Ateist olduğunuzu ailenize nasıl açıklarsınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de Agnostiğim ancak bu zamana kadar aileme söylemedim, söylemeyide düşünmüyorum.
Kendi aileni bizden daha iyi bilirsin, ona göre kararını ver. Anlayışla karşılayacaklarını düşünüyorsan açıklayabilirsin, düşünmüyorsan o topa hiç girme.

Bir kere denemek istemiştim, fakat ailemden sert tepki almıştım. Bir kuzenim dışında tüm aile benden nefret edecek hale gelecektim. Sonra ise maalesef "müslüman oldum" diye yalan söyledim.

Son düzenleme:
Ailenizin müslüman olduğunu ve fikirlerinin artık kalıplaştığını, ne yazık ki "Müslüman değilse ne hali varsa görsün." Dediğini hayal edin. Size sürekli zorla namaz kıldırtmaya çalışan, bilimsel bir şeyler söyleyince direkt "Oğlum bunlar ameriganın oyunları." Dediklerini düşünün. Belki çok çekilmez olduklarını düşünebilirsiniz ama ne de olsa onlar benim ailem. Küçüklüklerinden beri böyle büyümüşler ve benim onları suçlayıp dışlamaya hakkım olduğunu düşünmüyorum.
Bizim aileyi tarif etmişsiniz. İbadete zorlamaları hariç tabii. Böyle oldukları için ayrı odada duruyorum. Daha bu sabah 5G hakkında komplo teorilerini konuşuyorlardı.

Başta WhatsApp fotoğrafımı değişerek ipucu verdim. Sonra neredeyse hepsinin yüzüne söyledim. Bir kısmı ikna etmeye çalıştı hatta babam yukarıda dediğiniz gibi dedi. Tabii babam sonra bu tavrını bıraktı. Ara ara bazıları ikna etmeye çalışıyor ama artık yemem.

Tabii ben yalan atmayı sevmediğim için bunu saklamak çok huzursuz etti.

Çoğunun yaptığı gibi ibadetsiz yaşayarak da gayet müslüman gibi gözükebilirsin. Ailenin zorlamalarına karşı çıkabilmek için ateist olduğunu söylemen sana faydadan çok zarar getirecektir. Bu yüzden cesaretin olsa dahi bunu ailene söyleme.

Dinde zorlama olmadığı hikaye. Ailen ve sosyal çevren sana her türlü psikolojik şiddet uygulayabilir, en iyi ihtimalle de senin cehenneme gideceğini düşünerek kendilerini boş yere üzecektir. Tanrı olsam seni asıl aileni bu duruma soktuğun için cezalandırırdım.

Çoğunun yaptığı gibi ibadetsiz yaşayarak da gayet müslüman gibi gözükebilirsin. Ailenin zorlamalarına karşı çıkabilmek için ateist olduğunu söylemen sana faydadan çok zarar getirecektir. Bu yüzden cesaretin olsa dahi bunu ailene söyleme.

Dinde zorlama olmadığı hikaye. Ailen ve sosyal çevren sana her türlü psikolojik şiddet uygulayabilir, en iyi ihtimalle de senin cehenneme gideceğini düşünerek kendilerini boş yere üzecektir. Tanrı olsam seni asıl aileni bu duruma soktuğun için cezalandırırdım.
Kandırmak da yanlış değil mi? Bir yandan acı çektirmek amacıyla mı yapıyoruz?

Gerçekleri söylemek acı çektirmekse onlara daha çok acı çektireceğim. Yapacak bir şey yok.

Son düzenleme:
Kandırmak da yanlış değil mi? Bir yandan acı çektirmek amacıyla mı yapıyoruz?

Kişiden kişiye göre değişebilir. Menfaatin olan bir konuda birilerini kandırmaktan ziyade, inanma zorunluluğunun bulunmadığı bir dinden ayrıldığını saklı tutuyorsun. İtiraf etmektense bunu daha makul görüyorum.

Neden birisine açıklama ihtiyacı duyuyorsunuz ki. Bu gösteriş merakından ya da kendini rasyonel olmayan yollar kullanarak ispatlama çabasından sıyrılın artık lütfen.

Kişiden kişiye göre değişebilir. Menfaatin olan bir konuda birilerini kandırmaktan ziyade, inanma zorunluluğunun bulunmadığı bir dinden ayrıldığını saklı tutuyorsun. İtiraf etmektense bunu daha makul görüyorum.
Kişinin dine inandığını düşünüp görevlerini yerine getirmemek de üzüyor. İki tarafı da sıkıntılı. En azından gerçekleri bilmeleri daha iyi bence.
Neden birisine açıklama ihtiyacı duyuyorsunuz ki. Bu gösteriş merakından ya da kendini rasyonel olmayan yollar kullanarak ispatlama çabasından sıyrılın artık lütfen.
Ateist olursanız bunun gösteriş olup olmadığını anlarsınız. Kendi adıma konuşursam kimseyi kandırmak istemiyorum.

Kişinin dine inandığını düşünüp görevlerini yerine getirmemek de üzüyor. İki tarafı da sıkıntılı. En azından gerçekleri bilmeleri daha iyi bence.
Gerçekleri aileme söylesem tüm aile beni istemez ve nefret ederler.

En iyisi söylememek.

Kimseye bir şey açıklamak zorunda değilsin dostum. Ben küçüklükten beridir ateistim ancak şu an bile bilmiyorlar. Ancak benim dine bağlı biri olmadığımı çok iyi biliyorlar. Din insanın kendi içerisinde yaşaması gereken bir şey olduğuna inanıyorum.
Siz müslüman olmadığınız için insanların dinini içinde yaşamasını istiyorsunuz fakat sizin dediğiniz seküler sistem islamla uyumlu değil :)

• Beğen
İfadeler: acv
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı