ASUS ROG STRIX G513IH-HN002 donma sorunu

süleyman88

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Karadeniz
Daha fazla  
Cihazı 2 aydır kullanıyorum. Bazen durduk yere donuyor. Sebebini bir türlü anlayamadım, az önce güvenli modda KIS ve Malwarebytes ile tam tarama yaptım. Herhangi bir zararlı da bulmadı. Windows 11'e yeni geçtim, Windows 10 kullanırken de aynı sorunu yaşıyordum. Az önce YouTube'dan video izlerken dondu 1 dakikalığına. Bazen çok daha uzun sürüyor donmalar, güç düğmesinden yeniden başlatıyorum mecburen. Ne yapmam gerek ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam üste yazdığım ayarlarla uygulayıp deneyebilir misiniz? Benim kullandığım model mi sorunsuz anlamadım ya da benim kullandığım laptop sağlam geldi.
BIOS ve ekran kartı güncellemesi yaptım. Bakalım 1 hafta sonra tekrar yazarım bu süreçte aynı hataları alacak mıyım.

BIOS ve ekran kartı güncellemesi yaptım. Bakalım 1 hafta sonra tekrar yazarım bu süreçte aynı hataları alacak mıyım?

Evet bir hortlatmada ben yapayım. PC ASUS ROG STRIX G15 RTX3060 140Wluk model bu takılmalar hemen hemen 1 ayı geçti bende günce minimum 1 kere Max 3 kere oluyor kare kare takılıyor ve 3-5 saniye falan sürüyor benim takılmalar HDMI kullanmaya başladıktan sonra oldu galiba emin değilim TV'ye film izlemek için takmaya başladım bu süre zarfında o yüzden sizlere sorum HDMI kullandınızmı. Ve çözüm bulduysanız lütfen paylaşır mısınız? PC alalı 10 ay oldu.

Evet bir hortlatmada ben yapayım. PC ASUS ROG STRIX G15 RTX3060 140wluk model bu takılmalar hemen hemen 1 ayı geçti bende günce minimum 1 kere Max 3 kere oluyor kare kare takılıyor ve 3-5 saniye falan sürüyor benim takılmalar HDMI kullanmaya başladıktan sonra oldu galiba emin değilim TV'ye film izlemek için takmaya başladım bu süre zarfında o yüzden sizlere sorum HDMI kullandınızmı. Ve çözüm bulduysanız lütfen paylaşır mısınız? PC alalı 10 ay oldu.

Bende ekran kararma olayları BIOS güncellemelerinden sonra düzeldi. Sizin dediğiniz gibi donmalar birkaç günde bir 1-2 defa 1 saniyelik donmalar oluyor ama oyunlarda rastlamadım hiç genelde boşta gezerken oluyor. Araştırdığımda bunun nedenini AMD FTPM'den kaynaklandığını buldum. Zaten yabancı kaynaklarda aratırsanız herkesin bu sorunu söylediği gözüküyor. Bunun çözümü de BIOS Update. Fakat ASUS henüz bu sorunu çözen bir BIOS çıkarmadı. Genelde BIOS çıkınca ASUS'un kendi forumundan bakıyorum herkes AMD fTPM çözüldü mü diye sormakta. Bazıları TPM kapatarak bu donmalardan kurtuluyor ama TPM gerektiren bir uygulama kullanıyorsanız mecbur açmanız gerekiyor.

Bende ekran kararma olayları BIOS güncellemelerinden sonra düzeldi. Sizin dediğiniz gibi donmalar birkaç günde bir 1-2 defa 1 saniyelik donmalar oluyor ama oyunlarda rastlamadım hiç genelde boşta gezerken oluyor. Araştırdığımda bunun nedenini AMD FTPM'den kaynaklandığını buldum. Zaten yabancı kaynaklarda aratırsanız herkesin bu sorunu söylediği gözüküyor. Bunun çözümü de BIOS Update. Fakat ASUS henüz bu sorunu çözen bir BIOS çıkarmadı. Genelde BIOS çıkınca ASUS'un kendi forumundan bakıyorum herkes AMD fTPM çözüldü mü diye sormakta. Bazıları TPM kapatarak bu donmalardan kurtuluyor ama TPM gerektiren bir uygulama kullanıyorsanız mecbur açmanız gerekiyor.

Donmaların oyunda olduğu izlenimini vermemiştim ama belirteyim donmalar masaüstünde tarayıcıda (bir sürü tarayıcı denedim) fark etmiyor oyun oynarken ders yaparken not alırken her türlü kullanım şeklinde oldu.
Windows 11 kullandığım için TPM kapatamam ayrıca TPM'le fTPM farkı nedir galiba fTPM AMD işlemcilerde oluyor anlamadım tam

Donmaların oyunda olduğu izlenimini vermemiştim ama belirteyim donmalar masaüstünde tarayıcıda (bir sürü tarayıcı denedim) fark etmiyor oyun oynarken ders yaparken not alırken her türlü kullanım şeklinde oldu.
Windows 11 kullandığım için TPM kapatamam ayrıca TPM'le fTPM farkı nedir galiba fTPM AMD işlemcilerde oluyor anlamadım tam.

Anladım bendeki donmaların nasıl olduğunu söylemek için belirtmiştim sadece. Evet fTPM AMD işlemcilerde oluyor. fTPM özel bir yonga kullanmaktansa Firmware yazılımı kullanarak uygulayan TPM türü. Sorunda burada kaynaklanıyor, kullanılan BIOS ve Firmware de sıkıntı var bu yüzden bazı kişilerde uzun sürede donmalar (başlıktaki arkadaş 1 dakikaları bulabiliyor demişti) veya benim gibi anlık en fazla 1 saniyelik donmalar yaşatıyor. 3 BIOS sürümü geçti halen düzeltemediler bu sorunu. ASUS'a mail attım bana dönmediler ama kendi formundaki yabancı kullanıcılardan birine dönüş yapılmış. Sorunun farkındayız yeni BIOS sürümünde düzelecek demişlerdi fakat bunu dedikleri zaman BIOS 327 sürümü vardı. Şu anda 331 sürümünü kullanıyorum fTPM sorunu çözülmedi. Çözülen tek şey bende 3 ay önce bilgisayarı kullanırken aniden ekranın siyahlaşması fakat ışıkların seslerin devam etmesi oluyordu. Bilgisayarı resetlemeden de düzelmiyordu sadece bu sorunu çözdüler bir de RPM otomatikte düşükte çalışıyordu onu biraz arttırdılar bu kadar. ASUS sorun çözme konusunda çok yavaşlar. Umarım düzeltirler de sorundan kurtulursunuz.

ASUS'un sürücüleri dışında, mecburen kullanmak zorunda olmadığınız tüm ASUS yazılımlarını kaldırın. Ben onu denedim. Donma hemen hemen %90 azaldı. Çok nadiren yine donuyor, ama rahatsız edici boyutta değil artık.

Hocam hangi ASUS uygulamalrını kaldırdığınız öğrenebilir miyim tam olarak emin olamıyorum neleri kullanıp kullanmadığımı ama MyASUS'u silmeyi deneyeceğim.

Anladım bendeki donmaların nasıl olduğunu söylemek için belirtmiştim sadece. Evet fTPM AMD işlemcilerde oluyor. fTPM özel bir yonga kullanmaktansa Firmware yazılımı kullanarak uygulayan TPM türü. Sorunda burada kaynaklanıyor, kullanılan BIOS ve Firmware de sıkıntı var bu yüzden bazı kişilerde uzun sürede donmalar (başlıktaki arkadaş 1 dakikaları bulabiliyor demişti) veya benim gibi anlık en fazla 1 saniyelik donmalar yaşatıyor. 3 BIOS sürümü geçti halen düzeltemediler bu sorunu. ASUS'a mail attım bana dönmediler ama kendi formundaki yabancı kullanıcılardan birine dönüş yapılmış. Sorunun farkındayız yeni BIOS sürümünde düzelecek demişlerdi fakat bunu dedikleri zaman BIOS 327 sürümü vardı. Şu anda 331 sürümünü kullanıyorum fTPM sorunu çözülmedi. Çözülen tek şey bende 3 ay önce bilgisayarı kullanırken aniden ekranın siyahlaşması fakat ışıkların seslerin devam etmesi oluyordu. Bilgisayarı resetlemeden de düzelmiyordu sadece bu sorunu çözdüler bir de RPM otomatikte düşükte çalışıyordu onu biraz arttırdılar bu kadar. ASUS sorun çözme konusunda çok yavaşlar. Umarım düzeltirler de sorundan kurtulursunuz.
sorunu çözdüm gibi geçenlerde lol oynarken öyle bi donduki ekran 1 dk kendine gelmedi power tuşuna basarak kapat aç yaptım. sonra onarım ekranından kişisel doyaları koruyarak sıfırladım. ve sorun çözüldü takılma yok nvidia geforce experiencei kurdum amd driver güncelledim sorun yok sizede yardımı olur diye sıfırladıktan sonra silinen prgramları ekliyorum inceleyebilirsiniz.
Ekran görüntüsü 2023-09-28 210533.png

Ekran görüntüsü 2023-09-28 210546.png

Ekran görüntüsü 2023-09-28 210600.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı