ASUS TUF Gaming A15 FA507rm ani takılmalar

Gökder

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. ASUS TUF Gaming A15 FA507RM-HN096 marka/model bilgisayar aldım.
Bilgisayarın genel özellikleri: AMD Ryzen 7 6800h işlemci, RTX3060 ekran kartı, Dual 2x8 GB RAM, 512 GB nvm-e hard disk.
Bilgisayar işletim sistemsiz (FreeDOS) geliyor. Ben USB ile Windows 11 Pro kurdum. Kurulum yaparken Wi-Fi aygıtını görmüyor, Ethernet kablosu ile bağlayıp internete bağlanıyorsunuz. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra Wi-Fi aygıtı kurulmuş oluyor.
Gelelim benim merak ettiğim şeylere. İlk olarak ekran kartını çıkarılabilir aygıt olarak görüyor, ASUS'un kendi sitesinden pointing… isimli yükleme dosyasını kurunca düzeliyor. Ayrıca ekran kartı 140 watts değere sahip olmasına karşın CPU Boost değeri 1605 MHz değerinde (bu da 100watts TDP değerine sahip ekran kartı değeri) bu değeri çok araştırdım, yabancı sitelere ve videolara baktım aynı ürünlerde 1605MHz değeri var.
Diğer sorunum ise, Windows'ta gezinirken ani takılmalar oldu. Ayrıca bilgisayarı ilk açtığım zaman sağda Wi-Fi-ses ayarına tıkladığımda yaklaşık 1 saniyelik takılma oluyor ve açılıyor. Sonra sıkıntı kalmıyor. Yine kapat dediğimde takılma oluyor ve kapanıyor.
Ben bu sorunu ya MUX Switch açarak düzeltiyorum ya da GeForce Experience uygulamasında ekran kartı kullanım grafiği (HUD) ayarlarını açınca yukarıda bahsettiğim takılmalar olmuyor.
Ayrıca BIOS'a girdiğimde anlık takılma oluyor sonra düzeliyor. Bunlara ait video linklerini aşağıya bırakıyorum.
Son olarak ve bence en önemlisi oyunlarda anlık takılma oluyor: Battle field 1'de FPS: 130'larda iken framerate grafiğinde anlık yükselme görülüyor ve anlık takılıyor. Mafia 3 oyununda framerate gtafiğinde anlık yükselme görülüyor ama takılmıyor. Fakat hissiyattan mıdır, psikolojik midir nedir bilmiyorum sanki oyunlar 140 FPS de olsa tık tık tık takılarak gidiyor, yağ gibi akmıyor gibi geliyor. En kısa sürede oyun videosu da ekleyeceğim.
Bu cihazları kullananlar varsa onlarda kontrol edebilirler mi?
Ben, bilgisayarları alan arkadaşlar sorunuz varsa her türlü konuda yardımcı olmaya çalışacağım.
Açılış takılma videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS takılma videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ilk video Windows 11'in sıkıntısı direkt. FA507RC modelini kullanıyorum. Aynısı bende de oluyor. BIOS sorununa dikkat etmedim ama onu da kontrol ederim.

Cevaplama için teşekkürler. Olayın RAM'ler ile alakalı olabileceğini düşünüyorum ama emin değilim. BIOS içinde baktığında dönüş yapabilirsen sevinirim.

Cevaplama için teşekkürler. Olayın RAM'ler ile alakalı olabileceğini düşünüyorum ama emin değilim. BIOS içinde baktığında dönüş yapabilirsen sevinirim.
Aynen biosta da oluyor

Ama oyunlardaki takılmalar nadiren oluyor. Nedenini bilmiyorum. Belki çift kanal bellek olmadığındandır veya cpu kaynaklıdır.

Aynen BIOS'ta da oluyor.

Ama oyunlardaki takılmalar nadiren oluyor. Nedenini bilmiyorum. Belki çift kanal bellek olmadığındandır veya CPU kaynaklıdır.

Cevaplar için gerçekten çok teşekkür ederim. Oyun takılmaları, RAM'larin Single olması ile alakalı değil, çünkü bendeki RAM'ler Dual RAM - 2 X 8 GB -. Acaba bu durumlar ASUS'un FA507 serilerinde kronik bir problem mi? Aynı serideki bilgisayarları kullananlar da yorum yazarsa çok iyi olur diye düşünüyorum.
Oyunlardaki takılmalar ısınma ile mi, RAM bozukluğu ile mi, ses kartı ile mi, SSD ile mi yoksa yazılımsal mı çözemedim. Çözemediğim içinde sinir oluyorum, oyun oynayasım gelmiyor.
Dediğim gibi oyun videolarını da çekip yükleyeceğim uygun zamanda.
İyi akşamlar.

Cevaplar için gerçekten çok teşekkür ederim. Oyun takılmaları, RAM'larin Single olması ile alakalı değil, çünkü bendeki RAM'ler Dual RAM - 2 X 8 GB -. Acaba bu durumlar ASUS'un FA507 serilerinde kronik bir problem mi? Aynı serideki bilgisayarları kullananlar da yorum yazarsa çok iyi olur diye düşünüyorum.
Oyunlardaki takılmalar ısınma ile mi, RAM bozukluğu ile mi, ses kartı ile mi, SSD ile mi yoksa yazılımsal mı çözemedim. Çözemediğim içinde sinir oluyorum, oyun oynayasım gelmiyor.
İyi akşamlar.
Ben o laptopta pek oyun oynamıyorum.
Laptopu genelde kodlama için kullanıyom ama dediğin gibi oyun oynarken sıkıntı çıkarabilir. Ve bilgisayar sorunları o kadar komplike ki sorunun neyden kaynaklandığını tam kestiremiyorsun. Ama bence cpudan kaynaklı. Çünkü öyle güçlü parçalar takılmış ki en basitinden virüs taraması yaptığında işlemci ssdnin hızına yetişmek için %100 usage oluyor. 93 derecelere ulaşıyor. Ramler de zaten DDR5 4800 MHZ. Belki de şu anda saçmalıyorum ama bu mantıklı geliyor. Bilen bir arkadaş yorum yaparsa ben de çok sevinirim çünkü merak ettim :d

İyi akşamlar.
Isı değerlerini takip ettiniz mi?

Isı değerlerini takip ettiniz mi?

Açıkçası dikkat etmedim oyun oynarken, bilgisayar şu an bende değil. Geldiğinde sıcaklık değerlerine de bakarım. Yanlış hatırlamıyorsam yük altında 85- 93 derecelerdeydi CPU. Ama sıcaklık olacağını sanmıyorum, harici ve dahili GPU da denedim, ikisinde de Battle field 1 oyununda tankla ilerlerken askerin biri konuşmaya başladığında anlık takıldıydı. Sonrasında harici GPU da(RTX 3060) aynı yerde takılma olmadı. Ayrıca Logitech'in F710 kablosuz joystickini bağladığımda Mafia 3'te analog tuşuna bastığımda takılma olmasa da FPS saniye grafiğinde 13ms ile devam ederken anlık 50ms değerine çıkıyordu.

Ben o laptopta pek oyun oynamıyorum.
Laptopu genelde kodlama için kullanıyorum ama dediğin gibi oyun oynarken sıkıntı çıkarabilir. Ve bilgisayar sorunları o kadar komplike ki sorunun neden kaynaklandığını tam kestiremiyorsun. Ama bence CPU'dan kaynaklı. Çünkü öyle güçlü parçalar takılmış ki en basitinden virüs taraması yaptığında işlemci SSD'nin hızına yetişmek için %100 usage oluyor. 93 derecelere ulaşıyor. RAM'ler de zaten DDR5 4800 MHz. Belki de şu anda saçmalıyorum ama bu mantıklı geliyor. Bilen bir arkadaş yorum yaparsa ben de çok sevinirim çünkü merak ettim :d

Sorunların cevapları çok alakasız sebeplerden olabiliyor. Bende öyle saatlerce oyun oynayan biri değilim. Akşam eve geldiğimde 1-2 saat takılayım istiyorum. Okul işlerimi, müzik vs. dinliyeyim istiyorum. Bilgisayarı bu kadar iyi almamın sebebi de 6-7 sene bilgisayar almayayım. Yoksa PS 4'üm vardı. Çocuk olunca sattım. Sürekli TV açamıyorum çocuğun yanında.

Son düzenleme:
Açıkçası dikkat etmedim oyun oynarken, bilgisayar şu an bende değil. Geldiğinde sıcaklık değerlerine de bakarım. Yanlış hatırlamıyorsam yük altında 85- 93 derecelerdeydi CPU. Ama sıcaklık olacağını sanmıyorum, harici ve dahili GPU da denedim, ikisinde de Battle field 1 oyununda tankla ilerlerken askerin biri konuşmaya başladığında anlık takıldıydı. Sonrasında harici GPU da(RTX 3060) aynı yerde takılma olmadı. Ayrıca Logitech'in F710 kablosuz joystickini bağladığımda Mafia 3'te analog tuşuna bastığımda takılma olmasa da FPS saniye grafiğinde 13ms ile devam ederken anlık 50ms değerine çıkıyordu.
Bence takılmaların sebebi sıcaklık değerlerinden kaynaklı. İşlemciyi incelediğimizde AMD'nin en yüksek sıcaklığı 95°C olarak belirtmesi ve bahsedilen sıcaklık değerlerini de düşündüğümüzde ortada sıcaklıkla ilgili bir problem var. Bence bilgisayarınız geldiğinde sıcaklık değerlerinizi takip edin ki daha sağlıklı yorum yapılabilsin. Youtube'da bilgisayarınızın modelini arattığımızda benzer sorunların olduğunu görebilirsiniz ve neredeyse hepsinin temel sebebi sıcaklıkla ilgili. Bir örneğini incelemeniz için aşağıya videoyu bırakacağım. BIOS'da anlık takılmanın olması çok ilginç yine bunun da çeşitli sebepleri olabilir: ilgili verileri alırken takılma yaşanıyor olabilir, BIOS'la ilgili bir problem olabilir güncel değilse güncellemeyi deneyin. Güncelse durumu Asus'a bildirin belki gelecek güncellemede bu sorunun çözümü için bir şeyler yaparlar. Bunun haricinde BIOS'u sıfırlayabilirsiniz. Aklıma başka birşey gelmiyor.

Bence takılmaların sebebi sıcaklık değerlerinden kaynaklı. İşlemciyi incelediğimizde AMD'nin en yüksek sıcaklığı 95°c olarak belirtmesi ve bahsedilen sıcaklık değerlerini de düşündüğümüzde ortada sıcaklıkla ilgili bir problem var. Bence bilgisayarınız geldiğinde sıcaklık değerlerinizi takip edin ki daha sağlıklı yorum yapılabilsin. YouTube'da bilgisayarınızın modelini arattığımızda benzer sorunların olduğunu görebilirsiniz ve neredeyse hepsinin temel sebebi sıcaklıkla ilgili. Bir örneğini incelemeniz için aşağıya videoyu bırakacağım. BIOS'da anlık takılmanın olması çok ilginç yine bunun da çeşitli sebepleri olabilir: İlgili verileri alırken takılma yaşanıyor olabilir, BIOS'la ilgili bir problem olabilir güncel değilse güncellemeyi deneyin. Güncelse durumu ASUS'a bildirin belki gelecek güncellemede bu sorunun çözümü için bir şeyler yaparlar. Bunun haricinde BIOS'u sıfırlayabilirsiniz. Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Yardımınız için çok teşekkürler. Elime ulaşır ulaşmaz değerlere bakacağım. Sıcaklık evet olabilir 🤔 ama bence yazılım ile alakalı.

Geri
Yukarı