Çözüldü ASUS TUF FX506-HN003 cihaz 95 dereceyi görüyor

• Konuyu başlatan erayke
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 674
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

erayke

Centipat
ASUS TUF FX506-HN003 modeline sahibim. Bilgisayarı ilk aldığımda i5-10300H işlemcisi 85, 1660 Ti ekran kartı 75 derece civarında geziyordu. Ama aldıktan 2 ay sonra işlemci oyun oynarken 95, ekran kartı ise 85 dereceyi görmeye başladı ve bu durum beni rahatsız etmeye başladı. Henüz 6-7 aylık kullanım sürecinde olan bir bilgisayarın bu şekilde sonradan ısınmaya başlaması biraz saçma geldi. Bu değerler normal mi yoksa teknik servise göndermem mi gerekir? Ankara'daki teknik servislere baktığımda hiç olumlu yorum göremedim göndermeye de çekiniyorum açıkçası.

Çözüm
ASUS TUF FX506-HN003 modeline sahibim. Bilgisayarı ilk aldığımda i5-10300H işlemcisi 85, 1660 Ti ekran kartı 75 derece civarında geziyordu. Ama aldıktan 2 ay sonra işlemci oyun oynarken 95, ekran kartı ise 85 dereceyi görmeye başladı ve bu durum beni rahatsız etmeye başladı. Henüz 6-7 aylık kullanım sürecinde olan bir bilgisayarın bu şekilde sonradan ısınmaya başlaması biraz saçma geldi. Bu değerler normal mi yoksa teknik servise göndermem mi gerekir? Ankara'daki teknik servislere baktığımda hiç olumlu yorum göremedim göndermeye de çekiniyorum açıkçası.

Aynı kasa var bende normal. Termal macunu değiştirsen de bir işe yaramaz. ThrottleStop programından işlemcinin çalışma frekansını düşürüp sıcaklıkları düşürebilirsiniz. Örnek olarak oyundayken 4200 MHz de çalışırken 98 derecelere ulaşırken 3395 MHz sabitlediğimde sıcaklık değerleri 68-78 derece arasında seyrediyor oynadığım oyundada FPS kaybı olmuyor.
Bahsettiğiniz kasa yanlış hatırlamıyorsam TUF serisinin eski ve sıcaklık konusunda pek başarılı olmayan modellerinden birisi o yüzden ne yazık ki bu sıcaklıkları o laptop için normal değerler. Eğer bu konuda deneyiminiz varsa ASUS servisini arayarak laptop kasasını açmanızın garantiyi etkileyip etkilemeyeceğini sorun eğer etkilemiyorsa içinin tozunu alın. Ayrıca altına bir soğutucu alırsanız biraz daha iyi bir performans alabilirsiniz. Aslında termal macun değiştirseniz de iyi olur ama garantiyi etkileyip etkilemediğinden emin olmanız lazım.

Laptop yeni kasa. FA modellerde sorun oluyor.

Hocam bende de FX505dt modeli var donanım olarak Ryzen 7 ve 1650 var benim işlemcim en fazla 80 derece oluyor fakat bende hypercool teknolojisi var sizin laptopunuzda bulunuyor ise bu sıcaklıklar normal değil servise göndermenizi veya içini temizlemenizi öneririm.

Geri
Yukarı