Pil sağlığı için dizüstü bilgisayar nasıl kullanılmalı?

9-10 saat kullanım ömrü olduğuna göre oyun için üretilmiş bir cihaz değil. Yeni nesil cihazlar zaten %90 pil gücüne ulaştığında gücü direkt fişten almaya başlıyor. İstediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Pil ömrü her şekilde zamanla azalıyor yapacak bir şeyiniz yok. Dizin üstü, yorganın üstü gibi hava girişini kapatıp, tozlanmaya ve ısınmaya neden olacak yerlerdr kullanmayın yeterli.

Ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın pillerin bir ömürleri vardır. Ve maksimimum 5 seneyi devirdiğinde ölmeye doğru dönüş yapacaktır.
Pili çıkarıp kullanmak iyi bir çözüm değil çünkü o pil belli aralıklarla şarj olmazsa daha beter ölür benim bildiğim.

Ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın pillerin bir ömürleri vardır. Ve maksimimum 5 seneyi devirdiğinde ölmeye doğru dönüş yapacaktır.
Yanlış bilgi. Pillerin yıl olarak değil sarj-desarj ömürleri vardır. Bir pilin hücre voltajı güvenli seviyede kullanılırsa 50 yılda kullanılabilir. Tabi kimyasal bir tepkime olmaz ise. Buna sene biçmek çok akıl işi değildir.

Piller deşarj döngüleri vardır. Yaklaşık bir ömürleri vardır. En iyi düşündüğüm (Kendim de kullanıyorum.) yöntem haftada bir şarjdan çıkarıp %25 seviyelerine indirdikten sonra tekrar şarj etmek. Diğer sürelerde şarjda tutuyorum. 6 aydır bir sorun yaşmadım.
Kuzenim pilini çıkarıp prize takıyordu pili sadece ihtiyacı olduğunda takıyordu.
Pili çıkarmasın. Elektrik kesintilerinde bilgisayar riske giriyor.

Bende 2 yıl oldu laptop alalı. Sürekli şarjda kullanırım ama şarjdan çıkardıktan sonra hızlı bitiyor diyebilirim. Ama ekran parlaklığını en üst seviyede kullanıyorum belki de o yüzden de olabilir.

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar, o zaman dediğim gibi kullanmaya devam ediyorum. Oyun oynarken şarjda, diğer günlük işlerde pilde. Şarjı yüzde 20-90 arası tutuyorum, sonuna kadar şarj etmiyorum. Doğru mudur? @29123

• Acer Care Center'ı aç.
  • Gelen menüden 'Kontrol' kısmına gir.
  • Disk'in altındaki 'Pil Sağlığı' yazan kısmın sağ üst köşesinde 1/3 yazar, bir sonraki sayfaya geçerek 2/3'te bulunan Pil Şarj Sınırı'nı aç.
Bu bataryanın %80'den dolumundan itibaren gücü prizden almanı sağlayacak. Bataryanın ömrünü uzatan yegane şeylerden biri. Ben bu şekilde bilgisayarımı sürekli şarjda tutuyorum, zaten %80'den fazla şarj olmadığı için bataryaya verilen zararı da optimum düzeyde azaltıyor. Ara sıra %10'a kadar düşürsen iyi olur ama. Onu da unutma. @Haruki Murakami

Screenshot_3.png

• Acer Care Center'ı aç.
  • Gelen menüden 'Kontrol' kısmına gir.
  • Disk'in altındaki 'Pil Sağlığı' yazan kısmın sağ üst köşesinde 1/3 yazar, bir sonraki sayfaya geçerek 2/3'te bulunan Pil Şarj Sınırı'nı aç.
Bu bataryanın %80'den dolumundan itibaren gücü prizden almanı sağlayacak. Bataryanın ömrünü uzatan yegane şeylerden biri. Ben bu şekilde bilgisayarımı sürekli şarjda tutuyorum, zaten %80'den fazla şarj olmadığı için bataryaya verilen zararı da optimum düzeyde azaltıyor. Ara sıra %10'a kadar düşürsen iyi olur ama. Onu da unutma. @Haruki Murakami

Eki Görüntüle 817694
Çok teşekkürler, bunu biliyordum ama gerek yok diye açmamıştım. Son olarak birkaç sorum var.
1- Benim bilgisayarım oyun bilgisayarı olmadığı için günlük kullanımda pilde kullanmayı düşünüyorum. Hata mı?
2- Cihazı şarj ederken açık mı kapalı mı olmalı?
3-%100'e kadar şarj etmeme gerek var mı?
4- Bunların hepsini boşverip senin dediğin ayarı açıp sürekli şarjda mı kullanmalıyım? @InJustice

Son düzenleme:

Geri
Yukarı