Pil sağlığı için dizüstü bilgisayar nasıl kullanılmalı?

Haruki Murakami

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Muğla/Bodrum
Yeni bir dizüstü bilgisayar aldım bilen bilir. Eski dizüstümün bataryası berbattı, 30 dakikada bitiyordu. Şu an 9-10 saat süre alabiliyorum, ve bunu korumak istiyorum. Ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz? Oyun oynarken sürekli fişte mi kullanmalıyım? Her şarj ettiğimde %100'e kadar beklememe gerek var mı? Şarj aralığını yüzde kaç arasında tutmalıyım?(%20-%90 gibi) Cihaz açık şekilde mi kapalı şekilde mi şarj etmeliyim?
Şu an şöyle yapıyorum. Eğer günlük işler yapacaksam pilde kullanıp %20'nin altına inmemeye çalışıyorum. Oyun oynarken de şarj fark etmeksizin sürekli fişte kullanıyorum. Doğru mudur?

@Samotne Ciasteczka @InJustice

Son düzenleme:
Yeni bir dizüstü bilgisayar aldım bilen bilir. Eski dizüstümün bataryası berbattı, 30 dakikada bitiyordu. Şu an 9-10 saat süre alabiliyorum, ve bunu korumak istiyorum. Ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz? Oyun oynarken sürekli fişte mi kullanmalıyım? Her şarj ettiğimde %100'e kadar beklememe gerek var mı? Şarj aralığını yüzde kaç arasında tutmalıyım?(%20-%90 gibi) Cihaz açık şekilde mi kapalı şekilde mi şarj etmeliyim?
Şu an şöyle yapıyorum. Eğer günlük işler yapacaksam pilde kullanıp %20'nin altına inmemeye çalışıyorum. Oyun oynarken de şarj fark etmeksizin sürekli fişte kullanıyorum. Doğru mudur?

%100'e kadar şarj etmeyin 90'da bırakın. Şarjda kullanımda sorun olmaz oyun oynarken. Ayrıca zaten yaptığınızı belirtmişsiniz bataryanızın şarjını tamamen bitirmeyin. Şarj aralığı belirttiğim gibi tam da doldurmayın tam de bitirmeyin.

Yeni bir dizüstü bilgisayar aldım bilen bilir. Eski dizüstümün bataryası berbattı, 30 dakikada bitiyordu. Şu an 9-10 saat süre alabiliyorum, ve bunu korumak istiyorum. Ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz? Oyun oynarken sürekli fişte mi kullanmalıyım? Her şarj ettiğimde %100'e kadar beklememe gerek var mı? Şarj aralığını yüzde kaç arasında tutmalıyım?(%20-%90 gibi) cihaz açık şekilde mi kapalı şekilde mi şarj etmeliyim?

Hocam fazla takmayın kafanıza rahatça kullanın eskidendi o pil hemen ölme olayları.

Buna günlük kullanımda çok bir etki edemezsiniz. Pillerin ömrünü sarj ve desarj'ın düşürdüğü düşünülsede asıl düşüren şey sabit olmayan akımın sürekli çekilmesidir. Bu pilin iç direncinin zamanla artmasına sebep olur. Her insan gibi her pilinde bir karakteri vardır. Seri şekilde bağlanan bu pillerden 1 tanesinin iç direncindeki olumsuz değişiklik tüm bataryanın performans kaybetmesine sebep olur. Fakat bu pillerde önerebileceğim şey sarjını asla tam bitirmeyin. Çünkü hücre voltajı ne kadar düşürse pili o kadar öldürmüş olursunuz.

Korkmanıza gerek yok hocam sürekli şarjda kullanıyorum ben bir anda kapanıp gitmez sadece pil ömrü kısalır. Ha illa uzun gitsin diyorsanız belirli aralıklarda gezin hocamın dediği gibi 90 olsun alt seviye de 25 yeter.

Geri
Yukarı