Atatürk'ün ağzından Türkiye-Sovyetler Birliği dostluğu:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Böyle bir söylenti var ama araştırdığım kadarıyla komünisti diyebiliyorum yoldaş.

Atatürk, 4 Ocak 1922'de Lenin'e ikinci mektubu gönderdi ve mektupta kapitalizm ile emperyalizmi aynı kefeye koydu:

"Türkiye Rusya’ya, bilhassa son birkaç ayın Rusyasına Batı Avrupa’ya olduğundan çok daha yakındır. Memleketlerimiz arasında bir diğer ve daha mühim benzerlik, bizim kapitalizm ve emperyalizme karşı mücadelemizde yatmaktadır. Sizi temin ederim ki, Sovyet Rusya’ya karşı doğrudan veya dolaylı olarak asla hiçbir anlaşmaya ve ittifaka dahil olmayacağız."

Lakin Kurtuluş Savaşı başarıyla neticelendikten sonra Türkiye hızlı bir şekilde liberalleşmeye ve batıcılığa gitmiş, "şark" mefkuresinden "garp" mefkuresine hızlı bir dönüş yapılmıştı.

1923 İzmir İktisat Kongresi'nde yaptığı "Zannolmasın ki, ecnebi sermayesine hasımız; hayır..." konuşması ve 1935 İzmir Fuarı'nda yaptığı "Fertlerin hususi teşebbüslerini ve şahsi kabiliyetlerini esas tutmak..." konuşmasıyla liberal bir ekonomi istediği ortaya çıkmıştır.

Öyle ki, Kemalist devrim, Sovyetlere göre artık bir kitle hareketinden çok mutlak kapitalizm olmuştu. Stalin, Mao, Ho Şi Minh gibi sosyalist liderler de Atatürk'ün "diktatör", Kemalizm'in "kapitalist" olduğunu öne sürüyorlardı. Onlara göre Kemalist devrim bir burjuva hareketi olmuştu.

Bütün bunlar göz önüne alındığında Atatürk, sosyalizme meraklı değildi. Bolşevikler hakkında Atatürk'ün sözleri şunlardır:

"Bolşeviklerin kendilerine mahsus birtakım esasları, bakış açıları vardır. Ben şahsen bütün vuzuh ve teferruatıyla bunlara vakıf değilim..." (Taha Akyol, Ama Hangi Atatürk, sf. 215)

Yani, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı sırasındaki bütün sol yanlısı konuşmaları, onun pragmatizminin, ülke menfaati için gerekeni yapma düşüncesinin bir ürünüdür. Atatürk için Sovyetler, "düşmanlarının düşmanları"dır.

Stalin'de yüzbinlerce Yahudi'yi sürdü veya öldürdü, bu onu Nasyonel Sosyalist yapar mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Küba konusunda ağzının payını verdim hala nasıl konuşabiliyorsun manipülatör?
Küba konusunda kendiniz sosyalizmin "kazanımlarının" sorunlu olduğunu söylediğiniz için devam etmedim ben de yazmaya. Bu akıl yürütmeyi yapamamış olmanız benim sorunum değil, ben yaptığınızı varsaydım. Bürokrasinin büyüklüğünden, mülkiyetin yasaklanmasından, Castroların başarısız bir politikada ısrarcı olmalarından siz bahsettiniz. Bunlarda sorun göremiyorsanız kendi probleminiz.

Attığınız linkten yola çıkarak da manipülatörün kim olduğu gayet açık bence.

Küba konusunda kendiniz sosyalizmin "kazanımlarının" sorunlu olduğunu söylediğiniz için devam etmedim ben de yazmaya. Bu akıl yürütmeyi yapamamış olmanız benim sorunum değil, ben yaptığınızı varsaydım. Bürokrasinin büyüklüğünden, mülkiyetin yasaklanmasından, Castroların başarısız bir politikada ısrarcı olmalarından siz bahsettiniz. Bunlarda sorun göremiyorsanız kendi probleminiz.
Ben böyle bir şey demedim. Onları diyen sendin şimdide çarpıtıyorsun.

Attığınız linkten yola çıkarak da manipülatörün kim olduğu gayet açık bence.
Siyaset ile manipülasyonu ayırt edememen bunun siyaset olduğu gerçeğini değiştirmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı