ASUS TUF RTX 3070 sıcaklık değerleri normal mi?

Morhann

Femtopat
Daha fazla  
Herkese tekrardan selam. Pazartesi günü TUF 3070 ile ilgili bir konu açmıştım. Bahsi geçen kartı gidip kendim test ederek aldım. FurMark'ta 8X MSAA'da 1920x1080 de yaklaşık 7.5 8 dakikada Max 74 derece gördü. Yaklaşık 1 dakika ara verip Techpower ile bu sefer 0X MSAA da 10 dakika kadar tekrar FurMark testi başlattım bu sefer 79 dereceleri gördüm. Kartı aldım ve kartın 1 sene garantisi olduğundan dolayı içini açıp macun ve ped yenileme yapamadım. Kartı taktım ve PUBG'ye girdim kontrol amaçlı baktığımda 80-81 dereceyi gördüm. Daha sonra tabii sıcaklıklar 45 50'lere düştü. Şimdi genel olarak ara ara kontrol ettiğimde sıcaklık bazen 70-75'lere kadar çıkıp geri 50-55'lere hatta 40'lara düşüyor. Bu durumlar normal midir? Sıcaklık değerlerini düşürmek için UV yapmaya gerek var mı? Bu şekilde kullanmamın bir zararı olur mu? Konuyla alakalı fan hızları ne olmalı ne kadar voltage da çalışmalı bunları tam bilmiyorum. Daha tecrübeli ve bilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Anlayan varsa NVIDIA ile alakalı da birkaç sorum olacak. Şimdiden teşekkürler :)

Ben de asus tuf rtx 3070 v2 var bende ki kart full yükte 2k çözünürlükte 65 dereceyi geçtiği hiç olmadı 1.5 - 2 yıldır kullanıyorum.

Hiç furmark testi yaptınız mı hocam birde sıfır mı aldınız kartı ?
evet ilk cıktıgında sıfır almıstım. Hem furmark hemde suan popüler tüm oyunların hepsinde görebildigim max değer 65 derece. Bir çok oyunda 60-61 de geziyor. Warzone gibi, rdr2 gibi. Bütün ayarlarım 2k hem oyunlarda hem furmarkda.

Hiç furmark testi yaptınız mı hocam birde sıfır mı aldınız kartı ?
senin aldığın değerler çok yüksek muhtemelen madencilik için kullanılan kartlardan birtanesi.

evet ilk cıktıgında sıfır almıstım. Hem furmark hemde suan popüler tüm oyunların hepsinde görebildigim max değer 65 derece. Bir çok oyunda 60-61 de geziyor. Warzone gibi, rdr2 gibi. Bütün ayarlarım 2k hem oyunlarda hem furmarkda.

senin aldığın değerler çok yüksek muhtemelen madencilik için kullanılan kartlardan birtanesi.
evet çok yormamakla birlikte dönem dönem mining yapıldığını söyledi aldığım kişi.. sadece değerler zarar verir mi onu merak ediyorum.. bu şekilde kullanmam sakıncalı mı bilemedim

Performansda düşüklük olabilir. Ekran karti ve islemci bunlar yüksek sicakliklarda calistiklari mhz düşer buda performans dusuklugu demektir.

Zararı olmaz, çok sıcak çalışmıyor fakat mümkün oldukça 80 dereceyi geçirmemeye çalışın bence. Kasanız nedir? Kasaya duruma göre fan ekleyerek daha serin tutabilirsiniz diye düşünüyorum. Kasanız iyiyse garanti kapsamında termal bakımları yaptırmanızı öneririm. Madencilikten ötürü termal macun ve ped değişimi iyi gelecektir.

Zararı olmaz, çok sıcak çalışmıyor fakat mümkün oldukça 80 dereceyi geçirmemeye çalışın bence. Kasanız nedir? Kasaya duruma göre fan ekleyerek daha serin tutabilirsiniz diye düşünüyorum. Kasanız iyiyse garanti kapsamında termal bakımları yaptırmanızı öneririm. Madencilikten ötürü termal macun ve ped değişimi iyi gelecektir.
Kasam Powerboost VK-T01B modeli kasanın totalde 4 fanı mevcut önü mesh model.. Fakat sanırım biraz küçük geliyor.. 3 fanlı modele geçince kasa çok daraldı.. Sıcaklıklar bazen oyun oynarken 81 82 dereceleri görüyor ve tekrar düşüş sağlıyor. Ara ara bu şekilde 80 civarı dereceler görmesi normal midir ? Yani şimdiye kadar max 82 gördüm.. Garantiye yollayıp macun ve ped değişiminin aciliyeti var mıdır sizce ? Detaylı yorumunuz için teşekkür ederim

Geri
Yukarı