim malum firmalar tarafından gozleri kör edilmiş oyuncuların😀

Ya kusura bakmayın arkadaşlar da, animasyonları o kadar kötü ki artık midem bulanmaya başladı. Son zamanlarda çok kaliteli oyunlar gördük (Cyberpunk 2077, Starfield, Baldur's Gate 3, lief of p vs.), oyun piyasasında rekabet gittikçe artarken Ubisoft'un yaptığı şu AC Mirage gerçekten beni tiksindirdi artık. Bakın animasyon kalitesi bakımından biraz eleştiri alan Starfield bile bu oyunun animasyonlarından ve mekaniklerinden daha iyi. Vuruş hissi hiç tok değil, adamın kalbine hançer sapladığınızı bile hissetmiyorsunuz. Yapay zekaya değinmiyorum bile, gözünün önünde adam öldürüyorum haberi olmuyor :D fakat oyunun atmosferi güzel, Bağdat'ta gezmek bana keyif verdi.

Özümüze dönüyoruz dediler, eyvallah ama gizlilik namına da hiçbir şey neredeyse eklenmemiş. 10 yıl önceki oyunla aynı mantık hala, maalesef 2010'lu senelerdeki gibi arkadan gizli bıçakla suikast yaptım diye zevk vermiyor oyun. Arkada bıçaklamaksa muhabbet Uncharted 4'te de var o özellik, arkadan öldürebilirsiniz düşmanlarınızı. Yani 2010 yılında Brotherhood oynarken keyif alıyordum arkadan bıçakladığımda, şimdi devir değişti. O dönem için iyi özellikti, keyif veriyordu fakat aradan uzun zaman geçti. Animasyonlar da çok tırt olunca dayanılmaz geldi bana.

Kısa bir hikayesi olduğunu duyunca belki hikaye sunumuna önem vermişlerdir dedim, o da yok. Çok sıradan sahneler, ana görevdeki görevler çok basit. Hiç özen ve uğraş göremedim.

Kısacası arkadaşlar, oyunu biraz denedim fakat kesinlikle önermiyorum. AC serisine çok çok bağlı değilseniz 800 TL gibi devasa fiyatı hak etmiyor. Ubisoft'un artık ciddi ciddi düşünmesi lazım, bu böyle gitmez. Oyuna 50 euro istemişler Allah'tan, o yönden takdir ettim Ubisoft'u.

Hala oyuncuları "oooo arkadan öldürdüm oiooooo" diyecek sanıyorlar herhalde🤣 tüm oyunlarda var bu özellik. Gizlilik oyununun yanından geçmeyen RDR2 bundan çok daha zevkli ve çeşitli gizlilik sunuyor ve daha çok keyif veriyor. Kendine gizlilik oyunu deyipte hala yerdeki cesedi fark edemeyen ve sırf o bölgenin dışındasın diye seni fark etmeyen 3IQ yapay zeka ile karşımıza geliyor hala ubisoft😮‍💨 şaka gibi.

Sırf marka için isim için para ödemeye devam eden insanlar bitmedikçe aynı işi ısıtıp ısıtıp önünüze koyacaklar.

Artık ısıtmadan tema değiştirip koyuyorlar😁

Assassin's Creed Mirage, Serinin En Düşük Puanlı Oyunlarından Biri Oldu​

Eki Görüntüle 1968788

Ubisoft'un yeni oyunu Assassin's Creed Mirage, 5 Ekim 2023 tarihinde piyasaya sürüldü. Oyun, eleştirmenlerden karışık notlar aldı. Metacritic'te 109 incelemenin ortalaması 75 puan oldu. Oyun, serinin köklerine geri dönmeyi amaçlayan, aksiyon-macera odaklı bir oyundur. Oyuncular, 11. yüzyıl Bağdat'ında Basim isimli bir suikastçıyı kontrol ediyor. Basim, rüyalarında gördüğü bir gizemli tarikata karşı savaşıyor. Oyun, eleştirmenlerden genel olarak olumlu tepkiler aldı. Oyunun görselleri, atmosferi ve oynanışı övüldü. Ancak, bazı eleştirmenler oyunun hikayesini ve yenilik eksikliğini eleştirdi.
  1. Assassin's Creed 2 - 90​
  2. Assassin's Creed Brotherhood - 89​
  3. Assassin's Creed Origins - 85​
  4. Assassin's Creed 4: Black Flag - 85​
  5. Assassin's Creed Odyssey - 84​
  6. Assassin's Creed 3 - 84​
  7. Assassin's Creed Valhalla - 83​
  8. Assassin's Creed - 81​
  9. Assassin's Creed Revelations - 80​
  10. Assassin's Creed Syndicate - 77​
  11. Assassin's Creed Mirage - 77​
  12. Assassin's Creed Unity - 71​