Ayakkabılarımı 2 yıldır çalan kişi

Ayrıca saçma sapan örnekler veriyorsunuz, şort ne alaka, gece ne alaka?
İşlenen suça aptalca bahaneler uyduruyorsunuz. E dışarıda bırakmasaydın diye bir şey mi var? Git bir restorana, masada bir şeyini unut, direkt çalayım. Çıkart kafanı mağaradan, unutmasaydın cahil. Farkında olsaydın. O kadar boş bahaneler ki. Bu bir suç ve şikayet edecek, ceza verilecek. Mevzu bu. Yada gir camiye cumaya, çalayım ayakkabını. Ne de olsa suç değil. Di mi. Göz ardı.
Bu gece geç vakitte şortla dışarı çıkmasaydın demeye geliyor.
Ayrıca saçma sapan örnekler veriyorsunuz, şort ne alaka, gece ne alaka?
Daha bunun ne anlama geldiğini kestiremiyorsan aç bir haber falan izle. Belli ki mağarada kalan tek ben değilmişim.

Son düzenleme:
İşlenen suça aptalca bahaneler uyduruyorsunuz. E dışarıda bırakmasaydın diye bir şey mi var? Git bir restorana, masada bir şeyini unut, direkt çalayım. Çıkart kafanı mağaradan, unutmasaydın cahil. Farkında olsaydın. O kadar boş bahaneler ki. Bu bir suç ve şikayet edecek, ceza verilecek. Mevzu bu. Yada gir camiye cumaya, çalayım ayakkabını. Ne de olsa suç değil. Di mi. Göz ardı.
Ne anlatıyorsun hocam. Futbolcunun işi nasıl gol atmaksa hırsızın işi de çalmak. Bu durumda sen ya önlem alacaksın ya da ayakkabılarını çaldırmaya devam edeceksin. Absürt örnekler verip konuyu sulandırmaya gerek yok. Çalan adam hırsız zaten de 6 defa ayakkabı çaldırana ne diyeceğiz?

İlk yapılan yanlışa kaza, ikincisine hata, üçüncüsüne ise tercih denir. "Fyodor Mihayloviç Dostoyevski"
Daha bunun ne anlama geldiğini kestiremiyorsan aç bir haber falan izle. Belli ki mağarada kalan tek ben değilmişim.
Gerçekten okuduğunu anlamıyorsun sanırım. Neyse iyi forumlar

Çalan adam hırsız zaten de 6 defa ayakkabı çaldırana ne diyeceğiz?
6 defa çaldırana önlem al diyeceksin. Dışarıda bırakma demeyeceksin. Kamera koyacak, kim olduğunu tespit edecek, kanıtıyla şikayet edecek. Suçu önleyeceksin, suçluyu değil. Ayakkabıyı sakladın, suçlu seninkini çalmadı, gitti komşununkini çaldı. E bana dokunmayan yılan bin yaşasın mı demen gerekiyor bu durumda?
Gerçekten okuduğunu anlamıyorsun sanırım.
Okuduğunu anlamayla ilgili bana laf atacak konumda değilsin. Daha ülkenin gündeminden haberdar olmayan bir insanın, kapının önüne konulan ayakkabıyı çalınmasını normal gören bir insanın, konuşmaya bile hakkı yok ya. İşte forumdayız, kurallarda ne yazık ki böyle bir şey yok.

6 defa çaldırana önlem al diyeceksin. Dışarıda bırakma demeyeceksin. Kamera koyacak, kim olduğunu tespit edecek, kanıtıyla şikayet edecek. Suçu önleyeceksin, suçluyu değil. Ayakkabıyı sakladın, suçlu seninkini çalmadı, gitti komşununkini çaldı. E bana dokunmayan yılan bin yaşasın mı demen gerekiyor bu durumda?

Okuduğunu anlamayla ilgili bana laf atacak konumda değilsin. Daha ülkenin gündeminden haberdar olmayan bir insanın, kapının önüne konulan ayakkabıyı çalınmasını normal gören bir insanın, konuşmaya bile hakkı yok ya. İşte forumdayız, kurallarda ne yazık ki böyle bir şey yok.

Zaten suçlu yakalanınca ayakkabıların parasını karşılayacaklar sanki önlemini almadıktan sonra istersen 10 yıl hapse atsınlar başka bir tanesi gelip çalar bu yakalanmış diğerleri yakalanana kadar her gün yeni ayakkabı alırsın bu mantıkla göz göze çaldırmak bu.

Eğer ayakkabı hırsızlığını meslek edinmişse ne yaparsanız yapın aynı şeye devam edecektir. Polise şikayet etsen iki ifade alıp geri bırakacaktır. En iyisi sinirin soğusun istiyorsan, güzelce bir elden geçireceksin bu arkadaşı.

Bizim mahallede bu hırsızın daha profesyonel hali var. Hangi ayakkabı orijinal, hangisi çakma ortalama ayakkabı alınalı kaç gün olmuş hepsini metrelerce öteden anlar ona göre çalar. Hatta istediğin bir ayakkabı varsa resmini gösteriyorsun. Bütün şehirdeki apartmanları günlerce gezer ne yapar eder onu çalar getirir. Öyle de işine sağdık bir insan :). Çok suç üstü yapıp yakalamışlar. Bir işe yaramıyor ki adam hala dışarda, aynen işine devam ediyor. Hatta şuan bile işinin başındadır. Özel sipariş yoksa pahalı kutusundan yeni çıkmış ayakkabı arıyordur.

Bence en güzeli arkadaşı döv yada dövme orası sana kalmış. Git görüntüleri, kanıtları artık ne varsa yöneticiye söyle. Sonuçta hırsızlık olayı apartmanda oluyor, yöneticinin bu olayla bizzat ilgilenmesi lazım. Yönetici ona göre gidip komşunuzla görüşsün, apartmana girmesini yasaklaya bilir. Hatta bu çocuğun eğer sana karşı şahsi bir gıcığı yoksa büyük ihtimal başka dairelerden de ayakkabı yürütmüştür. Sen bu mevzuyu şöyle bir apartman genelinde tanıdığın komşularına bahset haber bir apartmanda yayılsın ona göre genel bir tedbir alınır. Şahsen ben senin komşun olsam böyle bir şeyi duysam sessiz kalmam. Ben evimin önüne ayakkabı koyacağım. Komşunun akrabası gelecek çalıp duracak, başlarım öyle komşuya. Gerekirse o komşuyu bile apartmandan kovana kadar bu işin peşini bırakmam.

Normal görmekle alakası yok hırsızlığın önlenmesi dediğin kadar kolay olsaydı bu kadar hırsızlık dönmezdi.

Git görüntüleri, kanıtları artık ne varsa yöneticiye söyle. Sonuçta hırsızlık olayı apartmanda oluyor, yöneticinin bu olayla bizzat ilgilenmesi lazım. Yönetici ona göre gidip komşunuzla görüşsün, apartmana girmesini yasaklaya bilir. Hatta bu çocuğun eğer sana karşı şahsi bir gıcığı yoksa büyük ihtimal başka dairelerden de ayakkabı yürütmüştür. Sen bu mevzuyu şöyle bir apartman genelinde tanıdığın komşularına bahset haber bir apartmanda yayılsın ona göre genel bir tedbir alınır. Şahsen ben senin komşun olsam böyle bir şeyi duysam sessiz kalmam. Ben evimin önüne ayakkabı koyacağım. Komşunun akrabası gelecek çalıp duracak, başlarım öyle komşuya. Gerekirse o komşuyu bile apartmandan kovana kadar bu işin peşini bırakmam.
Verilmesi gereken cevap bu. Hırsızı savunmak değil.
Güzel konu bu arada. Bu hırsızı savunanları bir engelleyeyim.

Anlamamakta ısrar ettiğini düşünüyorum ya da uykun gelmiş dostum. Ülkenin gündeminden haberim var ve verdiğin örneğin ne olduğunu anlıyorum. Hatta yaptığın şeyin psikolojide ve mantıkta ki yerini de biliyorum merak etme. Demem o ki saçma sapan örnekler veriyorsun duyar kasıyorsun tamam anladım. Ama birincisi kapı önüne ayakkabı koymak hem görgüsüzlük hem de bazı durumlarda yasaktır ve suç teşkil eder, senin bundan dahi haberin yok. Söylemek istediğimi anlamaya çalışırsan eğer demek istediğim şu, bu adam 1 ya da 2 kez çaldırmamış ayakkabısını 6 kez çaldırmış ve kendinde sorun olmadığını (sen gibi) zannediyor. Birincisi burada ihmal var. Sen bir hırsıza neden çaldın der gibi saçma bir soru soracaksan buyur sor. Ben adam çalmış iyi olmuş yanına kar kalsın demiyorum ki. Biraz düşünsen aslında bu açıklamaya da ihtiyaç kalmazdı.

Kapının önüne bırakılan şey ne zamandan beri "(ç)alınması uygundur" durumuna giriyor?
Kim calinmasi uygundur demis? Evimin kapisini da kilitlemiyim hirsizlik sucsa. Arabami da kilitlemiyim. Dukkanimi da acik birakayim gece. Nasil bir mantik bu? Kimse sucluyu savunmamis. Insanlar onlem alinmamasina kiziyor. Siz nerede yasiyorsunuz bilmiyorum ama burasi Turkiye, yil da 2022.

Geri
Yukarı