ASUS TUF Gaming A15 FA507rm ani takılmalar

Gökder

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. ASUS TUF Gaming A15 FA507RM-HN096 marka/model bilgisayar aldım.
Bilgisayarın genel özellikleri: AMD Ryzen 7 6800h işlemci, RTX3060 ekran kartı, Dual 2x8 GB RAM, 512 GB nvm-e hard disk.
Bilgisayar işletim sistemsiz (FreeDOS) geliyor. Ben USB ile Windows 11 Pro kurdum. Kurulum yaparken Wi-Fi aygıtını görmüyor, Ethernet kablosu ile bağlayıp internete bağlanıyorsunuz. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra Wi-Fi aygıtı kurulmuş oluyor.
Gelelim benim merak ettiğim şeylere. İlk olarak ekran kartını çıkarılabilir aygıt olarak görüyor, ASUS'un kendi sitesinden pointing… isimli yükleme dosyasını kurunca düzeliyor. Ayrıca ekran kartı 140 watts değere sahip olmasına karşın CPU Boost değeri 1605 MHz değerinde (bu da 100watts TDP değerine sahip ekran kartı değeri) bu değeri çok araştırdım, yabancı sitelere ve videolara baktım aynı ürünlerde 1605MHz değeri var.
Diğer sorunum ise, Windows'ta gezinirken ani takılmalar oldu. Ayrıca bilgisayarı ilk açtığım zaman sağda Wi-Fi-ses ayarına tıkladığımda yaklaşık 1 saniyelik takılma oluyor ve açılıyor. Sonra sıkıntı kalmıyor. Yine kapat dediğimde takılma oluyor ve kapanıyor.
Ben bu sorunu ya MUX Switch açarak düzeltiyorum ya da GeForce Experience uygulamasında ekran kartı kullanım grafiği (HUD) ayarlarını açınca yukarıda bahsettiğim takılmalar olmuyor.
Ayrıca BIOS'a girdiğimde anlık takılma oluyor sonra düzeliyor. Bunlara ait video linklerini aşağıya bırakıyorum.
Son olarak ve bence en önemlisi oyunlarda anlık takılma oluyor: Battle field 1'de FPS: 130'larda iken framerate grafiğinde anlık yükselme görülüyor ve anlık takılıyor. Mafia 3 oyununda framerate gtafiğinde anlık yükselme görülüyor ama takılmıyor. Fakat hissiyattan mıdır, psikolojik midir nedir bilmiyorum sanki oyunlar 140 FPS de olsa tık tık tık takılarak gidiyor, yağ gibi akmıyor gibi geliyor. En kısa sürede oyun videosu da ekleyeceğim.
Bu cihazları kullananlar varsa onlarda kontrol edebilirler mi?
Ben, bilgisayarları alan arkadaşlar sorunuz varsa her türlü konuda yardımcı olmaya çalışacağım.
Açılış takılma videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS takılma videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Gökder Merhaba değerli hocam. Bu konudaki tüm yazıları tek tek okudum ve gerçekten nasıl bu kadar sabırlı birşekilde servisle uğraşmışsınız hayret ettim. Bende de fa507rm-hn082 dual 8x2, rtx 3060 140w ryzen 7 6800h versiyonu var ve gerçekten tıpa tıp aynı problemlerden muzdaribim. Laptopu 20 ekim 2022 de almıştım daha 1 yıl dolmadı yani. Siz bu kadar uğraşınca benimde aklıma servise yollamak geldi fakat şöyle bir sıkıntı var, laptopu 27.000tl civarında almıştım ve şuanda dolar artışı/enflasyon dan dolayı aynı muadilde başka bir laptop almam zor gibi iade parasıyla. Ne yapmalıyım şu anda hiçbir fikrim yok. Sizce ne yapılmalı böyle bir durumda?

@Gökder merhaba değerli hocam. Bu konudaki tüm yazıları tek tek okudum ve gerçekten nasıl bu kadar sabırlı bir şekilde servisle uğraşmışsınız hayret ettim. Bende de FA507RM-HN082 Dual 8x2, RTX 3060 140W Ryzen 7 6800H versiyonu var ve gerçekten tıpatıp aynı problemlerden muzdaribim. Laptopu 20 Ekim 2022 de almıştım daha 1 yıl dolmadı yani. Siz bu kadar uğraşınca benim de aklıma servise yollamak geldi fakat şöyle bir sıkıntı var, laptopu 27.000TL civarında almıştım ve şu anda dolar artışı/enflasyondan dolayı aynı muadilde başka bir laptop almam zor gibi iade parasıyla. Ne yapmalıyım şu anda hiçbir fikrim yok. Sizce ne yapılmalı böyle bir durumda?

Kusura bakma geç gördüm. Açıkçası hiç takmamak en mantıklısı. Çünkü elektronik fiyatları sabit durmuyor. İade olsa bile paran, aynı özellikte bilgisayar alamazsın. İlla iade ile uğraşacaksan yaşadığın sıkıntıları (işlemcinin hemen 95 santigrat derecelere çıkmasını, ekranda oyunlarda takılmasını vb. durumları ) video ve fotoğraf olarak alman lazım. Yetkili servis o zaman inanıyor ve doa raporu veriyor. Ama dediğim gibi takma kafana, çeşitli güncellemeler ile birçok sıkıntısı (oyunlarda anlık takılma gibi) geçecektir. Çünkü eşim ihtiyaçtan dolayı RTX 3050 modelini almış bana. Baştan bahsi geçen RTX 3060 modelindeki sıkıntılar vardı bu yeni alınanda ama şimdi birçok oyunda yok. Hatta Battlefield 1 de çok oluyordu anlık takılma ama onda da yok gibi.
ASUS'un kronik sorunları var ve yazılım ile sürekli düzeltmeye çalışıyorlar. Bir de bunlar elektronik cihaz. Dell markası çok iyiydi ben almıştım ama bendeki cihaz 99 santigrat derecede çalışıyordu aynı bilgisayar başkasında 85 dereceyi geçmiyordu. Yani biraz da şans işi. O yüzden takma.

Kusura bakma geç gördüm. Açıkçası hiç takmamak en mantıklısı. Çünkü elektronik fiyatları sabit durmuyor. İade olsa bile paran, aynı özellikte bilgisayar alamazsın. İlla iade ile uğraşacaksan yaşadığın sıkıntıları (işlemcinin hemen 95 santigrat derecelere çıkmasını, ekranda oyunlarda takılmasını vb. durumları ) video ve fotoğraf olarak alman lazım. Yetkili servis o zaman inanıyor ve doa raporu veriyor. Ama dediğim gibi takma kafana, çeşitli güncellemeler ile birçok sıkıntısı (oyunlarda anlık takılma gibi) geçecektir. Çünkü eşim ihtiyaçtan dolayı RTX 3050 modelini almış bana. Baştan bahsi geçen RTX 3060 modelindeki sıkıntılar vardı bu yeni alınanda ama şimdi birçok oyunda yok. Hatta Battlefield 1 de çok oluyordu anlık takılma ama onda da yok gibi.
ASUS'un kronik sorunları var ve yazılım ile sürekli düzeltmeye çalışıyorlar. Bir de bunlar elektronik cihaz. Dell markası çok iyiydi ben almıştım ama bendeki cihaz 99 santigrat derecede çalışıyordu aynı bilgisayar başkasında 85 dereceyi geçmiyordu. Yani biraz da şans işi. O yüzden takma.
Tamamdır sağolun görüşünüz için. Dediğiniz gibi takmamaya çalışacağım artık. Malum mühendislik öğrencisiyim bilgisayara ihtiyacım olacak dönemde başladığı için bu kadar sorunlu olabilecek bir iade işlemiyle uğraşmak istemiyorum. Artık inşallah gelecek yazılım

Tamamdır sağ olun görüşünüz için. Dediğiniz gibi takmamaya çalışacağım artık. Malum mühendislik öğrencisiyim bilgisayara ihtiyacım olacak dönemde başladığı için bu kadar sorunlu olabilecek bir iade işlemiyle uğraşmak istemiyorum. Artık inşallah gelecek yazılım.

Bu arada ASUS'un TUF ve ROG serilerinde donanımdan ziyade yazılım sorunları çok var. Mesela Wi-Fi sürücüsü bilgisayarı her açtığımda çalışmıyor, sarı ünlem oluyor. MyASUS uygulaması ile tanılama yaptırınca otomatik sürücüyü yüklüyor ve düzeliyor. Ama ben Windows üzerinden sürücüyü kaldırıp yükleyince düzelmiyor. Muhtemelen ASUS'un Windows ile yazılım problemi var. Belki de Wi-Fi kart bozuktur. Müsait zamanda servise göndereceğim Wi-Fi kart için. Onlar da format atıp bir şey yok diyecekler. Bende video ve fotoğraf çekeceğim. Tekrar göndereceğim. Bu sefer kabul edip Wi-Fi kartını değiştirecekler.

Yeni konular

Geri
Yukarı