ASUS VG27AQ3A 8 bit 180 Hz vs 10 bit 120 Hz

ESTHEBAN

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-Intel I7-13700Hx
-Rtx4060 Laptop GPU
-32 GB Ram
-1 TB SSD
-Asus Tuf VG27AQ3A Monitör
-Steelseries APEX 3 TKL Klavye
-Razer Deathadder V2X Hyperspeed Mouse
Monitör
Asus VG27AQ3A
Merhaba. Başlıkta da gördüğünüz gibi kısa süre önce Asus Tuf Gaming VG27AQ3A monitör satın aldım. Fakat bir forumda gördüğüm kadarıyla monitörü 120 Hz'ye çektiğim zaman 10 bit ibaresinin çıktığını gördüm. Sizce Hz'den kaybedip renk doğruluğuna vermek ne kadar mantıklıdır? Gözle görülür bir etkisi olur mu? Ayrıca HDR desteği de olan bir monitör. Açtığım zaman Windows renklerinde biraz gama kaybı gördüm fakat HDR videolarda çok başarılı renkler gözüküyor. Toparlamak gerekirse başlıkta da yazdığım gibi 10 bit 120 Hz mi yoksa 8 bit 180 Hz mi? Ayrıca bu monitörde 10 bitte HDR kullanmak mı kullanmamak mı? Hepinize iyi sosyaller diliyorum.

Oyun çok da önemli değil aslında, oynasam da Horizon, Alan Wake 2, Lies of P gibi aslında FPS değil de görüntünün önemli olduğu oyunlar oynuyorum. Fakat merak ettiğim konu, renk kazancı Hz'den düşürmeye değecek kadar var mı?

Oyun çok da önemli değil aslında, oynasam da Horizon, Alan Wake 2, Lies of P gibi aslında FPS değil de görüntünün önemli olduğu oyunlar oynuyorum. Fakat merak ettiğim konu, renk kazancı Hz'den düşürmeye değecek kadar var mı?

10 bit + HDR ile gözle görülür bir fark olabilir. Kendiniz deneyip karar verebilirsiniz Yine de hikayeli oyunlarda 10 bit, 120Hz daha mantıklı.

10 bit + HDR ile gözle görülür bir fark olabilir. Kendiniz deneyip karar verebilirsiniz Yine de hikayeli oyunlarda 10 bit, 120Hz daha mantıklı.
Peki HDR Açtığımda özellikle Windows'un koyu temalarında gözle görülür bir renk açılması oluyor. Bu normal midir sizce? Hatta SS aldığımda bile belli oluyor. Bakın şöyle:

HDR Açık hali:
HDR Açık.png

HDR Kapalı Hali:
HDR Kapalı.png

Geri
Yukarı