ASUS TUF RX 6900 XT'de Yüksek Coil Whine sesi

tayfuncimen

Centipat
Daha fazla  
Selam herkese,

Yeni almış olduğum ASUS TUF RX 6900 XT kartımı kullanmaya başladığımda bence normalin çok üstünde bir bağırma yaptığını fark ettim oyunlarda 70-80 FPS üzerinde. Bilgisayar çığlık atıyor gibi kasam masanın altında olmasına rağmen. ASUS servisine yönlendirdim onarım için ancak standardın altında dendi belki de hiç bakmadılar bile coil whine yazdığı için bilemiyorum orasını ama standart dedikleri desibel nedir ve benim yaşadağım nasıl bunun altında kalıyor inanılmaz rahatsız edici salonda ve odada kullanım için. Bu sorunu çözmek için neler yapmalıyım? PSU böyle bir şeye yol açar mı? Açarsa nasıl bir PSU almalıyım uyumlu olması adına veya kasa ile çözülebilir mi sesi kesecek şekilde? Nasıl bir yol izlemeliyim daha sessiz bir deneyim için? Parçalarım mı uyumsuz acaba diye düşünüyorum ses ondan dolayı çıkıyor olabilir mi?

İşlemci: AMD 5 5600X
Kasa: Zalman Z3 Plus
Anakart: MSI B550M A Pro
PSU: Cooler Master MWE 750W MPE-7501-ACABW

Coilwhine sorununun kesin bir çözümü yok maalesef. Bende aynı ekran kartını kullanıyorum. Eski ekran kartım aorus 1080ti idi oc ile 270 watt güç çekiyordu ancak coilwhine yoktu. High Power 750 watt Gold PSU'dan kaynaklandığını düşünüyordum ancak alakası bile yokmuş. FSP Hydro G 1000 watt Gold PSU ile yine aynı ses var. 750 watt ile de undervolt yapınca ses neredeyse kesiliyor. PSU değiştirmek fazla maliyetli bir iş ki garantisi falan da yok. Üst düzey PSU kullanıp bu sorunu yaşayanlar var. Yap undervolt keyfine bak. Boşa para harcama. 1080 mv 2300 mhz ile kullanıyorum 7-10 derece serin çalışıp 50-100 watt arası daha az güç tüketiyor ve sadece %3-5 fps kaybı var. Bunun için 4-5k arası para harcamaya değmez.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı