ASUS Dual 4070 OC GPU coil whine sesi olması

Arkadaşım bende de Asus Dual RTX 4070 var. Bende de cw sesi mevcut ama sendeki kadar değil. Telefonu çok yakından tutup kayıt alsam belki bende de bu kadardır bilemiyorum ama bu cw işini çok fazla kafaya takma. Düşük bir oyun/film ses seviyesinde dahi duyulmuyor. Tuf da alsan Rog da alsan bu sesle karşılaşabilirsin. İnan bana bu sesten çok daha kötü cw sesi olan kartlar var. Sendeki de normal seviye.

Şunu da belirteyim iade/değişim kabul etmezler. Ama diyelim kabul edip değişim yaptılar. %90 ihtimalle o kartta da bu ses olacak. Sen de boşu boşuna uğraşmış olacaksın.

GTX 1660S bile 1 saatte fanlar hayvan gibi dönebiliyor
1660S'yi ısıtabiliyorsan, kasanın hava akışını kontrol etmeni tavsiye ederim bir yerde bir yanlış vardır.
Rog 1660Ti kullanıyorum. 3 saat oynadığım oyunlarda daha bir kere fan açmadı. Kasanın hava akışını kontrol etmeni tavsiye ederim.

Ben bir kez rog strix rx 480 de cw yaşamıştım ama çok ince tiz bir sesti gürültüsü vardı ama eğer yeni kartlarda bu denli çok çıkıyorsa kötü. Kartın içinde bir tane usta var elinde spiral var oyuna girdin mi başlıyo kesmeye sanki. Eğer bobini silikonla falan susturabiliyorlarsa ben tamir de kabul ederim.

Gamin.gen.tr Teknik birimden aldığım cevap:
Merhaba,

Recep Bey coil whine durumlarında ürünün yetkili servis kontrolünden geçmesi gerekiyor belirttiğiniz gibi standart dışı bir durum var ise yetkili servis tarafından DOA formu oluşturuluyor ve bu forma göre değişim/iade işlemleri sağlanabiliyor. Ürünü isterseniz kutusu ve faturası ile birlikte kendiniz yetkili servise gönderim sağlayabilirsiniz daha hızlı sonuç elde etmek adına, bu işlemi bizlerde yapabiliriz ürünü bize gönderim sağlarsanız ancak firma taraflı haftada 1 gönderi sağladığımız için süreç son kullanıcıya nazaran uzun sürmektedir bilginize.

Asus ile de görüşüp karar vereceğim :(

Arkadaşım bende de Asus Dual RTX 4070 var. Bende de cw sesi mevcut ama sendeki kadar değil. Telefonu çok yakından tutup kayıt alsam belki bende de bu kadardır bilemiyorum ama bu cw işini çok fazla kafaya takma. Düşük bir oyun/film ses seviyesinde dahi duyulmuyor. Tuf da alsan Rog da alsan bu sesle karşılaşabilirsin. İnan bana bu sesten çok daha kötü cw sesi olan kartlar var. Sendeki de normal seviye.

Şunu da belirteyim iade/değişim kabul etmezler. Ama diyelim kabul edip değişim yaptılar. %90 ihtimalle o kartta da bu ses olacak. Sen de boşu boşuna uğraşmış olacaksın.
ASUS ile görüştünüz mü hiç hocam garanti için?

Öncelikle geçmiş olsun videolarınızıda izledim sorununuz tam olarak cw. Bende İtopya'dan ASUS RTX 4070 Ti ROG STRIX modelini aldım mart ayının sonlarına doğru. İtopya aracılığıyla garantiye yolladım ve sesin hem çok fazla rahatsız edici olmadığını hem de performansa bir etkisi olmadığını ve bu yüzden değişim yapılmayacağını söylediler. Ama şöylede bir durum var aklınızda bulunsun bu cw sorununda çıkan sesin desibeline göre değerlendiriyor servis. Yani belli bir ses şiddeti üzerinde değişim yapıyorlar. Tavsiyem yine de servise yollayın bir baksınlar eğer ses şiddeti belirledikleri standardın üzerinde çıkarsa değişim gerçekleştirebilirler. Son olarak bu cw sorununa maalesef ki ASUS kartlarda daha sık rastlanıyor o kadar para verip beğendiğimiz bir kartı alıyoruz ve böylesine bir problem gerçekten can sıkıcı ama belli bir kullanımdan sonra kulağınız alışıyor. İnşallah değişim yaparlar kartınıza.

ASUS Dual serisi bu konuda sabıkalı maalesef, hatta ben sırf bu sebeple ASUS Dual GPU bulunan hazır sistemden vazgeçtim geçen aylarda. Günümüzde üretilen PSU ve GPU'larda azımsanmayacak seviyede coil whine var maalesef. Ben de NZXT C750 80+ Bronze PSU ile yaşıyorum, masaüstünde belli belirsiz, yükte cızırtıyla seyreden. Tabii bir nebze korkutuyor ama arızaya sebep olduğu söylenemez. Firmalar da bu konuyu arıza, sorun olarak görmüyor maalesef.

Gamin.gen.tr Teknik birimden aldığım cevap:

Asus ile de görüşüp karar vereceğim :(

ASUS ile görüştünüz mü hiç hocam garanti için?
Asus servisi otomatik olarak cw sesini Red ediyor. Arıza veya sorun olarak görmüyorlar çünkü. Haklılar da. Çok büyük şans oldu ve değişti diyelim, gelen kartta daha yüksek seste coil whine olma ihtimali çok yüksek. Arkadaşım 4 ekran kartı değişti 4ün de de coil whine vardı.

Kulaklık takamıyorum beni rahatsız ediyordu ama alıştım sanırım :D
Hocam bende dual rx 6600 kullanıyorum. Bu asus duallerde daha çok yaşanıyor galiba, benimki de kasa kapalı olsa da tribe girdim artık sürekli duyuyorum. Asusa ulaştım değişim yapmayız dediler. 3 yıl garantisi var, seneye yollarım diye düşünüyorum ama nasıl alışıcam bu sese onu da bilmiyorum. Taktiğiniz var mı?

Hocam bende dual rx 6600 kullanıyorum. Bu asus duallerde daha çok yaşanıyor galiba, benimki de kasa kapalı olsa da tribe girdim artık sürekli duyuyorum. Asusa ulaştım değişim yapmayız dediler. 3 yıl garantisi var, seneye yollarım diye düşünüyorum ama nasıl alışıcam bu sese onu da bilmiyorum. Taktiğiniz var mı?
Bende öyle diyordum. En ufak sesine dayanamıyordum fakat şuan 3 ay sonunda sanki fan sesi gibi geliyor kulağıma. Dayanılabiliyor.

Merhaba arkadaşlar, Asus ile geçen hafta görüştüm, online olarak servis talebinde bulundum ama ses seda gelmedi. Bu süreçte ekran kartındaki cw sesi kullandıkça azaldı garip bir şekilde. Artık tam yükte daha az ses gelirken masaüstünde ve hafif işlerde duyulmayacak kadar az geliyor. Kullandıkça azalması mümkün bir şey mi? yoksa o süreçte sehir şebekesi vs kaynaklı başka bir sorun mu tetikliyordu acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı