ASUS FX502VE laptop için NVMe SSD desteği

Taner Şen

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta belirttiğim üzere, ASUS FX502VE laptopum var. Hali hazırda üzerinde M.2 SATA SSD takılı. Okuma ve yazma hızi düşük olduğundan NVMe SSD almayı düşünüyorum ama laptopumun NVMe destegi olup olmadığı konusunda net bir bilgiye ulaşamadım. ASUS müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmeler ve yurt dışı forumlarda yaptığım incelemeler doğrultusunda, NVMe SSD takıp kullanabilende var kullanamayanda. Açıkçası net bir bilgi yok. Laptopu açtığımda tek çektikli giriş olduğunu yani M ve B tip konnektör girisli SSD'leri takabilecegimi anladım. Ama NVMe destegi var mı yok mu orasi meçhul.
Laptopun PDF dosyasını indirip inceledim bu konu hakkında bir şey yazmıyor. BIOS storage ayarlarında bahse konu olayla ilgili bir seçenekte yok.
Sizlerden ricam bu laptopun NVMe SSD desteği olup olmadığı konusunda fikirlerinizi yazmanız. Gerekirse HWiNFO log kaydınıda gönderebilirim. Şimdiden verilecek her cevap için teşekkürler.
Not: Türkiye'de bu cihazın adı ROG GL502VE-DM032 marka model olarak geçiyor, ASUS offical web sitesinde ise ASUS FX502VE olarak belirtilmiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam dostum.
Aşağıda bu notebook için kullanma kılavuzuna ulaşabilirsin. Çok net bir şekilde 20. sayfa 2. madde ve 83. sayfada konuya açıklık getiriliyor. M.2 2280 slotu hem PCIe (NVMe) hem de SATA SSD için destek veriyor. Ancak bu laptop sadece SATA3 M.2 SSD diskler ile satılıyor. Dolayısıyla bu tarz bir disk kullanmak daha güvenli ve net bir sonuç almanıza olanak sağlayacaktır. NVMe disk takıp sorun yaşamayan kullanıcılar Asus forumlarında deneyimlerini paylaşmışlar. Bilginize.
Saygılarımla.

1.jpg
2.jpg

@BlackCowboy selamlar hocam. Yalnız o bahsettiğin cihaz GL502vs model. Bendeki GL502VE. Üzerinde şu an M.2 SATA SSD mevcut onda problem yok. Bugun tekrar ASUS müşteri hizmetlerini aradım NVMe desteği yok sadece M.2 SATA desteği var cevabını aldım. Ben yine de kumar oynayıp NVMe SSD alacağım bakalım ne olacak. Yurtdışında bunu yapanlar var.
Kimsenin konu hakkında bilgisi yok mu?

Son düzenleme:
Sonuç ne knk bende aynı şekilde aldım sıkıntı oldu mu sende

1yıl sonra konuyu denk gelince yazmak istedim NVMe SSD desteği var sorunsuz çalıştı. Tabi laptobu satalı çok oldu :)

Son düzenleme:
Sonuç ne knk bende aynı şekilde aldım sıkıntı oldu mu sende

1yıl sonra konuyu denk gelince yazmak istedim NVMe SSD desteği var sorunsuz çalıştı. Tabi laptobu satalı çok oldu :)
selam reis bende asus fx502 var sanırım aynı sistem i5 7300 hq 8gb ram gtx 1050ti var bende samsung 980 pro m2 ssd almak istiyorum tam verim alabilirmyim ? pcıe 4.0 diyor kararsız kaldım

Sonuç ne kanka bende aynı şekilde aldım sıkıntı oldu mu sende

1yıl sonra konuyu denk gelince yazmak istedim NVMe SSD desteği var sorunsuz çalıştı. Tabii laptopu satalı çok oldu :)

Bende var ayınısndan tam verim alabilidnizmi GTX 1050 Ti 8 GB RAM i5 7300 HQ ASUS FX502ve sanırım aynı cihaz bende Samsung 980 Pro 500GB almayı dusnuyorum

selam reis bende asus fx502 var sanırım aynı sistem i5 7300 hq 8gb ram gtx 1050ti var bende samsung 980 pro m2 ssd almak istiyorum tam verim alabilirmyim ? pcıe 4.0 diyor kararsız kaldım

Bende var ayınısndan tam verim alabilidnizmi GTX 1050 Ti 8 GB RAM i5 7300 HQ ASUS FX502ve sanırım aynı cihaz bende Samsung 980 Pro 500GB almayı dusnuyorum
Gayet iyi verim aldım cihaz eskiydi ama işimi fazlasıyla gördü hiç düşünmeden tak.

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama kusura bakmayın. @emreraylmz hocam NVMe M.2 SSD aldığınızda 3000 MB gibi yüksek yazma okuma hızlarına eriştinizmi yoksa 500 MB üst sınırına takıldınızmı. NVMe M.2 SSD alıp 500 MB üst sınıra takılırsam üzülürüm işin gerçeği. Yüksek okuma hızı için NVMe M.2 SSD tercih edeceğim. Halihazırda M.2 SSD var üzerinde okuma ve yazma değerleri maksimum 400 500 MB arasında. Yeni nesil NVMe SSD ile değiştirmek istiyorum.

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama kusura bakmayın. @emreraylmz hocam NVMe M.2 SSD aldığınızda 3000 MB gibi yüksek yazma okuma hızlarına eriştinizmi yoksa 500 MB üst sınırına takıldınızmı. NVMe M.2 SSD alıp 500 MB üst sınıra takılırsam üzülürüm işin gerçeği. Yüksek okuma hızı için NVMe M.2 SSD tercih edeceğim. Halihazırda M.2 SSD var üzerinde okuma ve yazma değerleri maksimum 400 500 MB arasında. Yeni nesil NVMe SSD ile değiştirmek istiyorum.
6000 mb rahat gördüm hocam

Geri
Yukarı