ASUS TUF Gaming A15 FA507rm ani takılmalar

Gökder

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. ASUS TUF Gaming A15 FA507RM-HN096 marka/model bilgisayar aldım.
Bilgisayarın genel özellikleri: AMD Ryzen 7 6800h işlemci, RTX3060 ekran kartı, Dual 2x8 GB RAM, 512 GB nvm-e hard disk.
Bilgisayar işletim sistemsiz (FreeDOS) geliyor. Ben USB ile Windows 11 Pro kurdum. Kurulum yaparken Wi-Fi aygıtını görmüyor, Ethernet kablosu ile bağlayıp internete bağlanıyorsunuz. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra Wi-Fi aygıtı kurulmuş oluyor.
Gelelim benim merak ettiğim şeylere. İlk olarak ekran kartını çıkarılabilir aygıt olarak görüyor, ASUS'un kendi sitesinden pointing… isimli yükleme dosyasını kurunca düzeliyor. Ayrıca ekran kartı 140 watts değere sahip olmasına karşın CPU Boost değeri 1605 MHz değerinde (bu da 100watts TDP değerine sahip ekran kartı değeri) bu değeri çok araştırdım, yabancı sitelere ve videolara baktım aynı ürünlerde 1605MHz değeri var.
Diğer sorunum ise, Windows'ta gezinirken ani takılmalar oldu. Ayrıca bilgisayarı ilk açtığım zaman sağda Wi-Fi-ses ayarına tıkladığımda yaklaşık 1 saniyelik takılma oluyor ve açılıyor. Sonra sıkıntı kalmıyor. Yine kapat dediğimde takılma oluyor ve kapanıyor.
Ben bu sorunu ya MUX Switch açarak düzeltiyorum ya da GeForce Experience uygulamasında ekran kartı kullanım grafiği (HUD) ayarlarını açınca yukarıda bahsettiğim takılmalar olmuyor.
Ayrıca BIOS'a girdiğimde anlık takılma oluyor sonra düzeliyor. Bunlara ait video linklerini aşağıya bırakıyorum.
Son olarak ve bence en önemlisi oyunlarda anlık takılma oluyor: Battle field 1'de FPS: 130'larda iken framerate grafiğinde anlık yükselme görülüyor ve anlık takılıyor. Mafia 3 oyununda framerate gtafiğinde anlık yükselme görülüyor ama takılmıyor. Fakat hissiyattan mıdır, psikolojik midir nedir bilmiyorum sanki oyunlar 140 FPS de olsa tık tık tık takılarak gidiyor, yağ gibi akmıyor gibi geliyor. En kısa sürede oyun videosu da ekleyeceğim.
Bu cihazları kullananlar varsa onlarda kontrol edebilirler mi?
Ben, bilgisayarları alan arkadaşlar sorunuz varsa her türlü konuda yardımcı olmaya çalışacağım.
Açılış takılma videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS takılma videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı oyunlar ve uygulamalar, Windows 11 sürüm 22H2’de beklenenden daha düşük performans veya takılma yaşayabilir. Etkilenen oyunlar ve uygulamalar, tüketiciler tarafından kullanılması amaçlanmayan GPU performans hata ayıklama özelliklerini istemeden etkinleştiriyor.“ Microsoft resmi açıklama yapmış

bazı oyunlar ve uygulamalar, Windows 11 sürüm 22H2'de beklenenden daha düşük performans veya takılma yaşayabilir. Etkilenen oyunlar ve uygulamalar, tüketiciler tarafından kullanılması amaçlanmayan GPU performans hata ayıklama özelliklerini istemeden etkinleştiriyor.“ Microsoft resmi açıklama yapmış.

Yanıt için teşekkürler ama Windows 10 işletim sisteminde de aynı durum söz konusu. Yani hemen hemen tüm oyunlarda anlık takılma yaşanıyor. Sonuç olarak işletim sistemi ile alakalı olmadığını düşünüyorum.

Durum nedir hocam merak ettim.

Ürün serviste. Bugün ulaşmış. Yüksek sıcaklıkları (90 üstü, bir ara 96 derece oldu), oyunlarda takılmaları, ürün seri numarasındaki bilgiler ile (ekran kartı GPU clock 1605MHz fakat ürün seri numarasından sorgulayınca 1705 MHz olması gerekiyor) üründeki bilgilerin farklılığını. Ve diğer önemli olmayan (BIOS takılması, ekran kartını çıkarılabilir aygıt olarak görmesini vb.) Sorunları belirttim. Bakalım servis nasıl geri dönüş yapacak. Bugün yarın belli olur.

Ürün serviste. Bugün ulaşmış. Yüksek sıcaklıkları (90 üstü, bir ara 96 derece oldu), oyunlarda takılmaları, ürün seri numarasındaki bilgiler ile (ekran kartı GPU clock 1605MHz fakat ürün seri numarasından sorgulayınca 1705 MHz olması gerekiyor) üründeki bilgilerin farklılığını. Ve diğer önemli olmayan (BIOS takılması, ekran kartını çıkarılabilir aygıt olarak görmesini vb.) Sorunları belirttim. Bakalım servis nasıl geri dönüş yapacak. Bugün yarın belli olur.
Bizide sonuçtan bilgilendirirseniz memnun oluruz

Bizide sonuçtan bilgilendirirseniz memnun oluruz.

Tabii ki. Değişim belgesi verirlerse iade edeceğim. Belki Xbox Series S alırım. En azından oyunlarda böyle sorunlarla uğraşmam. Zaten alt tarafı günde 1 saat oyun oynayacağım o da zehir oldu!

Bilgisayar servisteydi. Tüm sorunları incelemişler ve donanımsal arıza tespit etmişler. Değişim/iade olarak rapor çıkacakmış. İade edeceğim. Alırsam da bundan sonra oyun için konsol alırım, çok bilgisayar oynamak istersem GeForce NOW üyeliği alırım artık. Yine de ASUS TUF Gaming FA507RM-HN096 ile ilgili sorular olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Son düzenleme:
Tabii ki. Değişim belgesi verirlerse iade edeceğim. Belki Xbox Series S alırım. En azından oyunlarda böyle sorunlarla uğraşmam. Zaten alt tarafı günde 1 saat oyun oynayacağım o da zehir oldu!

Bilgisayar servisteydi. Tüm sorunları incelemişler ve donanımsal arıza tespit etmişler. Değişim/iade olarak rapor çıkacakmış. İade edeceğim. Alırsam da bundan sonra oyun için konsol alırım, çok bilgisayar oynamak istersem GeForce NOW üyeliği alırım artık. Yine de ASUS TUF Gaming FA507RM-HN096 ile ilgili sorular olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.
Adınıza çok sevindim geçmiş olsun tekrardan. Bize de artık servis yolu göründü. :D

Ulaştığında bizi de bilgilendirirseniz sevinirim :)

Belge geldi, bilgisayar ASUS teknik servisinde kalıyor. Belgede “belgeyi bilgisayarı aldığınız yere gönderin” yazıyor. Bizde Trendyol üzerinden almıştık. Trendyol şikayet kaydı oluşturdu, belgenin görüntüsünü talep etti. Bekliyoruz bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı