ASUS ROG STRIX vs MSI Gaming X RTX 2060 Super

2 hafta önce indirimde görünce MSI 2060S Gaming X aldım, bendeki 1660 Ti ROG Strix yerine. ROG Strix 1660 Ti oyunlarda 57 derecelerde çalışan bir kart bu arada. MSI 2060S'den beklentim daha çok FPS verip maksimum 62-63 derecelerde çalışmasıydı. Gaming X serisi internetteki testlerde 65 derecelerde geziyor, benim kasam havadar olduğundan birkaç derece daha serin çalışır diyordum. Fakat benim kasada bile 73 derecede çalıştığını gördüm MSI'ın. Boşta 53 derecede falan çalışıyordu, 1660 Ti'ın yükteki sıcaklığına yakın. Burada da, başka yerlerde de sordum fan ayarı yapın dediler. Afterburner'dan fan ayarını manuel yaptım, sıcaklıkları 66-67 derecelere indirebildim ama bu kez de ciddi bir fan gürültüsü ortaya çıktı. 1660 Ti ROG'da fan sesi duymadım kullandığım 9 aydır.

Şimdi bazı arkadaşlar 2060S daha yüksek frekanslarda çalışan, daha güçlü bir kart o yüzden daha çok ısınması normal, 73 derece de normal bir değer diyebilir ama kartın performansına karşılık üreticisinin daha iyi bir soğutma çözümü üretmesi de gerekiyor. Yani 1660 Ti ROG 57 derecede çalışıyorsa, ondan birkaç kat daha performanslı 2080 Ti ROG'un 85 derecede çalışmasını beklemezsiniz, performans arttıkça soğutma performansı da aynı seviyede artmalıdır. Bu açıdan 2060S Gaming X'in soğutması beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Muhtemelen 2060S ROG da çok daha iyi bir soğutmaya sahiptir MSI'dan. Zaten ben 2060S'i 3880 TL'ye almıştım, aldığım yerde 2060S Ventus 750 TL daha ucuzdu. Eğer 73 derecede çalışacak bir kart isteseydim o 750 TL farkı vermez Ventus alır geçerdim.

Biraz uzun oldu ama deneyimimi paylaşmak istedim. Bundan sonra ROG dışında bir ekran kartı muhtemelen almam.

2 Hafta önce indirimde görünce MSI 2060S Gaming X aldım, bendeki 1660 Ti ROG STRIX yerine. ROG STRIX 1660 Ti oyunlarda 57 derecelerde çalışan bir kart bu arada. MSI 2060S'den beklentim daha çok FPS verip maksimum 62-63 derecelerde çalışmasıydı. Gaming X serisi İnternet'teki testlerde 65 derecelerde geziyor, benim kasam havadar olduğundan birkaç derece daha serin çalışır diyordum. Fakat benim kasada bile 73 derecede çalıştığını gördüm MSI'ın. Boşta 53 derecede falan çalışıyordu, 1660 Ti'ın yükteki sıcaklığına yakın. Burada da, başka yerlerde de sordum fan ayarı yapın dediler. Afterburner'dan fan ayarını manuel yaptım, sıcaklıkları 66-67 derecelere indirebildim ama bu kez de ciddi bir fan gürültüsü ortaya çıktı. 1660 Ti ROG'da fan sesi duymadım kullandığım 9 aydır.

Şimdi bazı arkadaşlar 2060S daha yüksek frekanslarda çalışan, daha güçlü bir kart o yüzden daha çok ısınması normal, 73 derece de normal bir değer diyebilir ama kartın performansına karşılık üreticisinin daha iyi bir soğutma çözümü üretmesi de gerekiyor. Yani 1660 Ti ROG 57 derecede çalışıyorsa, ondan birkaç kat daha performanslı 2080 Ti ROG'un 85 derecede çalışmasını beklemezsiniz, performans arttıkça soğutma performansı da aynı seviyede artmalıdır. Bu açıdan 2060S Gaming X'in soğutması beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Muhtemelen 2060S ROG'da çok daha iyi bir soğutmaya sahiptir MSI'dan. Zaten ben 2060S'i 3880 TL'ye almıştım, aldığım yerde 2060S Ventus 750 TL daha ucuzdu. Eğer 73 derecede çalışacak bir kart isteseydim o 750 TL farkı vermez Ventus alır geçerdim.

Biraz uzun oldu ama deneyimimi paylaşmak istedim. Bundan sonra ROG dışında bir ekran kartı muhtemelen almam.

Teşekkür ederim ben ROG alıyorum o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı