ASUS VG249Q değerlendirme ve ayarlar

Wishera

Decapat
Yer
mersin
Daha fazla  
Meslek
elektrik ve elektronik
Merhaba. Monitör elime geçti. İlk izlenim olarak monitörde herkeste olan şikayetlerin tahmin ettiğim gibi kullanıcı taraflı olduğunu fark ettim. Yani ürün gelip çalıştırdıktan sonra sarımsı ekran geliyor diyenler, ya da karanlık sahnelerde karelenme bulutlanma sorunu var diyenler. Renkler iyi değil canlı değil diyenler, hepsine cevaben bu değerlendirmeyi hazırladım.

1- Monitörde sarımsı renk var diyenler renk kısmına gelip renk sıcaklığı kısmını normale ya da soğuk olarak değiştirsin. Her modda uygulamayabilirsiniz.
2- Karanlık sahnelerde bulutlanma karelenme var diyenler sinema moduna alıp aynı sahneyi yenileyip baksın sıfırlıyor direk karelenmeyi.Yani müzik ve film için bu mod.
3- Renkler canlı değil diyenler renk doygunluğu ile oynayabilirsiniz ama bence renklerin ne kadar güzel oldugunu MOBA Mod'u acıp bakarak aslında renklerin kısıldığını fark edebilirsiniz. Renk ayarları için gözünüze göre renk doygunlugu ve kontrast ayarlarından yapabilirsiniz. Ben NVIDIA ekran kartından color vibranceı 60'a aldım, harika oldu. 70 ve 80 cok renkli geliyor.

Değerlendirmem.

+
Monitörle PUBG'ye girip test ettim, şunu diyebilirim ki TN paneli aratmadı bana. Akıcılık harikaydı ayrıca G-SYNC harika calısıyor. En ufak titreme yok. Monitörü ekran kartıyla tam uyumlu hale getirdiğinden önceki monitörümden yola cıkarak fark ettim. Değişikliği büyük ölçüde hissettim gerçekten.

+ Abi adamlar hoparlör koymuş, harika ya. Ses kalitesi güzel, ses yüksekliğide bir oda içinde film ve müzik için ideal gerçekten. Fiyatına göre beklentimin üstünde çıktı.

+ Ölü piksel ghosting gibi seylere rastlamadım inanin önceki monitörümde o kadar cok gördüm ki bu monitör ilaç gibi geldi. Işık sızması ben fark etmedim ama var diyenler sanırım testlerde cok detaylı bakınca azıcık sağ üst köşede var diyenlere katılıyorum.

+ Shadow Boost gerçekten harika iş çıkarıyor, özellikle oyunlardaki karanlık sahneleri 1-4 seviyeye kadar arttırabiliyorsunuz.

+ Monitörün ekranına dokunun vurun parmağınızı ekranın herhangi bir yerine bastırın, hiçbir şekilde ekrana bir şey olmuyor. Müthiş.

- Monitörün bence tek eksi yanı kutudan HDMI çıkması ve menü için bir yazılım olmaması ama buna rağmen menüde çok rahat dolaştığımı söyleyebilirim.

Son olarak sormak istediğinizi bu konu üzerinden sorarsanız musait oldukça yanıt vermeye çalışacağım.
Monitöre puanım.
Kalite ve akıcılık 10/9.5
F/P * * * * *

Dosya Ekleri

• IMG_20210402_132947.jpg
    IMG_20210402_132947.jpg
    138,6 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG_20210402_132952.jpg
    IMG_20210402_132952.jpg
    96,8 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_20210402_133001.jpg
    IMG_20210402_133001.jpg
    96,2 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG_20210402_133001_1.jpg
    IMG_20210402_133001_1.jpg
    103 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20210402_170102.jpg
    IMG_20210402_170102.jpg
    60,8 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_20210402_170209.jpg
    IMG_20210402_170209.jpg
    119,7 KB · Görüntüleme: 59
Ben de bu monitörü 2 aydır kullanıyorum. Size katılıyorum tüm konularda. Çok memnunum monitörden. Umarım sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam ederiz :)

Display Port kablosu ben daha almadım. G-SYNC çok farkediyor mu? Sizce almalı mıyım? Hangi kabloyu önerirsiniz?

Ben de bu monitörü 2 aydır kullanıyorum. Size katılıyorum tüm konularda. Çok memnunum monitörden. Umarım sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam ederiz :)

Display Port kablosu ben daha almadım. G-Sync çok fark ediyor mu? Sizce alınır mı? Hangi kabloyu önerirsiniz?

Güle güle kullanalım inşallah. Kesinlikle çok fark ediyor bir an önce almanı tavsiye ederim G-Sync bu dönemde olmazsa olmaz bir teknoloji. Monitörü alırken çekindiğim tek şey G-Sync'nin uyumlu çalışmayacağını düşünmemdi. Neyseki sorunsuz bizzat 4 saat PUBG oynadım monitörle ekran kartı tam uyumlu çalışıyor.

Son düzenleme:
Güle güle kullanalım inşallah. Kesinlikle çok fark ediyor bir an önce almanı tavsiye ederim G-Sync bu dönemde olmazsa olmaz bir teknoloji. Monitörü alırken çekindiğim tek şey G-Sync'nin uyumlu çalışmayacağını düşünmemdi. Neyseki sorunsuz bizzat 4 saat PUBG oynadım monitörle ekran kartı tam uyumlu çalışıyor.
Hangi kabloyu aldınız siz?

Geri
Yukarı