ASUS TUF Gaming A15 FA507rm ani takılmalar

Gökder

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. ASUS TUF Gaming A15 FA507RM-HN096 marka/model bilgisayar aldım.
Bilgisayarın genel özellikleri: AMD Ryzen 7 6800h işlemci, RTX3060 ekran kartı, Dual 2x8 GB RAM, 512 GB nvm-e hard disk.
Bilgisayar işletim sistemsiz (FreeDOS) geliyor. Ben USB ile Windows 11 Pro kurdum. Kurulum yaparken Wi-Fi aygıtını görmüyor, Ethernet kablosu ile bağlayıp internete bağlanıyorsunuz. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra Wi-Fi aygıtı kurulmuş oluyor.
Gelelim benim merak ettiğim şeylere. İlk olarak ekran kartını çıkarılabilir aygıt olarak görüyor, ASUS'un kendi sitesinden pointing… isimli yükleme dosyasını kurunca düzeliyor. Ayrıca ekran kartı 140 watts değere sahip olmasına karşın CPU Boost değeri 1605 MHz değerinde (bu da 100watts TDP değerine sahip ekran kartı değeri) bu değeri çok araştırdım, yabancı sitelere ve videolara baktım aynı ürünlerde 1605MHz değeri var.
Diğer sorunum ise, Windows'ta gezinirken ani takılmalar oldu. Ayrıca bilgisayarı ilk açtığım zaman sağda Wi-Fi-ses ayarına tıkladığımda yaklaşık 1 saniyelik takılma oluyor ve açılıyor. Sonra sıkıntı kalmıyor. Yine kapat dediğimde takılma oluyor ve kapanıyor.
Ben bu sorunu ya MUX Switch açarak düzeltiyorum ya da GeForce Experience uygulamasında ekran kartı kullanım grafiği (HUD) ayarlarını açınca yukarıda bahsettiğim takılmalar olmuyor.
Ayrıca BIOS'a girdiğimde anlık takılma oluyor sonra düzeliyor. Bunlara ait video linklerini aşağıya bırakıyorum.
Son olarak ve bence en önemlisi oyunlarda anlık takılma oluyor: Battle field 1'de FPS: 130'larda iken framerate grafiğinde anlık yükselme görülüyor ve anlık takılıyor. Mafia 3 oyununda framerate gtafiğinde anlık yükselme görülüyor ama takılmıyor. Fakat hissiyattan mıdır, psikolojik midir nedir bilmiyorum sanki oyunlar 140 FPS de olsa tık tık tık takılarak gidiyor, yağ gibi akmıyor gibi geliyor. En kısa sürede oyun videosu da ekleyeceğim.
Bu cihazları kullananlar varsa onlarda kontrol edebilirler mi?
Ben, bilgisayarları alan arkadaşlar sorunuz varsa her türlü konuda yardımcı olmaya çalışacağım.
Açılış takılma videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS takılma videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben belgeyi en son gönderdim hocam satıcıya güvenmediğim için.

Başta belgenin resmini mail olarak gönderin diyor gönderiyorum inanmayıp sonra gerçeğini istiyor.

Başta belgenin resmini mail olarak gönderin diyor gönderiyorum inanmayıp sonra gerçeğini istiyor.
Elinizde belgenin kopyasını bulundurun hocam satıcıya güvenmiyorum elinizde kanıt olsun.

Elinizde belgenin kopyasını bulundurun hocam satıcıya güvenmiyorum elinizde kanıt olsun.

Zaten böyle belgeler 2 nüsha hazırlanır. Bunlar bir tane göndermişler. Her şeyleri yanlış bence. Çünkü uyuşmazlıklarda ispat yerine geçer. Neyse bakalım, bekliyoruz.

Hocam merhaba ben de aynı sorunu yaşıyorum normal kulanırken veya oyun oynarken 2 3 saniye ses ve görüntü yavaş çekime alınmış gibi tekliyor ve düzeliyor. Size ulaşabileceğim bir adres verir misiniz?
Kusura bakmayın daha yeni görüyorum. Sorunu çözemedim hala. Servise göndereceğim.

Hocam merhaba ben de aynı sorunu yaşıyorum normal kulanırken veya oyun oynarken 2 3 saniye ses ve görüntü yavaş çekime alınmış gibi tekliyor ve düzeliyor. Size ulaşabileceğim bir adres verir misiniz?

Servise gönderdiğinizde de servis herhangi bir şey yapmıyor. Format atıp kendi test programları ile test ediyor ve sorun olmadığını bildiren belge ile servisi tamamlıyorlar. En azından bana öyle olmuştu. Daha sonra işlemcinin sıcaklığının 95 derecelerin üzerine çıkmasını ve ürünün seri numarası girdiğinde çıkan donanım parçalarının elimdeki bilgisayar ile farklı olduğunu belgeledim, diğer önemli olan anlık takılma sorununu da belgeledim ondan sonra aradılar ve doa kapsamında değişim/iade formu oluşturdular. Sonra aldığım yere belgeyi gönderdim ve iade oldu param. Ama anlık takılma ASUS'un TUF serisinin genelinde var. Çünkü hem FA507 hem de FX506 serisini kullandım, ikisinde de vardı ayrıca internette birçok kişi aynı sorundan muzdarip. Muhtemelen yazılımsal ve Armoury Crate yazılımı ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yazılımı kaldırdanız da BIOS ile ilişkisi var. ASUS'un mühendis ekibinin dikkatini çekerse çözüme kavuşur diye düşünüyorum.

Servise gönderdiğinizde de servis herhangi bir şey yapmıyor. Format atıp kendi test programları ile test ediyor ve sorun olmadığını bildiren belge ile servisi tamamlıyorlar. En azından bana öyle olmuştu. Daha sonra işlemcinin sıcaklığının 95 derecelerin üzerine çıkmasını ve ürünün seri numarası girdiğinde çıkan donanım parçalarının elimdeki bilgisayar ile farklı olduğunu belgeledim, diğer önemli olan anlık takılma sorununu da belgeledim ondan sonra aradılar ve doa kapsamında değişim/iade formu oluşturdular. Sonra aldığım yere belgeyi gönderdim ve iade oldu param. Ama anlık takılma ASUS'un TUF serisinin genelinde var. Çünkü hem FA507 hem de FX506 serisini kullandım, ikisinde de vardı ayrıca internette birçok kişi aynı sorundan muzdarip. Muhtemelen yazılımsal ve Armoury Crate yazılımı ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yazılımı kaldırdanız da BIOS ile ilişkisi var. ASUS'un mühendis ekibinin dikkatini çekerse çözüme kavuşur diye düşünüyorum.

Hocam anlık takılmaları işlemci turbosunu kapatıp önleyebiliyorsunuz.

Kasım ayından beri kullanıyorum hiçbir takılma ile karşılaşmadım.

Servis bende hiç test etmedi direk değişim formu vermişlerdi.

ASUS'un tek sevdiğim şeyi direk değişim iade formu vermeleri.

ASUS'un tek sevdiğim şeyi direk değişim iade formu vermeleri.

İşlemci turbosunu kapatarak (işlemci pilde kullanım durumunu 95 civarı yaparak) denedim olmamıştı. Siz nasıl kapattınız Turbo'yu, belki birilerinin işine yarar. Bir de bende bayağı uğraşmıştım. Demek ki herkesin şansına farklı oluyor.

İşlemci turbosunu kapatarak (işlemci pilde kullanım durumunu 95 civarı yaparak) denedim olmamıştı. Siz nasıl kapattınız Turbo'yu, belki birilerinin işine yarar. Bir de bende bayağı uğraşmıştım. Demek ki herkesin şansına farklı oluyor.

Prizde*

Son düzenleme:

Geri
Yukarı