ASUS ROG STRIX G513QM-HN081 alınır mı?

O da kapalı hocam, yapılabilecek her şeyi yazılımsal olarak yaptığımı düşünüyorum.

Dediğim gibi, RAM’i çift kanallı yapınca kesin olarak istediğim FPS’leri alabileceğimi bilsem o zaman tabii ki gerekli yükseltmeyi yapardım.

@xbea Hocam RTX 30 serisi bir laptop’ta tek kanaldan çift kanala geçişteki performans farkıyla ilgili bir bilginiz var mı?
Hocam bende FPS artışı çok fazla oldu. Yani ortalama 120 FPS, maksimum 190 FPS iken maksimum 300 FPS ortalama 250 FPS değerlerine çıkmış bulunmaktayım. PUBG Lite oyunu için geçerli.
Aldım kullanıyorum, çok zorlama fırsatım olmadı ama oyuna gireceğim zamanlar turboyu açıp, normal durumlarda sessiz moda alıyorum işlemci çalışma ghz'sini ona göre ayarlamış oluyor böyle ısı kontrolü yapıyorum. Pubg ultra ayarlarda 70fps oynatıyor sıcaklık 80 ortalama. Tabii daha yeni laptop, bir süre sonra ne olur bilmem. Soğutmalar yan ve arka taraflarda, duvara yapışık kullanmanızın çok olumlu etkisi olmaz, yere yapışık siz yine de koymayın yükseltin soğutması bence güzel.

Ayrıca panele çok sövülmüş ben çok tırt bir makine monitör kombinasyonundan buna geçince memnun kalamamam-karşılaştırma yapabilmem mümkün değil, ama bence güzel.

Ayrıca bilmiyordum bunda 16x1 ram mi var? Ona göre ileride 32'ye falan yükseltmeyi düşünebilirim
Evet içinde tek bir adet 16 GB RAM var.

Evet hocam, tek kanallı 16GB RAM var.

Aldığınız FPS düşük gelmiyor mu size?
pubg ultrada normal sıcaklık değerlerinde 70fps evet biraz düşük geldi. daha çok renderla işim var diye işlemcisi için aldım ben. yani bir laptopun pubgyi ultrada normal sıcaklıkta bu şekil oynatmasına bile mucize gözüyle baktım yalan yok.

bir de güncelleme gelir bakarlar yani ben daha armory crate'i bile zor indirdim direkt indirme merkezine türkiyeden erişim yok falan. ultrada 70fps verip, cyberpunkta da 60'larda geziniyorsa performans değil yazılım sıkıntısı var demektir zaten. belki mining engeli falan koyup bozdular bilmiyorum daha çıkalı 2 ay oldu zaten alet

bir ara laptop altına soğutucu soracağım foruma konu açıp.

Arkadaşlar CS:GO oyununda kendimce ufak bir test yaptım.
En düşük ayarlarda CPU Usage %27 GPU Usage %80-%88
En yüksek ayarlarda CPU Usage %29 GPU Usage %81-%88
En yüksek ayarlar ve harici monitör ile CPU Usage %34 GPU Usage %81-%89
Göründüğü gibi MUX Switch olmasa da harici monitörle aynı şeyi yaparak CPU Usage'yi %17, 24 arttırmış oldum.(%34'ün %29'a göre ne kadar fazla olduğunun yüzdelik hali).
Ben sorunun hala ekran kartının sürücülerinde olduğunu düşünüyorum. Bence 3060 verimli çalışmıyor, %90 kullanımın ötesini görmedim. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bir test bilmiyorum açıkcası uzmanı da değilim ama benim görüşüm bu yönde. Umarım en kısa sürede düzeltilebilecekleri bir problemdir.

Arkadaşlar CS:GO oyununda kendimce ufak bir test yaptım.
En düşük ayarlarda CPU Usage %27 GPU Usage %80-%88
En yüksek ayarlarda CPU Usage %29 GPU Usage %81-%88
En yüksek ayarlar ve harici monitör ile CPU Usage %34 GPU Usage %81-%89
Göründüğü gibi MUX Switch olmasa da harici monitörle aynı şeyi yaparak CPU Usage'yi %17, 24 arttırmış oldum.(%34'ün %29'a göre ne kadar fazla olduğunun yüzdelik hali).
Ben sorunun hala ekran kartının sürücülerinde olduğunu düşünüyorum. Bence 3060 verimli çalışmıyor, %90 kullanımın ötesini görmedim. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bir test bilmiyorum açıkcası uzmanı da değilim ama benim görüşüm bu yönde. Umarım en kısa sürede düzeltilebilecekleri bir problemdir.
Hocam WoW’da render kalitesini %200’e getirerek GPU kullanımını %100’e getirmeyi başardım ancak FPS’im haliyle daha da düştü.

CPU bottleneck yaşıyor olduğumu sanmıyorum, dolayısıyla ya tek kanal RAM’den ötürü böyle ya da sürücülerden ötürü.

Cihaz çok güncel bir cihaz, donanım olarak neredeyse kusursuz, Mux switch olsa direkt olarak kusursuz diyebilirdim. Biraz daha zaman tanıyalım bakalım :)

Selamlar, ben galiba bu performans düşüklüğünü düzelttim. Bu işlemleri yapmadan önce mesela gta 5 açtığımda %45 amd %45 nvida çalışıyordu. Şimdi ise %85-95 nvidia çalışmaya başladı. Ayrıca bu sorun bütün RTX30 serisi ekran kartlarda var, hem masaüstü hem de notebook farketmiyor.. Nvidianın forumunda bile bununla ilgili yazılar ve yorumlar var. Bence genel bir güncelleme gönderecekler ilerleyen günlerde. Benim tahminim. O zaman kadar da, şu işlemleri yaptım.
1-windows ayarladan oyun kısmını açtım sonra oyun klipleri almayı kapattım.
2-oyun modunu açtım.
3- Nvidia denetim masasından görüntü ön ayarları kısmından beni tercihim diyip performansı seçtim
4. Nvidia denetim masasından 3d ayarların yönetilmesi kısmından genel ayarlarda tercih edilen grafik işlemciyi yüksek performanslı nvidia işlemcisi yaptım.
Apex legendsta en yüksek ayarlarda 100-110 fps alırken, Şu anda 140-150 ye çıktı. Yine de genel bir güncelleme gödnerilmesi gerekli bir çok kişi şikayetçi herkes bu güncellemeyi bekliyor. Samsung un faillerinden sonra AMD ile yarışacaz diye bu sefer de nvidia acele etmiş , ürünü çıkarmış yazılım kısmını bitirmeden piyasaya çıkartmış ki zaten bence bunları özellikle madenciler için çıkartmışlar ondan oyuncuları pek sallamıyorlar. Bu yüzden bence madencilik yapmaya başladım masrafları çıakrtınca günlük 25-30 tl bir gelir elde ediyor.40Mh gücü var. :D
hocam bende size katılıyorum bir bilgisayar cyberpunkda herşey ulrtada 60 fps veriyorsa yazılımsal bi sıkıntı olduğunun göstergesi mux switchin çok etkiliyceğini düşünmüyorum

Ben de alacağım 1-2 hafta kaldı. İçim ısındı benim. İleride bu yazılımsal problemler de çözüldü mü tamamdır. Şu ankinden haliyle iyi olacağı kesin zaten.
Selamlar, ben galiba bu performans düşüklüğünü düzelttim. Bu işlemleri yapmadan önce mesela GTA 5 açtığımda %45 AMD %45 NVIDIA çalışıyordu. Şimdi ise %85-95 NVIDIA çalışmaya başladı. Ayrıca bu sorun bütün RTX30 serisi ekran kartlarda var, hem masaüstü hem de notebook fark etmiyor. NVIDIA'nın forumunda bile bununla ilgili yazılar ve yorumlar var. Bence genel bir güncelleme gönderecekler ilerleyen günlerde. Benim tahminim. O zaman kadar da, şu işlemleri yaptım.
1-Windows ayarladan oyun kısmını açtım sonra oyun klipleri almayı kapattım.
2-oyun modunu açtım.
3- NVIDIA Denetim Masası'ndan görüntü ön ayarları kısmından beni tercihim deyip performansı seçtim.
4. NVIDIA Denetim Masası'ndan 3D ayarların yönetilmesi kısmından genel ayarlarda tercih edilen grafik işlemciyi yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi yaptım.
Apex Legends'ta en yüksek ayarlarda 100-110 FPS alırken, şu anda 140-150'ye çıktı. Yine de genel bir güncelleme gödnerilmesi gerekli birçok kişi şikayetçi herkes bu güncellemeyi bekliyor. Samsung'un faillerinden sonra AMD ile yarışacaz diye bu sefer de NVIDIA acele etmiş, ürünü çıkarmış yazılım kısmını bitirmeden piyasaya çıkartmış ki zaten bence bunları özellikle madenciler için çıkartmışlar ondan oyuncuları pek sallamıyorlar. Bu yüzden bence madencilik yapmaya başladım masrafları çıakrtınca günlük 25-30 TL bir gelir elde ediyor. 40mh gücü var. :D

Hocam o mining işi nasıl oluyormuş yahu? 25 30 TL iyi harçlık çıkartır.

Ben de alacağım 1-2 hafta kaldı. İçim ısındı benim. İleride bu yazılımsal problemler de çözüldü mü tamamdır. Şu ankinden haliyle iyi olacağı kesin zaten.

etherum mining yapıyorsun. ama 24 saat açık bırakırsan. bu tarz bir gelir geliyor. elektrikte 2-3 tl yakıyor. etherum un şu anki fiyatıyla ayda 750 liraya denk geliyor.7/24 açık kalırsa eğer

Selamlar, ben galiba bu performans düşüklüğünü düzelttim. Bu işlemleri yapmadan önce mesela gta 5 açtığımda %45 amd %45 nvida çalışıyordu. Şimdi ise %85-95 nvidia çalışmaya başladı. Ayrıca bu sorun bütün RTX30 serisi ekran kartlarda var, hem masaüstü hem de notebook farketmiyor.. Nvidianın forumunda bile bununla ilgili yazılar ve yorumlar var. Bence genel bir güncelleme gönderecekler ilerleyen günlerde. Benim tahminim. O zaman kadar da, şu işlemleri yaptım.
1-windows ayarladan oyun kısmını açtım sonra oyun klipleri almayı kapattım.
2-oyun modunu açtım.
3- Nvidia denetim masasından görüntü ön ayarları kısmından beni tercihim diyip performansı seçtim
4. Nvidia denetim masasından 3d ayarların yönetilmesi kısmından genel ayarlarda tercih edilen grafik işlemciyi yüksek performanslı nvidia işlemcisi yaptım.
Apex legendsta en yüksek ayarlarda 100-110 fps alırken, Şu anda 140-150 ye çıktı. Yine de genel bir güncelleme gödnerilmesi gerekli bir çok kişi şikayetçi herkes bu güncellemeyi bekliyor. Samsung un faillerinden sonra AMD ile yarışacaz diye bu sefer de nvidia acele etmiş , ürünü çıkarmış yazılım kısmını bitirmeden piyasaya çıkartmış ki zaten bence bunları özellikle madenciler için çıkartmışlar ondan oyuncuları pek sallamıyorlar. Bu yüzden bence madencilik yapmaya başladım masrafları çıakrtınca günlük 25-30 tl bir gelir elde ediyor.40Mh gücü var. :D
Hocam aman dikkat laptop yanmasın :) Ayı sezonu gelene kadar güzel kar daha da artabilir ETH.

hocam bütün 30 serisi ekran kartlarında var zaten nvidianın güncelleme getirmesi zorunlu laptop masaüstü fark etmiyor yazılımsal bir hata olduğu kesin yakın zamanda güncelleme gelir bende bu pcyi aldım daha oyunla test etme şansım olmadı ama panel gözüme pek kötü gelmedi pil performansı çok iyi ortalama kullanımda 4-5 saat gidiyor ve çok sessiz çalışıyor hatta bazen fanları kendi kendine kapatıyor

Geri
Yukarı