Asus N serisi N550JK ya da N750Jk

Daha önce RAM ve SSD değişimi yaptığım bazı Asus modelleri oldu ancak sonra bir sorun olduğu zaman garantide sıkıntı çıkmamıştı. Fakat geçen hafta bir başka üyenin söylediğine göre bazı modellerde parça değişimi garanti dışı kalmasına neden oluyormuş. DVD sürücü yuvasına SSD takacaksan piyasada 20-30 TL civarında çeviriciler mevcut onlardan alıp onunla birlikte monte ediyorsun.

Ben 4 yıldır birincil olarak SSD disk (ilki SATA 2 Corsair 120 GB, şimdiki SATA 3 250 GB Samsung Evo) ve Western Digital 2.5" harici disk kullanıyorum. Yüzlerce GB veri aktarımı yapılmadığı sürece USB üzerinden disk kullanımı gayet yeterli oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Benim asıl sorum şu : Asusun ürettiği N750JK modelinde 256 GB ssd var tamam da asus bilgisayarın içine yüklediği programlar işletim sistemi ssd nin içine yüklü geliyor galiba demi ? Ben ssdisiz bir makine aldığımda sonradan ssd taktığımda ssdiyi sadeçe veri depolama alanı olarakmı kullanmış olacağım yani ?

Daha önce RAM ve SSD değişimi yaptığım bazı Asus modelleri oldu ancak sonra bir sorun olduğu zaman garantide sıkıntı çıkmamıştı. Fakat geçen hafta bir başka üyenin söylediğine göre bazı modellerde parça değişimi garanti dışı kalmasına neden oluyormuş. DVD sürücü yuvasına SSD takacaksan piyasada 20-30 TL civarında çeviriciler mevcut onlardan alıp onunla birlikte monte ediyorsun.

Ben 4 yıldır birincil olarak SSD disk (ilki SATA 2 Corsair 120 GB, şimdiki SATA 3 250 GB Samsung Evo) ve Western Digital 2.5" harici disk kullanıyorum. Yüzlerce GB veri aktarımı yapılmadığı sürece USB üzerinden disk kullanımı gayet yeterli oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Asus yetkili servisi ile bizzati telefonda konuştum garanti kapsamı dışında kalır dedi bana . Zaten bilgisayarın arka kapağı yetkili servisten başkadı söktümü garantiden çıkıyor galiba ? cihaz açılmış diyorlar .

Evet işletim sistemini SSD üzerine kurarlar. SSD'yi sonradan alırsan yeni alacağın laptop'ın içindeki işletim sistemini istersen Acronis ile SSD üzerine geçirebilirsin ya da sıfırdan sistem kurabilirsin. Bu durumda SSD'yi ana disk, diğer HDD'yi depolama için kullanmış olacaksın ki zaten olması gereken bu.

Asus yetkili servisi ile bizzati telefonda konuştum garanti kapsamı dışında kalır dedi bana . Zaten bilgisayarın arka kapağı yetkili servisten başkadı söktümü garantiden çıkıyor galiba ? cihaz açılmış diyorlar .
Açıkçası ben de benim gibi olanlar da garantiyi pek umursamaz. Ben de geçen hafta MSI GE60 401XTR ile yanında ek 8 GB DDR3L RAM, 250 GB Samsung 840 Evo SSD ve Zalman NC2000 aldım. Direk garanti etiketini delip RAM ve SSD'yi taktım. Bir sorun olursa da garanti içinde yaptırmak için bir yol bulunur mutlaka. :)

Youtube den 550jk incelemesini izledim yanlış hatırlamıyorsam devir hızı 5200 rpm dedi piyasada satılan çoğu harici harddiskin bile devir hızı 7200 rpm 1.5 GB harddisk var içinde devir hızı 5200 rpm olması okuma yazmada ne kadar etkiler bilgisayarı acaba ?

Youtube den 550jk incelemesini izledim yanlış hatırlamıyorsam devir hızı 5200 rpm dedi piyasada satılan çoğu harici harddiskin bile devir hızı 7200 rpm 1.5 GB harddisk var içinde devir hızı 5200 rpm olması okuma yazmada ne kadar etkiler bilgisayarı acaba ?
Eğer sistemi SSD üzerine kurup, standart depolama için 5400 RPM diski kullanırsanız sorun olmaz. Ancak işletim sistemini o diskte çalıştırırsanız ya da çok büyük dosya transferleri yaparsanız düşük hız sorun yaratabilir.

N750jk gerçekten en iyisi gibi görünüyor . O kadar paraya değermi diye araştırıyorum ama keşke asusta sipariş üzerine bilgisayar üretse . Dvd sürücüsü yerine n550jk da ssd on numara olacakmış .

N750JK daha iyi tabi ama garantiyi boşverip toplamda hemen hemen o fiyata gelecek olan MSI GE60 401 XTR + 8 GB DDR3L 1600 Mhz RAM + mSATA 120 GB SSD + Zalman NC2000 gibi iyi bir soğutucuyu da alabilirsin. MSI'ın yanında hediye olarak şık bir sırt çantası, oyun için 3200 dpi mouse ve steelseries mouse pad geliyor. Karar senin tabi ancak ben ikincisini tercih ettim geçen hafta.

İki türlü de pişman olmazsın. Yalnız 17.3" olan boyutu laptop'ı sürekli yanında taşıyacaksan sorun olabilir.

Bazı şeyler tamamen psikolojik biliyorumda MSİ'ın internet sitesinden bilgisayarlara baktım hepsi canavar gibi gözüküyor ama gecen vatan bilgisayara gittim elime aldım baktım kaba duruyor ya kalın. Asus gibi bir tasarım harikası yok MSİ ın bilgisayarlarında ve bana fazla al benisi yok gibi geldi msi . Adamlar GTX950M grafik kartı koymuşlar ama Asus GTX850M i tercih ederim ben yinede ya .

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı