Avrupa & Türkiye & Düşünceleriniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Semih Demir

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yine memleketimi yönettiğini sanan adamlar yüzünden bende memleketimi kötülüyor gibi hissetsem de görmezden gelemiyor ve bir süreden sonra paylaşma gereği duyuyorum sürekli. Evet, ister sağcı ister solcu ne olursak olalım. Ben bir Türkçü olmama rağmen ülkemin bu halde olmasından şikayetçiyim, beğenmediğimiz, gavur, kafir, sapkın Avrupa dediğimiz her alanda bizden daha iyi. Bakınız, asla Avrupa'yı, batı medeniyetini övmek gibi bir amacım yok. Avrupa'dan ve Batı medeniyetinden nefret ederim, ama dürüst olalım. Tarihte ne kadar masum olmasalarda konumuz geçmiş değil gelecek. Bakıyorsunuz ki insanlar huzurlu ve mutlu, Türkiye'de görebileceğiniz bir çok şey yok, insan hakları diye bir şey var, insancıllar örnek verelim bir turistle çok kolay iletişime geçebilirsiniz ama 1TL için adam öldüren aptallarla dolu bir ülkede kimseyle konuşamıyoruz. Çoğunluk spor ile meşgul, yaşam tarzları, hayatları rahat. Devlet burada ki gibi ''Devleti millet ayakta tutar!'' düşüncesiyle halkından deli gibi para çekmiyor, vergiler Türkiye'ye oranla çok az. Bakın tamamen gerçekler! Ya peki 3. dünya ülkesi Türkiye? Evet, 3. dünya ülkesiyiz kabul etmemezlik yapma dostum, inan böyle yapma üzme beni. Neyimiz var ki bizim? Artık kas gücünün, asker sayısının bir önemi yok ki! Bir tuşla binlerce kişiyi yok edebilecek kapasiteye sahipler. Ya biz? İzdivaç programlarımız, aşk içerikli diziler filmlerimiz, düşük bütçeli cin senaryosu dışında hiç bir senaryo üretemeyen korku filmlerimiz, 20-30 yıl okuyan gençlerin 2-3 milyar maaşına bile fazla denilmesi. Eski Türkiye'de sağcısının solcusunun üzüntüsü şehit haberleri idi, evet inanmayacaksın ama böyleydi. Artık birbirimize kırılmışız, insancıl olalım derken karşıdaki kişiden daha sinirli oluyoruz, barışçıl değiliz, trafikte adam öldürecek kadar kendimizi kaybediyoruz, ve bunlara rağmen ''Batı bizi kıskanıyor!'' ve ilave olarak ''Osmanlı geri geliyor'' deme kardeşim! Ben ecdad düşmanı değilim, Türk'üm, Türkçüyüm. Ama anla beni ne olur, bak şu memleketin haline. Elbet daha fazla güçlü Türkiye istiyorum ve istiyoruz, ama yok. Yolsuzluklarla, hırsızlıklarla anılan bir Türkiye var. Gözlerimle yapılan yolsuzlukları gördüğüm için ''adamlar çalışıyor'' deme kardeşim, ne olur insancıl olsak, beğenmediğimiz sevmediğimiz Avrupa kadar insanımıza değer versek. Ne olur? Bin bir metroya, ne görüyorsun? Herkesin elinde telefon, bundan bir kaç yıl önce bindiğinde az çok kitap görürdün. Kapitalizm esir almış bizi, tamam telefon illaki kullanılacak ama neden kitaplara değer vermiyoruz, her duyduğumuza inanıyoruz? Bilgisiz, cahil ve kültürsüz insanların peşinden neden gidiyoruz? Niye böyle memleketimiz var? Düzelecek mi Türkiye? Düzelecek mi insanlarımız? Siz de düşüncelerinizi belirtin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle dua ile başlamak istiyorum. Allah devletimizi ve milletimizi kimseye muhtaç etmesin, bizlere güç, kuvvet versin ve içimizdeki vatan hainlerine göz açtırmasın. Her şeyde umut vardır. Ben inanıyorum ki ülkemiz çok değil kısa zamanda dünyanın süper gücü olacak. Şu an da olduğu gibi bütün ülkeler korku ve endişeden yerlerinde duramayacak inşallah.

Çoğu insan halen geçmişe sıkışmış durumda ve günümüzü sadece geçmişle karşılaştırarak, günümüzün "iyi" durumda olduğunu ve bu günümüzü "iyi" yapanın yönetim olduğunu düşünüyorlar. Geleceğin daha iyi olma ihtimalini göz önünde bulundurmadan durumundan memnun olup sadece aldığı ücretini, parası halk tarafından ödenen vergilerle ödenerek Japon' lara yaptırılan köprüleri, Avrupa ile kıyaslanamayacak kadar berbat yolları görerek gelişme olarak sayıyorlar. Avrupa insanı daha sosyal ve aktif hayat geçirebilir. Büyük bir birlik var Avrupa Devletleri arasında buda güvenlik konularında ortak fikirli hareketler sergileyerek sonuçları her ne olursa olsun Avrupa Birliği ülkelerinin çıkarını, güvenliği sağlar ve bunun sonucunda insanların hayatta kalmaya çalışma evresini düşünmelerine gerek kalmadan hayatını yaşayabilmesine olanak sağlar. Fakat ülkemizde durum böyle değil herhangi bir birlik dahi yok (sadece sözle varsayılan birlikler), konumsal yada maddi çıkarlar uğruna halkın güvenliği, ülkenin güvenliği yok sayıldığı için bizim önceliklerimiz daha çok hayatta kalmak üzerine. Ülkeye en çok zarar verenler aslında hiç zarar vermiyor gibi görünenler.

@Semih Demir Yazınızda Avrupa ile ilgili bazı yanlış genellemeler olsa bile(Vergilerle ilgili kısım örnek olarak) yazınızı beğendim ve büyük kısmında haklı buluyorum. Hele ki batı veya kuzey avrupa hakkında konuşursak, hayat şartlarının, sağlık ve kültürel hizmetlerin bizim 30-40 kat ilerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Ne yazık ki betondan apartmanlar avmler yapıp asfalt yollar döşemeyi medeniyet olarak adlandırıyoruz. Avrupa'da ise yeşil alanları nasıl arttırırız, yolların altına güneş paneli koysak elektriği ordan üretsek derdindeler. Yazık. Üzülüyorum ülkem için.

@Silinen üye Öncelikle umarım dualarınız gerçekleşir diyeyim. Ama size katılmadığım nokta şu. Hala süper güç olup dünyaya korku ve endişe salmaktan bahsediyorsunuz. Hatta şu an da durumun bu olduğunu söylemişsiniz. Üzgünüm ama kimsenin bizden korktuğu, çekindiği falan yok. Çoğu avrupalı haritadaki yerimizi öğrenmeye bile tenezzül etmiyor. Develere binen, alkol kullananı asan, kadınları taşlayan, cahil bir millet olarak görüyorlar. Benim istediğim korku salmak falan değil. Kıskanılmak. Umarım öyle gelişmeler olur ki teknik ve bilim alanlarında, insanlar korkmak yerine kıskanırlar ülkemizi. Özenirler keşke onlar gibi olsak, onlar gibi rahat yaşayabilsek derler. Benim temennim bu :)

İyi akşamlar dilerim.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugün canımı çok sıkan bir olay yaşadım. En sevdiğim arkadaşlarımdan birkaçıyla geziyorduk. Daha sonra belediyenin yaptığı şu spor aletlerinde oturduk konuşuyoruz. Daha sonra yaşı 35-40 arası birkaç bayan geldi ve çalışmaya başladı. Biz de kalktık. Hem de kalkarken arkadaş uyardı kalk gidelim diye. Neyse ben de kalktım. Yolda giderken konuşmaya başladılar çok şaşırdım.'' Bu aralar da kadınlar çok sapıtmış üstleri başları açık böyle spor mu yapılır ''işte bildiğiniz erkek konuşmaları , küfürler saçma sapan amaçlar.
Yemin ediyorum o anda tiksindim onlardan her gün gazetelere çıkan tecavüz olaylarını yapan kişileri gördüm sanki bir anda karşımda. Sordum onlara '' ee sende kadına niye bakıyorsun spor yaparken? '' sustu kaldı. Arkadaş ne kadar içi çürümüş insan varmış derken bu insanların bu kadar yakınımda olduklarını görememek beni çok üzdü. Amacı farklı olan insan kendini belli eder zaten. Kadınlar geldiğinde ben fark etmemiştim onları , hem ayrıca güzel bir muhabbet de vardı. Tabi arkadaşlar düzgün insan, doğru müslüman hemen ayrıldık ordan. Daha sonra da arkadan küfürler, evli çocuklu kadınların arkasından. REZİLLİK . Sanırım bir daha arkadaşlığımız eskisi kadar sağlam olmayacak.

Bu konuyla alakası yok ama özür diliyorum. Ben konu açmak istiyorum ana nerden açıcam 10 dk dır bulamadım

Bu konuyla alakası yok ama özür diliyorum. Ben konu açmak istiyorum ana nerden açıcam 10 dk dır bulamadım
Hocam alttaki resimlerde göstermeye çalıştım. Yazarak da anlatayım. Sosyal'e geliyoruz önce. Orda kategoriler var. Ben o kategorilerde Iphone bölümünü seçtim. sonra sağ yukarda yeni konu aç butonu çıktı. Ona basarak açabilirsin. Sen hangi alanda konu açacak isen ilk başta o kategoriyi seç.
Adsız.png Adsız1.png

@Semih Demir Yazınızda Avrupa ile ilgili bazı yanlış genellemeler olsa bile(Vergilerle ilgili kısım örnek olarak) yazınızı beğendim ve büyük kısmında haklı buluyorum. Hele ki batı veya kuzey avrupa hakkında konuşursak, hayat şartlarının, sağlık ve kültürel hizmetlerin bizim 30-40 kat ilerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Ne yazık ki betondan apartmanlar avmler yapıp asfalt yollar döşemeyi medeniyet olarak adlandırıyoruz. Avrupa'da ise yeşil alanları nasıl arttırırız, yolların altına güneş paneli koysak elektriği ordan üretsek derdindeler. Yazık. Üzülüyorum ülkem için.

@Silinen üye Öncelikle umarım dualarınız gerçekleşir diyeyim. Ama size katılmadığım nokta şu. Hala süper güç olup dünyaya korku ve endişe salmaktan bahsediyorsunuz. Hatta şu an da durumun bu olduğunu söylemişsiniz. Üzgünüm ama kimsenin bizden korktuğu, çekindiği falan yok. Çoğu avrupalı haritadaki yerimizi öğrenmeye bile tenezzül etmiyor. Develere binen, alkol kullananı asan, kadınları taşlayan, cahil bir millet olarak görüyorlar. Benim istediğim korku salmak falan değil. Kıskanılmak. Umarım öyle gelişmeler olur ki teknik ve bilim alanlarında, insanlar korkmak yerine kıskanırlar ülkemizi. Özenirler keşke onlar gibi olsak, onlar gibi rahat yaşayabilsek derler. Benim temennim bu :)

İyi akşamlar dilerim.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selamlar hocam. Vergi konusunda yanılmış olabilirim benimle doğruyu paylaştığınız için teşekkürlerimi sunuyorum. :) Ama genel itibari ile bakıldığında çok geriyiz, hayır bizde ve bende isterim 7 cihana hükmeden bir devletimin olmasını ama böyle yolsuzluklarla hırsızlıklarla olmaz. İstanbul'da nefes alınacak yer kalmadı, 50.000'e daire yap 700.000'e sat oldu mu bu? Araplardan zenginlerine parsel parsel sattılar, suriyeli mülteciler çoğaldı. Sözde müslüman hanımefendilerin tesettürleri değişti moda yaptılar. Garip hocam ağlasam mı gülsem mi..

Bugün canımı çok sıkan bir olay yaşadım. En sevdiğim arkadaşlarımdan birkaçıyla geziyorduk. Daha sonra belediyenin yaptığı şu spor aletlerinde oturduk konuşuyoruz. Daha sonra yaşı 35-40 arası birkaç bayan geldi ve çalışmaya başladı. Biz de kalktık. Hem de kalkarken arkadaş uyardı kalk gidelim diye. Neyse ben de kalktım. Yolda giderken konuşmaya başladılar çok şaşırdım.'' Bu aralar da kadınlar çok sapıtmış üstleri başları açık böyle spor mu yapılır ''işte bildiğiniz erkek konuşmaları , küfürler saçma sapan amaçlar.
Yemin ediyorum o anda tiksindim onlardan her gün gazetelere çıkan tecavüz olaylarını yapan kişileri gördüm sanki bir anda karşımda. Sordum onlara '' ee sende kadına niye bakıyorsun spor yaparken? '' sustu kaldı. Arkadaş ne kadar içi çürümüş insan varmış derken bu insanların bu kadar yakınımda olduklarını görememek beni çok üzdü. Amacı farklı olan insan kendini belli eder zaten. Kadınlar geldiğinde ben fark etmemiştim onları , hem ayrıca güzel bir muhabbet de vardı. Tabi arkadaşlar düzgün insan, doğru müslüman hemen ayrıldık ordan. Daha sonra da arkadan küfürler, evli çocuklu kadınların arkasından. REZİLLİK . Sanırım bir daha arkadaşlığımız eskisi kadar sağlam olmayacak.

Katılıyorum kardeşim. Kadınlara zaafımız olabilir ama bu rahatça herkesin karısına kızına bakabiliriz anlamına gelmez. Elbette göz kayması olur ama ben bunu da bahaneden saymıyorum. Benimde bir kız kardeşim var, bugün ben bakarsam yarın da kız kardeşime bakarlar. Böyle düşünüp haraket ediyorum, umarım zihniyetler bu yönde olur.
Ekleyeyim: Ben de Apple Store'a gittim, cihazımı değiştirmek için. Sağolsun çalışanlar o kadar kibar güleryüzlü ki telefonu değiştirmeye gittim ama vakit olsa akşama kadar muhabbet ederim. Adamlardan kültür akıyor, diksiyonları özellikle muazzam. Karşı tarafı incitmemek için herşeyi yapıyorlar. Derken, bir hanımefendi geldi ''Ben Sinem, memnun oldum. Cihazınızın sıkıntısı nedir?'' diye, söyledim baktı inceledi güzel bir muhabbetin ardından anlaştık cihazınızı 2 iş günü içerisinde alabilirsiniz beyefendi dedi, cihazımı aldı ve gitti. Ben de biraz daha takıldım, ortam hoş olduğu için.
Aynı masada başka biri vardı, aşağılamak istemiyorum ama bu kadar mı salak olunabilir? Yahu, oradaki elemanlar o kadar güleryüzlü kibar, bizim beyefendi anlamamakta ısrar ediyor. Çalışana diyor ki ''Sen bana yalan söylüyorsun demek istiyorsun'' Yahu arkadaş, çalışan kişi mütevazi senin sorunun çözmeye çalışıyor adama bir bağırıyor kızıyor güvenlik olmasaydı orada eminim başkalarından dayak yerdi benim canımı o kadar sıktı ki ayrılmak zorunda kaldım. Milletimiz böyle, hoşgörü, adap, sevgi maalesef yok.

Çoğu insan halen geçmişe sıkışmış durumda ve günümüzü sadece geçmişle karşılaştırarak, günümüzün "iyi" durumda olduğunu ve bu günümüzü "iyi" yapanın yönetim olduğunu düşünüyorlar. Geleceğin daha iyi olma ihtimalini göz önünde bulundurmadan durumundan memnun olup sadece aldığı ücretini, parası halk tarafından ödenen vergilerle ödenerek Japon' lara yaptırılan köprüleri, Avrupa ile kıyaslanamayacak kadar berbat yolları görerek gelişme olarak sayıyorlar. Avrupa insanı daha sosyal ve aktif hayat geçirebilir. Büyük bir birlik var Avrupa Devletleri arasında buda güvenlik konularında ortak fikirli hareketler sergileyerek sonuçları her ne olursa olsun Avrupa Birliği ülkelerinin çıkarını, güvenliği sağlar ve bunun sonucunda insanların hayatta kalmaya çalışma evresini düşünmelerine gerek kalmadan hayatını yaşayabilmesine olanak sağlar. Fakat ülkemizde durum böyle değil herhangi bir birlik dahi yok (sadece sözle varsayılan birlikler), konumsal yada maddi çıkarlar uğruna halkın güvenliği, ülkenin güvenliği yok sayıldığı için bizim önceliklerimiz daha çok hayatta kalmak üzerine. Ülkeye en çok zarar verenler aslında hiç zarar vermiyor gibi görünenler.

Ben anlatmaktan sıkıldım hocam. İnanın bunların başardığı tek şey böyle bir zihniyet oluşturmak. 50 yıl uğraşsalar yapamazlardı. 12-14 senede yaptılar, diyor ki bana 2023'ü bekle sen tam zengin olacağız. Kardeşim 2023'e sen cebinde milyarlar, dışarıda araban ile uyanmayacaksın diyorum ama yok. Lozan Antlaşması maddelerini okumamış, zannediyor ki 100. senesinde Türkiye çok zengin olacak. Bu mesela başarıdır hocam. Milyonlarca seçmeni böyle kandırmak bir başarıdır bence. :)

Öncelikle dua ile başlamak istiyorum. Allah devletimizi ve milletimizi kimseye muhtaç etmesin, bizlere güç, kuvvet versin ve içimizdeki vatan hainlerine göz açtırmasın. Her şeyde umut vardır. Ben inanıyorum ki ülkemiz çok değil kısa zamanda dünyanın süper gücü olacak. Şu an da olduğu gibi bütün ülkeler korku ve endişeden yerlerinde duramayacak inşallah.

İnşallah, temennimiz bu yönde. :)

Ben de "Ecdadımız 600 sene dünyaya hükmetti." diyen cahillere sinir oluyorum. Tamam hükmetti de neden yıkıldı? Hiç bunu sormuyorlar. Bu cehaletle biz süper güç olmayı ancak rüyamızda görürüz. Bence toplumumuz AB'ye falan girmeyi de hak etmiyor.

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı