ASUS TUF Gaming F15 kasıyor

yunskrn

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, bu konuya özel bir konu açıldı mı görmedim eğer açıldıysa affola.
ASUS TUF Gaming F15 modelli bilgisayara sahibim. Bilgisayarın özellikleri ortalama üstü olmasına rağmen Google Chrome'da özellikle YouTube'da çok fazla kasıyor. Açılış hızında vs bir şey yok ama harici uygulamalarda çok fazla kasıyor. En basitinden LoL oynarken FPS 144 sabitken arada bir 50-60'a kadar düştüğü oluyor. NVIDIA'dan vs bir ayar mı yapmam gerek? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sistem özellikleri:
Intel i5-11400H
8 GB RAM.
RTX 3050 ekran kartı.

Arkadaşlar merhaba, bu konuya özel bir konu açıldı mı görmedim eğer açıldıysa affola.
ASUS TUF Gaming F15 modelli bilgisayara sahibim. Bilgisayarın özellikleri ortalama üstü olmasına rağmen Google Chrome'da özellikle YouTube'da çok fazla kasıyor. Açılış hızında vs bir şey yok ama harici uygulamalarda çok fazla kasıyor. En basitinden LoL oynarken FPS 144 sabitken arada bir 50-60'a kadar düştüğü oluyor. NVIDIA'dan vs bir ayar mı yapmam gerek? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sistem özellikleri:
Intel i5-11400H
8 GB RAM.
RTX 3050 ekran kartı.
dahili gpu kullanıyor olabilir misin

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki bu bilgisayar "ortalama üstü" değil. Ortalama bir bilgisayar. Hatta günümüz için orta-alt seviye bile denebilir. Kötüleme gibi anlaşılmasın ben de hayatımda hep bu seviye bilgisayarlar kullanıyorum ama bunun bilincinde olup ona göre performans beklentisine girmek çok önemli.

Soruna gelirsek tabii ki normal değil. Görev yöneticisinde bileşenlerin grafikli gösterildiği kısmı arka planda açıp yapacağınız işleri o şekilde yapın. Herhangi bir takılma-kasma-donma durumunda grafiklere bakarak hangi bileşenin kullanımında tuhaflık olup olmadığına bakın.

Örneğin RAM kullanımı aşırı üst seviyelerde ise böyle bir soruna sebep olabilir. Veya Bitdefender gibi saçma sapan bir antivirüs programı varsa ondan kaynaklı olabilir. Bu tarz sorunlar genelde disk kaynaklı oluyor gibi onu da söyleyeyim.

Temiz bir Windows kurulumu yapmanı şiddetle tavsiye ederim. Ve uzun süredir yapmadıysan laptopun içini temizleyip macununu yenileyebilirsin.

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki bu bilgisayar "ortalama üstü" değil. Ortalama bir bilgisayar. Hatta günümüz için orta-alt seviye bile denebilir. Kötüleme gibi anlaşılmasın ben de hayatımda hep bu seviye bilgisayarlar kullanıyorum ama bunun bilincinde olup ona göre performans beklentisine girmek çok önemli.

Soruna gelirsek tabii ki normal değil. Görev yöneticisinde bileşenlerin grafikli gösterildiği kısmı arka planda açıp yapacağınız işleri o şekilde yapın. Herhangi bir takılma-kasma-donma durumunda grafiklere bakarak hangi bileşenin kullanımında tuhaflık olup olmadığına bakın.

Örneğin RAM kullanımı aşırı üst seviyelerde ise böyle bir soruna sebep olabilir. Veya Bitdefender gibi saçma sapan bir antivirüs programı varsa ondan kaynaklı olabilir. Bu tarz sorunlar genelde disk kaynaklı oluyor gibi onu da söyleyeyim.

Temiz bir Windows kurulumu yapmanı şiddetle tavsiye ederim. Ve uzun süredir yapmadıysan laptopun içini temizleyip macununu yenileyebilirsin.
Estağfirullah hocam. Yine de Türkiye şartlarında bana kalırsa ortalama-ortalama üstü gidip gelecek bir şey. Yine de çok beklentim yok piyasadaki ürünlere bakarak ama 22k verip aldığım alette youtubeda donmasın isterim açıkçası.
Grafikleri incelediğimde çok fazla atlama zıplama olmayan bir grafik var bellek için.
Hiçbir şekilde anti-virüs programı türevi şeyler kurmadım. Freedos almıştım bilgisayarı technopatın win10 kurma kısmındaki her şeyi eksiksiz yapmıştım.

Değerler bu şekilde.

Dosya Ekleri

• asdas.png
    asdas.png
    52,6 KB · Görüntüleme: 56
Hocam bellek kullanımı bayağı fazla duruyor. Tabii artık Chrome bile 8 GB belleğe burun kıvırıyor. Ondan kaynaklı olabilir. Yine de çok büyük oyunlar oynamayıp PC'yi çok aşırı kullanmıyorsan bellek eklemeye çok da değmez bence.

İşlemler kısmından belleğe tıklayarak arka planda en çok canına okuyanlardan kurtulmaya çalışın. Chrome'u kapatsan dahi arka planda çalışmaya devam ettiğine dair bir ayarı vardı, onu kapatın. Şu Unlost'un meşhur Windows optimize videolarında vardı. Oradaki diğer şeyleri de yapabilirsin.

Ayrıca dikkatimi çekti, Nvidia denetim masasından sadece Nvidia grafik işlemcisini seçtiğini söylemiştin ama herhalde Windows onu algılamamış ki resimde görüldüğü üzere Intel grafik işlemciyi kullanıyor. Ona da daha detaylı bakabilirsin kolay gelsin.

Geri
Yukarı