ASUS K53SC W10 sistem ve sistem kesintileri aşırı yüksek CPU kullanımı

Sneyz

Centipat
Daha fazla  
RAM
8GB
SSD veya HDD modeli
500GB SSD, 500GB HDD
Ekran kartı
GT 520MX
Anakart
HM65
İşlemci
i7 2670QM (2.2Ghz, up to 3.2)
Sorunum şöyle: Bilgisayarı açtım sorun yok, değerler normal ancak 10 dakikalık Chrome kullanmaya veya oyun oynamaya başlayınca sorun kendini belirtiyor. Sistem bazen 10% bazen 30% bazen de daha çok kullanıyor. Sistem kesintileri de destek veriyor biraz bu kullanıma. İlk 10 dakika mis gibi oynarken sorun devreye giriyor ve aşırı drop ve kasma ile karşılaşıyorum. Sürücüleri üreticinin sitesinden güncelledim hep. Laptop ASUS K53SC. Evet bu sorun yüzünden yapmadığım işlem kalmadı. Windows'u birkaç kez formatladım, Windows 10 en güncel sürümünü, 1809, LTSC 2019, LTSC 2021, Windows 7 işletim sistemlerini kurdum ama hepsinde de aynı sorun devam etti.

Sorunum şöyle: Bilgisayarı açtım sorun yok, değerler normal ancak 10 dakikalık Chrome kullanmaya veya oyun oynamaya başlayınca sorun kendini belirtiyor. Sistem bazen 10% bazen 30% bazen de daha çok kullanıyor. Sistem kesintileri de destek veriyor biraz bu kullanıma. İlk 10 dakika mis gibi oynarken sorun devreye giriyor ve aşırı drop ve kasma ile karşılaşıyorum. Sürücüleri üreticinin sitesinden güncelledim hep. Laptop ASUS K53sc. Evet bu sorun yüzünden yapmadığım işlem kalmadı. Windows'u birkaç kez formatladım, Windows 10 en güncel sürümünü, 1809, LTSC 2019, LTSC 2021, Windows 7 işletim sistemlerini kurdum ama hepsinde de aynı sorun devam etti.

Aşırı ısınma sorunu var mı hocam?

Hocam öncelikle işlemciyi sürekli yüksek performansta kullanırsanız ısınma olabilir. Servise ya da işi bilen bir bilgisayarcıya yollayın derim. Eğer işe yaramazsa işlemciye termal macun sürdürüp, bir soğutucu almaktan başka yapacak bir şeyiniz yok. İşlemciyi yüksek performansta kullanıyor olsanız bile aşırı ısınma normal değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam öncelikle işlemciyi sürekli yüksek performansta kullanırsanız ısınma olabilir. Servise ya da işi bilen bir bilgisayarcıya yollayın derim. Eğer işe yaramazsa işlemciye termal macun sürdürüp, bir soğutucu almaktan başka yapacak bir şeyiniz yok. İşlemciyi yüksek performansta kullanıyor olsanız bile aşırı ısınma normal değil.

Doğru söylüyorsunuz hocam termal macun değişimi gerekli ama Azerbaycan'da bir macun değişimi için 25 manat yani 400 TL istiyorlar. Teşekkür ederim değerli vaktini ayırdığın için.

Yeni konular

Geri
Yukarı