ASUS laptopta pil sağlığı nasıl korunur?

noshail

Zeptopat
Daha fazla  
ASUS marka yeni bir laptop aldım ve pil sağlığımı korumak istiyorum. Bunun için pil 20'lere düşünce şarja takmamı önerdiler. Ayrıca birkaç sorum daha olacaktı, sürekli şarja takılı bir şekilde pil %100'deyken zaten cihazla uğraşmam ama şarj dolum esnasındayken cihazla vakit geçirmek pil sağlığını olumsuz etkiler mi? Cihaz açık veya kapalı konumdayken şarj edilmesi arasında bir fark var mıdır? Kullanmadığım zaman şarj olurken bilgisayarı kapatmalı mıyım? Bilgisi olan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.

İlk kullanımda bir iki defa %5 lere kadar boşaltıp %100 doldurdum ben, daha sonra haftada bir pili deşarj ederek şarjda kullanıyorum. Şarjdayken kullanımda bir problem olmaz.

Hocam eğer Gaming bir ürünse zaten şarjda oynaman gerekecektir ben sürekli şarjda kullanıyorum 5-6 günde bir pili boşaltıyorum böylelikle sağlık korunmuş oluyor zaten şarj dolunca gücü pilden değil de kablodan çekiyor laptop bu kadar kafana takma bu mevzuyu

Hocam eğer Gaming bir ürünse zaten şarjda oynaman gerekecektir ben sürekli şarjda kullanıyorum 5-6 günde bir pili boşaltıyorum böylelikle sağlık korunmuş oluyor zaten şarj dolunca gücü pilden değil de kablodan çekiyor laptop bu kadar kafana takma bu mevzuyu
Yok hocam gaming ürün değil, pili boşaltmanın da iyi olmadığını söylüyorlar yani her kafadan bir ses çıkıyor. Dediğin gibi o kadar takmamak lazım ama basit ve uygulanabilir tedbirleri de yapmaktan kaçınmamak istiyorum, ne de olsa uzun süre kullanmayı planladığım bir ürün.

Her zaman pil bakım modu açık kullan. Şarja ihtiyacın olacağı zaman bakım modunu kapat Full'e öyle al çık. %15 %20'ye kadar düşürebilirsin fakat kapanana kadar kullanma yeterli.

1694936976451.png

İçin rahat etsin diye aldığımdan beri bu şekilde kullanıyorum pil sağlığıma bakabilirsin.

1694937117218.png

Normal lityum ion pil hocam. %20'nin altına düşürme bataryayı ve yazılımsal olarak destek veriyorsa ki ASUS illa koymuştur ayarı, pilin maksimum dolum oranını %80 yap evdeyken. Oyun oynarken mecbur şarjda olacak ama 80-85'in üstünde tutmak yavaş yavaş sağlığı etkiler. ASUS yazılımı üzerinden dediğim ayarı bulunuz ve pil dolumunu sınırlayınız.

Her zaman pil bakım modu açık kullan. Şarja ihtiyacın olacağı zaman bakım modunu kapat Full'e öyle al çık. %15 %20'ye kadar düşürebilirsin fakat kapanana kadar kullanma yeterli.

Eki Görüntüle 1946746

İçin rahat etsin diye aldığımdan beri bu şekilde kullanıyorum pil sağlığıma bakabilirsin.

Eki Görüntüle 1946748
Anladım hocam, pil bakım modunda şarjı maximum yüzde 80'e kadar şarj ediyor analdığım kadarıyla. Bunun mantığı nedir peki? Orayı anlayamadım.

Normal lityum ion pil hocam. %20'nin altına düşürme bataryayı ve yazılımsal olarak destek veriyorsa ki ASUS illa koymuştur ayarı, pilin maksimum dolum oranını %80 yap evdeyken. Oyun oynarken mecbur şarjda olacak ama 80-85'in üstünde tutmak yavaş yavaş sağlığı etkiler. ASUS yazılımı üzerinden dediğim ayarı bulunuz ve pil dolumunu sınırlayınız.
Yüzde 80 üzerinin pil sağlığını etkilediğini bilmiyordum. Yukarıda arkadaş da aynı ayardan bahsetti, onu biraz önce aktif hale getirdim lakin laptopla uzun süre vakit geçiren biriyim, yüzde 80'den de 20'ye düşürüp sürekli şarj etmek nasıl olur onu bilemedim

Anladım hocam, pil bakım modunda şarjı maximum yüzde 80'e kadar şarj ediyor analdığım kadarıyla. Bunun mantığı nedir peki? Orayı anlayamadım.

Kısaca laptoplarda ve telefonlarda kullanılan piller tam şarj olmayı ve uzun süre beklemeyi sevmezler. Ne kadar doluysa o kadar aşınır diyelim.

Yüzde 80 üzerinin pil sağlığını etkilediğini bilmiyordum. Yukarıda arkadaş da aynı ayardan bahsetti, onu biraz önce aktif hale getirdim lakin laptopla uzun süre vakit geçiren biriyim, yüzde 80'den de 20'ye düşürüp sürekli şarj etmek nasıl olur onu bilemedim.

Dışarı falan çıkacağınızda ayarı kapatıp %100 doldurabilirsiniz. Zaten evdeyken sürekli şarjda kullanmanız önemli değil. Gaming ürün olsaydı zaten şarjda değilse verimli kullanamazsınız ama değilmiş. Dediğim gibi dışarı okula falan gidecekken 100 dolması önemli değil, evde sabit konumda iken sınırlamanız ve şarjda kullanmanız problem teşkil etmez.
Ek olarak 20'nin altına düşürmemeniz daha önemli. Elektron aktarımı ile şarj olduğundan lityum ion piller %20'nin altı ve %80'in üstü tavsiye edilmez ama önem olarak 20'nin altına düşmemesi daha önemli ve şarjda kullanmak eski teknolojiler gibi zarar vermez.

Kısaca laptoplarda ve telefonlarda kullanılan piller tam şarj olmayı ve uzun süre beklemeyi sevmezler. Ne kadar doluysa o kadar aşınır diyelim.

Evet arkadaş kısaca özetlemiş, telefonlarda da aynı teknoloji piller var ve çoğu telefonda şarjı %85 ile sınırla seçeneği bulunur. Ek olarak %20'nin altına düşmemesi içinse %30 da falan otomatik güç tasarrufu açan modlar yine bulunur.

Dışarı falan çıkacağınızda ayarı kapatıp %100 doldurabilirsiniz. Zaten evdeyken sürekli şarjda kullanmanız önemli değil. Gaming ürün olsaydı zaten şarjda değilse verimli kullanamazsınız ama değilmiş. Dediğim gibi dışarı okula falan gidecekken 100 dolması önemli değil, evde sabit konumda iken sınırlamanız ve şarjda kullanmanız problem teşkil etmez.
Ek olarak 20'nin altına düşürmemeniz daha önemli. Elektron aktarımı ile şarj olduğundan lityum ion piller %20'nin altı ve %80'in üstü tavsiye edilmez ama önem olarak 20'nin altına düşmemesi daha önemli ve şarjda kullanmak eski teknolojiler gibi zarar vermez.

Evet arkadaş kısaca özetlemiş, telefonlarda da aynı teknoloji piller var ve çoğu telefonda şarjı %85 ile sınırla seçeneği bulunur. Ek olarak %20'nin altına düşmemesi içinse %30 da falan otomatik güç tasarrufu açan modlar yine bulunur.
Şimdi çok iyi anladım, yüzde 20 altına düşürmenin pil sağlığını olumsuz etkilediğini biliyordum ama 80 üzerinin de bu şekilde olumsuz olduğunu bilmiyordum. Evde gündelik kullanımda bilgisayarı çok kullanan biri olduğum ve cihazı oradan oraya sürekli taşıyıp kullandığım için yüzde 80le 20 arası bana zaten yeterli gelmeyecek, sürekli şarja takıp çıkarmama sebep olacağı için yine pili olumsuz etkiler mi diye düşünmüştüm ama taşımadığım durumlarda şarj dolum esnasında vakit geçirmem muhtemelen benim için yeterli olacaktır. Teşekkür ederim

Yeni konular

Geri
Yukarı