Asus ROG Z390 Model ve RAM Seçimi

AfyonleeSevki

Decapat
i5-9600K işlemcim için Asus Rog Strix Z390 anakart alacağım. Z390-E-F-I-H gibi tek harflik değişik modelleri bulunmakta ve aralarında 100 TL gibi ücret değişimleri var, amacım 1080P oyun bilgisayarı kurmak. Hangisini almam gerekiyor? Bir de RAM seçimimi bu anakarta göre seçmem daha mı uyumlu olur? Desteklediği RAM'i göremiyorum ama sistem toplamada G.skill çıkıyor. Ben Corsair RGB Pro taksam sorun olur mu yoksa G.skill taksam daha mı iyi olur? Son olarak da 2x8 GB RAM 3200MHz CL16 mı, 3000 MHz CL16 mı yoksa 3200MHz CL15 mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Z390 E-F-I-H anakartlardan dilediğinizi alabilirsiniz bütçeniz doğrultusunda. Zira, söz konusu bu anakartların, oyunlarda birbirlerinden ancak binde birlik bir farkı olur, belki oda olmaz. Oyun için en önemli donanım, hepimizin bildiği gibi ekran kartıdır. Ram seçiminizide tabiki alacağınız anakarta göre yapmalısınız. Ama zaten Z390 çipsetli anakartların hepsi, almayı düşündüğünüz (3000Mhz-3200 Mhz) Ram'leri fazlasıyla destekliyor. Benim nacizhane görüşüm, Ram denince Gskill en iyisidir. Son olarak 2x8 3200 Mhz CL15' tavsiye ederim.

OC yapacak iseniz phase değerlerine bakınız. Hemen hemen aynı kartlardır diğer özellikleri bakımından. Asus'un sitesinden karşılaştırma yapabilirsiniz. Genelde bir tanesinde, atıyorum Wi-Fi vardır diğeri ile aynı özellikler vardır vs. Bütçeniz dar ise en ucuzunu alabilirsiniz.

3000 Mhz alabilirsiniz, CL değeri en düşük olarak. Fiyat farkı 3200 Mhz ile az ise 3200 Mhz'de alınabilir. Corsair markası da %99 destekliyordur. Hangisi ucuz ise onu alın. Mesela ben Corsair marka modem Ram'den vazgeçmem.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı